Młodzi Polacy mniej religijni od starszych pokoleń. Jesteśmy w światowej czołówce

akZaktualizowano 
Młodzi Polacy są mniej religijni od starszego pokolenia. Dowiedz się więcej! Pixabay.com
W 106 krajach na całym świecie obywatele zostali zapytani o swoją wiarę. Badania prowadziło amerykańskie Pew Research Center, a jego wyniki nie są zaskakujące: młode pokolenie Polaków jest mniej religijne od swoich rodziców i dziadków. Odchodzenie od Kościoła to tendencja ogólnoświatowa, jednak ciekawe jest to, że w badanych zakresach, Polska przoduje aż w trzech kategoriach, jeśli chodzi o odchodzenie młodych ludzi od praktyk religijnych.

Przynależność religijna, codzienna modlitwa… O co pytano w badaniach?

Ankietowanym zadano cztery pytania:

  • Czy identyfikujesz się z jakąkolwiek grupą religijną?
  • Czy religia jest bardzo ważna w twoim życiu?
  • Czy modlisz się codziennie?
  • Czy uczęszczasz co tydzień do świątyni?

Ile kosztuje ślub w Podlaskiem? Cennik usług kościelnych 201...

W każdym kraju wyodrębniono także dwie grupy badanych:

  • młodsze pokolenie: dorośli w wieku 18-39 lat
  • starsze pokolenie: dorośli powyżej 40. roku życia

Badania wykazały, że ogólnoświatową tendencją są różnice w podejściu do badanych kwestii przez oba pokolenia. Główny wniosek: młodsze pokolenie jest mniej religijne od starszego.

Ile kosztuje pogrzeb w Podlaskiem? Cennik usług kościelnych ...

Czy przynależysz do jakiegoś wyznania?

Spośród 106 krajów, w 41 to młodsi dorośli (18-39 lat) rzadziej identyfikują się z jakąś grupą religijną niż starsi. W Czadzie i Ghanie sytuacja jest odwrotna – tutaj zdecydowanie częściej młodsi dorośli odczuwają przynależność religijną niż starsze pokolenie. W pozostałych krajach nie ma statystycznie istotnych różnic pod tym względem.

Taryfikator grzechów i pokut, żonaci księża i dziewica Maryj...

W chrześcijańskich krajach różnica pomiędzy młodszym a starszym pokoleniem pod kątem przynależności religijnej jest najbardziej widoczna w Kanadzie. Tam, biorąc pod uwagę ile procent młodszych i ile procent starszych identyfikuje się z religią chrześcijańską, aż 28 punktów procentowych dzieli obie generacje. W Polsce ta różnica nie jest aż tak widoczna: młodsze pokolenie rzadziej czuje przynależność do religii chrześcijańskiej, ale różnica w odpowiedziach na pytanie o to pomiędzy nim, a starszą generacją to tylko 6 punktów procentowych.

Lista nowych grzechów 2018 - z tego trzeba się spowiadać. O ...

Czy religia jest ważna w Twoim życiu?

Dorośli młodsi niż 40 lat rzadziej niż starsi mówią, że religia jest ważna w ich życiu i dotyczy to nie tylko krajów bogatszych i bardziej świeckich, ale również tych, które są bardziej religijne, a mniej zamożne, jak Iran czy właśnie Polska. W 46 krajach to starsi dorośli, powyżej 40. roku życia częściej od młodszego pokolenia uważają religię za ważną część życia. Co ciekawe, w dwóch krajach: Gruzji i Ghanie to właśnie młodsze pokolenie częściej niż starsze wskazywało, że religia odgrywa dla niego ważną rolę w życiu.

Na pytanie o to, czy religia jest bardzo ważna w ich życiu, najczęściej twierdząco odpowiadali mieszkańcy Afryki, Środkowego Wschodu, Południowej Azji i Ameryki Łacińskiej. Najwięcej, bo aż 98% twierdzących odpowiedzi padło w Nigerii. Najmniej – 3% - w Chinach. U naszych zachodnich i północnych sąsiadów, gdzie ważność religii w życiu potwierdziło mniej niż 19% mieszkańców. W Polsce łącznie 32% badanych potwierdziło, że religia jest ważna w ich życiu. Jeśli chodzi o podział na grupy wiekowe, to było to: 16% młodszych dorosłych i 40% starszych.

