Młodzi plastycy chcą wykonać 15 murali

  Młodzi plastycy chcą wykonać 15 murali

  Wojciech Frelichowski

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Liceum Plastyczne im. Stanisława Witkiewicza w Słupsku obchodzi 15-lecie powstania. Rozmawiamy z nauczycielami z tej placówki.

  Wasza szkoła powstała w 2003 roku. Jakie były początki?  Julita Rzeppka: My co prawda nie pracujemy od chwili powstania szkoły, ale wiemy, że trudno było utworzyć szkołę. Raz, ze względu na jej specyfikę, a dwa, z racji miejsca. Konieczne było duże zaangażowanie nauczycieli, choćby z uwagi na kwestię zabezpieczenia pracowni, ich wyposażenia. Ale po tych 15 latach już wiemy, jak funkcjonować, a przede wszystkim jak angażować młodych ludzi, aby po ukończeniu szkoły mogli się nadal udzielać. Możemy się też skupić na dalszym naszym rozwoju.

  Dla uczczenia jubileuszu szkoły macie ideę, aby w Słupsku powstało 15 murali. Co będą przedstawiały?  Anna Wojcieszek: Przede wszystkim chcemy podkreślić liczbę 15, związaną z jubileuszem naszego liceum. Nie zależy nam jednak, aby to były murale wielkości wieżowca, bo nawet fizycznie nie jesteśmy w stanie tego zrobić. Ale czasami pojawienie się takiego małego kolorowego elementu w przestrzeni miejskiej może ją uatrakcyjnić. Nasza młodzież, choć się dopiero uczy, jest bardzo kreatywna.

  Czyli murale będą wykonywać uczniowie liceum?  Julita Rzeppka: Tak, będą też tworzyć projekt. Będzie to również konsultowane z inwestorem, czyli zamawiającym mural.

  A jak się tworzy mural?  Stanisław Czomber: Najwięcej zależy od miejsca, gdzie ma on powstać. To kwestia zaaranżowania go w przestrzeni, na przykład czy jest to wydzielony obszar. Istotne jest jeszcze dobranie kolorystyki oraz kwestia poruszanej tematyki muralu.

  W związku z waszym pomysłem musicie teraz znaleźć 15 miejsc w Słupsku, gdzie powstałyby te murale.  Stanisław Czomber: No i tutaj jesteśmy otwarci, czekamy na chętnych. Julita Rzeppka: Tak, czekamy na odzew. Mogą to być ściany budynków, kamienic albo mury podwórek. Mam nadzieję, że pierwsze koncepcje powstaną już niebawem, ale ze względu na warunki atmosferyczne raczej będzie to realizacja wewnątrz. Myślę, że wiosną zaczniemy już tworzyć prace na zewnątrz. Anna Wojcieszek: Zależy nam na tym, aby to były przestrzenie widoczne, bo chcemy podkreślić, że nasze liceum plastyczne jest w Słupsku i działa.

  To będzie chyba spore przedsięwzięcie, jeśli na przykład do pomalowania będzie wielka ściana?  Anna Wojcieszek: Na pewno nie podejmiemy się czegoś, co gabarytami będzie przekraczać nasze możliwości. Nie jesteśmy w stanie zrobić całej elewacji.

  Murale będziecie wykonywać bezpłatnie?  Julita Rzeppka: Tak, jednak ze względu na nasze ograniczone możliwości finansowe będziemy prosić zainteresowanych o wsparcie w postaci zakupu materiałów do wykonania muralu. Anna Wojcieszek: Ale na przykład namalowanie kolorowego kwiatka na szarym podwórku to myślę, że jesteśmy w stanie zrobić we własnym zakresie.

  Gdzie mogą się zgłaszać chętni, chcący zamówić wasz mural?  Julita Rzeppka: Można dzwonić pod numer telefonu 516 248 129 lub pisać na adres e-mailowy sekretariat@zsi.slupsk.pl bądź podjechać do siedziby naszej szkoły przy ul. Koszalińskiej 9.
  Czytaj treści premium w Głosie Pomorza Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GP24 PLUS POLECAMY

  Wideo