Młodzi szukają silnych przeżyć w alkoholu i dopalaczach

Zbigniew Marecki
Już gimnazjaliści zaczynają eksperymenty z piwem, a potem sięgają po alkohol  i coraz częściej  po dopalacze.
Już gimnazjaliści zaczynają eksperymenty z piwem, a potem sięgają po alkohol i coraz częściej po dopalacze. Zbigniew Marecki
Rozmowa "Głosu"z Danutą Górską, kierownikiem słupskiej poradni leczenia uzależnień od środków psychoaktywnych i odurzających.

Zajmuje się pani od wielu lat leczeniem uzależnień. Dlatego zacznę od pytania o obyczaje. Gdy byłem bardzo młody, to pod koniec podstawówki razem z kolegami sprawdzaliśmy, jak smakują papierosy i wódka. A jak jest teraz?
Teraz młodzież zaczyna eksperymenty najczęściej w gimnazjum. Najgorsze jest to, że czasem robią już to całe klasy. Tak przynajmniej wynika z odpowiedzi na pytania, które zadaję podczas spotkań z gimnazjalistami. Połowa z nich eksperymentuje zwykle w weekendy, ale niektórzy jednorazowo potrafią wypić nawet kilkanaście piw. Zresztą nie tylko w gimnazjum uczniowie zaczynają eksperymenty z używkami czy alkoholem. Tak samo dzieje się w szkołach średnich, a nawet później.

Po wódce i papierosach zaczynają się eksperymenty z marihuaną?
Tak bywa. Choć nie mam wyników specjalistycznych badań, ale myślę, że obecnie to dopalacze zajmują miejsce marihuany.

Dlaczego?
Uważam, że z tych samych powodów, o których słyszę od swoich dorosłych pacjentów, którzy są uzależnieni od dopalaczy.

Mianowicie?
Oni zwykle mówią, że biorą dopalacze, bo one są legalne. W efekcie, jak policja ich złapie, to ich nie ukarze, bo na to nie ma paragrafu. Na tym nie koniec, bo nie ma testów na dopalacze, więc jak rodzice będą chcieli sprawdzić, to nie sprawdzą. W ten sposób jest możliwy totalny kamuflaż. To dotyczy nie tylko młodych ludzi, bo mam dorosłych pacjentów, którzy z powodu kłopotów z policją spowodowanych marihuaną albo kokainą, przerzucają się na dopalacze, bo wtedy czują się bezpieczni pod względem prawnym. Trzeba też powiedzieć, że coraz częściej występuje powiązanie pomiędzy dopalaczami a alkoholem.

W jaki sposób?
Alkohol często staje się substytutem narkotyku lub dopalacza. Jak pacjent wyleczy się z uzależnienia od narkotyku, to coraz częściej zdarza się, że wpada w alkoholizm, z którego zaczyna się leczyć później. Moim zdaniem alkohol także staje się taką używką, bez której młodzieży coraz trudniej funkcjonować.

Skąd taki wniosek?
Z tego, co słyszę podczas rozmów z młodszymi i starszymi pacjentami. Niestety, ale coraz częściej wszelkie domówki, spotkania i wypady nie mogą się obyć bez alkoholu. Taki sposób postępowania narzuca współczesna obyczajowość. Wystarczy popatrzeć na reklamy piwa, które ukazują się w telewizji. Tam piwo zawsze towarzyszy grupowym zabawom. Na dodatek piwo bywa łączone z dopalaczami. To jest straszne.

Dlaczego?
Znowu odwołam się do tego, co słyszę, a słyszę o rzeczach strasznych, z którymi rodzice i pacjenci nie potrafią sobie poradzić.

Co pani ma na myśli?
Chodzi o to, że dopalacze powodują różne, bardzo dziwne reakcje fizyczne i psychiczne, które niekiedy przypominają objawy chorób psychicznych, albo mogą je naprawdę wyzwalać. Poza tym dopalacze mogą powodować długofalowe zmiany w mózgu i ciele, które mogą się ujawnić za kilka lat, bo na ogół nie wiemy, jakie skutki mogą wywoływać mieszanki różnych środków chemicznych. Niestety, może być jeszcze gorzej.

Dlaczego?
Ponieważ zmienia się stereotyp narkomana. Jeszcze kilka lat temu wszyscy kojarzyli ich z zapuszczonymi ludźmi. Teraz to często wygląda zupełnie inaczej.

Jak?
Ponieważ silnych wrażeń poszukują coraz inteligentniejsi ludzie. Oni potrafią znaleźć rozmaite przepisy w internecie i skomponować odpowiednie mieszanki. Dopalacze tworzą też studenci chemii albo farmacji. Podczas niektórych rozmów słyszę tak fachowe słownictwo i dokładne opisy, że mam wrażenie, że obcuję z wykwalifikowanymi znawcami rozmaitych substancji, które można kupić w aptekach lub internecie.

ROZMAWIAŁ Zbigniew Marecki

Najnowsze informacje o epidemii koronawirusa

Wideo

Komentarze 23

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
staramista

tu jest ostro odnosnie dopalaczy lol green-bank.pl

M
Mops
W dniu 12.07.2015 o 19:49, BÓG,HONOR,OJCZYZNA napisał:

BÓG, HONOR, OJCZYZNA - to fundament Polaka

 

Fundament kiedy szykuje się przelewać krew :) Trudno o bardziej krwawą i archaiczną kombinację...

 

Bóg? A co to takiego? Żaden nie istnieje...

 

Honor? Wolę mądrość i argumenty.