Nauki przedmałżeńskie - przeżytek czy cenna lekcja?

Tym samym nasz kraj stał się światowym liderem, jeśli chodzi o rozbieżność pomiędzy pokoleniami. 23 punkty procentowe różnią odpowiedzi starszego i młodszego pokolenia dały nam pierwsze miejsce w rankingu krajów, w których dla młodych ludzi religia ma mniejsze znaczenie niż dla starszego pokolenia. Bezpośrednio za nami jest Grecja (22 punkty procentowe różnicy), Chile (21 punktów procentowych różnicy) oraz Portugalia, Rumunia i Liban (wszędzie 20 punktów procentowych różnicy).

Czy uczestniczysz co tydzień w nabożeństwie?

Nie ma też znaczących różnic w odpowiedzi na pytanie o cotygodniowe uczestnictwo w nabożeństwie. W 53 krajach do świątyni zdecydowanie rzadziej wybiera się młodsze pokolenie, a odwrotna sytuacja ma miejsce tylko w 3 krajach: Armenii, Rwandzie i Liberii.

Cotygodniowe uczestnictwo w nabożeństwie największą popularnością cieszy się w Afryce. Niemal 90% Nigeryjczyków raz w tygodniu udaje się do świątyni. W Polsce udział w cotygodniowej mszy deklaruje nieco ponad 40% ankietowanych. Pew Research Center wysnuło także wniosek, że najczęściej na cotygodniowe nabożeństwo uczęszczają mieszkańcy tych krajów, w których żyje się najkrócej. Częściej też do kościoła chodzą osoby z krajów, w których edukacja trwa krócej.

Moda ślubna kiedyś i dziś - jak dawniej wyglądały panny młod...

Pod tym względem również staliśmy się światowym, w dodatku niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o przepaść dzielącą dwa pokolenia. Spośród ankietowanych Polaków, jedynie 26% tych poniżej 40. roku życia zadeklarowało cotygodniowy udział w nabożeństwie. W grupie powyżej 40. roku życia było to 55%. 29 punktów procentowych dzielących obie grupy dało nam pierwsze miejsce pod tym względem. Za nami jest Kolumbia, gdzie różnica dzieląca odpowiedzi obu pokoleń jest dużo niższa i wynosi 19 punktów procentowych.

Afery w podlaskim Kościele: Gwałty, pedofilia, pijani księża...

Czy modlisz się każdego dnia?

W porównaniu z poprzednimi wynikami, miażdżąca jest liczba krajów, w których z codziennej modlitwy rezygnują młodsi dorośli. Dotyczy to aż 71 państw. W dwóch natomiast codzienną modlitwę częściej od starszego pokolenia praktykuje młodsze. To Czad i Liberia.

W codziennej modlitwie przodują Afganistańczycy, a zaraz za nimi jest Nigeria. W tych krajach ponad 90% badanych zadeklarowało, że modli się każdego dnia. Powyżej 50% plasują się wszystkie badane kraje Afryki, zaś z krajów europejskich, jedynie w Mołdawii ponad połowa badanych modli się codziennie. W Polsce codziennie modli się nieco ponad 30% osób biorących udział w badaniu, zaś najmniej osób codzienną modlitwę zadeklarowało w Chinach i Wielkiej Brytanii.

Młodzi Polacy mniej religijni od starszych pokoleń. Jesteśmy...

Również w tej kategorii jesteśmy w czołówce państw, jeśli chodzi o różnice między młodszym i starszym pokoleniem. Pierwsze miejsce zajęła Japonia, gdzie różnica między deklaracjami codziennej modlitwy przez starsze i młodsze pokolenie wyniosła 29 punktów procentowych, zaś Polska znajduje się na drugim miejscu: różnica w odpowiedziach ankietowanych wyniosła 25 punktów procentowych. Za nami jest Słowacja, Portugalia i obszar Palestyny, gdzie różnica wyniosła 23 punkty procentowe).

Wideo

Materiał oryginalny: Młodzi Polacy mniej religijni od starszych pokoleń. Jesteśmy w światowej czołówce - Kurier Poranny

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 91

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

g
gwoli ścisłości

tylko tępi fanatycy

G
Gosc

Ciekawe...wystarczy pójść do kościoła by zobaczyć ile jest młodych ludzi. A co z Lednica. Ludzie teraz chodzą z potrzeby serca A nie tak jak kiedyś bo co sąsiad powie. Głupie porównanie.

m
mig

Przykre to. Ale wiara w Boga wiele od ludzi wymaga. Młodzi ludzie nie chcą jakichkolwiek wymagań spełniać. Po co się wysilać? Dla dużej części społeczeństwa miejsce Boga zajęły pieniądze, a w niedzielę, zamiast na Mszę, wolą pójść na fitness lub do siłowni. Religia nakłania również do ślubu i związanej z nim odpowiedzialności na całe życie. Młodzi nie lubią takich zobowiązań. Dziś towarzysza lub towarzyszkę życia lepiej wymienić na nowego / nową, gdy tylko zacznie się coś psuć. Dokładnie tak, jak samochód. Niestety.

G
Gość

GRZESZNI PÓsci POLACCY AFIE wyTWORY NIE=ELYTY AFOLANDU KALIGO

G
Gość

666METALL I SSaTANISStyCZNE NERO GALLA IDEAŁY POLACKIE

777

LIBER KOPYTOLIZMUUU BYDŁA PRoFEESURSKIEg0 POkRYJU NIOSSIOŁA MIHUJNIKA BAUMANNA JAKIE JELITA TAKIE POLACTWO ICH BOGIYM SWIŃTA MAMONNA I niePO KALIna MARYSIA Z duPOLACZY PO KARIERZE PO TRUPIE BO SRUTKI USWIŃCAJOM CEle.

B
Biały Pan

I trzeba to zwalczać .

m
mistrz-riposty
W dniu 27.06.2018 o 10:10, Brzeszczot napisał:

Bluźnisz komuszy synu. Ukorz się, upadnij na twarz i proś o przebaczenie, a być może to świętokradztwo będzie ci wybaczone.

Juz biegne padac na twarz przed grobem ks. Jozef Tiso . Jezusek mi od razu wszystko wybaczy.

B
Brzeszczot
W dniu 27.06.2018 o 09:50, soyr napisał:

Wolalbym aby moje dzieci byly uczone w "upadlych gimnazjach" niz w katolickiej szkole gdzie ksiadz bedzie je dupcyl - tak jak twoje. Ale jako zwyrodnialca katolickiego ci to nie szkodzi, jeszcze bedziesz ksiedza bronil :). Lecz sie pajacu.

Bluźnisz komuszy synu. Ukorz się, upadnij na twarz i proś o przebaczenie, a być może to świętokradztwo będzie ci wybaczone.

s
soyr
W dniu 27.06.2018 o 07:25, Brzeszczot napisał:

Większość forumowiczów zamieszczających swoje infantylne posty na tym forum mózgu nie ma. Jest to pokłosie światłego, postępowego i europoprawnego nauczania w wygasających i upadłych gimnazjach oraz zlikwidowanych trzyletnich liceach.

Wolalbym aby moje dzieci byly uczone w "upadlych gimnazjach" niz w katolickiej szkole gdzie ksiadz bedzie je dupcyl - tak jak twoje. Ale jako zwyrodnialca katolickiego ci to nie szkodzi, jeszcze bedziesz ksiedza bronil :). Lecz sie pajacu.

11

Szkukajcie na fB;

K
z

N
s
z
z

S
o
l
i
d
a
r
n
o
s
c

O
r
g
a
n
i
s
t
o
w 11

B
Brzeszczot
W dniu 26.06.2018 o 18:44, gosc napisał:

Niektórzy mają mózg może cie to dziwić nie znasz tego z autopsji.

Większość forumowiczów zamieszczających swoje infantylne posty na tym forum mózgu nie ma. Jest to pokłosie światłego, postępowego i europoprawnego nauczania w wygasających i upadłych gimnazjach oraz zlikwidowanych trzyletnich liceach.

d
dino

Lenin, Honecker, Breżniew, Jaruzelski, Bauman byli ładniejsi, Hitler zresztą też ...

j
jest

szansa dla tego kraju :D

s
stworzył

ktosia?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3