 

Ojczyzna? Oczywiście, ale rozumiana jako zbiorowość prawdziwych, uniwersalnych wartości oraz szacunek dla przeszłości poprzez wybór mądrej przyszłości, a nie prostacko postrzegana kompilacja pseudo-patriotycznych haseł, odreligijnej bezrefleksyjności i ideowej cepelii...

 

PS. Dobrze, że dopalacze nie nazywają się "bóg, honor, ojczyzna", bo dopiero byłoby zatrucie...

B
BÓG,HONOR,OJCZYZNA

Pan premier Jarosław Kaczyński  POWIEDZIAŁ PRAWDĘ na Jasnej Górze..:

POLSKA BY NIE ISTNIAŁA BEZ KOŚCIOŁA . POLSKA ZAWSZE z BOGIEM od ponad tysiąca lat.

 

------------------------

 

Wychowanie młodzieży musi się opierać na fundamencie wiary, patriotyzmu, autorytetów

 

BÓG, HONOR , OJCZYZNA - to fundament Polaka
 

 

G
Gość

kiedys byla feta tablety ziolo i nikt nie wyladowal w szpitalu -czasy dorastania minely ,kazdy zalozyl rodzinke i zyje sie zajefajnie ,teraz dzieciaki biera te scierwo dopalacze i tylko slychac ze padaja jak kawki. stare czasy powinny wrocic?

M
Mops
W dniu 12.07.2015 o 16:21, Efekt degrengolady PO. napisał:

Młodzież POzbawiono autorytetów , wartości , a w zamian są dopalacze, narkotyki , antypolska władza szkodliwa dla Polaków - róbta co chceta , łudstoki , zakłamana dobroczynność owsikowa.... stad takie efekty ,

 

Poszukiwanie i dobór autorytetów, wartości, a także umiejętność korzystania z wynalazków współczesności, wynosi się w zdecydowanej większości z domu rodzinnego, ze środowiska. Kształtowane sa one za najmłodszych lat i głównie poprzez obserwację i naśladowanie wzorców, a dopiero później i w mniejszym stopniu zakazy, nakazy, prawa, religie.

 

Pierdoły jakie wypisujesz na formu świadczą o kompletnym oderwaniu od rzeczywistości i zakłamaniu. Ale gorsze jest to, że taka schizofrenia jest wiodącą techniką wychowania młodych ludzi w wielu polskich domach. Pozorne wartości, pozorne autorytety, a potem czas na prawdziwy dopalacz, bo odrealnienie telewizją i religią nie wystarcza...

 

Ale zarzuty wobec państwa też mam. Po pierwsze takie, że jest tak nieporadne w sformułowaniu prawa, które pozwoliłoby skutecznie walczyć z nowoczesnymi narkotykami. Po drugie, że nie zdecydowało się na kontrolowaną podaż i depenalizację o wiele bezpieczniejszych, konwencjonalnych słabych narkotyków. Zarzuty te skierowane są do całej klasy politycznej, choć wiadomo zakładnikami której strony cały czas jesteśmy.

G
Gość
W dniu 12.07.2015 o 16:21, Efekt degrengolady PO. napisał:

Młodzież POzbawiono autorytetów , wartości , a w zamian są dopalacze, narkotyki , antypolska władza szkodliwa dla Polaków - róbta co chceta , łudstoki , zakłamana dobroczynność owsikowa.... stad takie efekty ,

 

 

Jak pozbawiono? Sami dlaiście swoim doskonalym dzieicom to co chciały mieć,a one odwdzięczyły się Wam ćpaniem,nieuctwem,lenistwem i konsumpcyjnym nastawieniem do życia. Macie swoje doskonałe wnuki, dzieci. Od Tuska moecie się odczepić.

Wam chocby du.y masłem smarowano będzie zle,zawsze znajdziecie winnego,ale wy winni nie jesteście.

G
Gość
W dniu 12.07.2015 o 16:12, Gość napisał:

Jak ograniczonym trzeba być by nie obwiniać Tuska za to,że dopalacze są dostępne w specjalnych sklepach?Czy to rodzice pootwierali te sklepy czy to Tusek obiecał,że je pozamyka,niedorozwoju umysłowy.

 

 

O sobie piszesz "niedorozwój umysłowy"? Słusznie,masz rację,brawo

E
Efekt degrengolady PO.

Młodzież POzbawiono autorytetów , wartości , a w zamian są dopalacze, narkotyki , antypolska władza szkodliwa dla Polaków - róbta co chceta , łudstoki , zakłamana dobroczynność owsikowa.... stad takie efekty ,

G
Gość
W dniu 12.07.2015 o 15:40, skorumpowani zdrajcy napisał:

Tusk robił cyrk z dopalaczami, a Kopaczka - Kłamaczka smoleńska ogłosiła zwycięstwo . Dlaczego więc dzisiaj ponad 150 młodych ludzi znalazło się w szpitalu?Cud Tuska , taki sam jak 8 lat pajacowania jego kolesiów  ośmiorniczych.Tylko POdlizywać się Anieli umieją , za co dostają ordery i lukratywne POsadki.

 

 

 

tiaaa,Tuski im wsadził w durne łby truciznę,Kopaczowa dała popić,tępa głowo.Brałeś coś? zostaw,bo jak widzisz szkodzi ci

G
Gość
W dniu 12.07.2015 o 13:36, Gość napisał:

Jak ograniczonym trzeba być żeby Tuska obwiniać za to,że jakiś niedorozwój żre gówno. Czyja to wina,że myślisz inaczej? Otoczenia? Rodziców?

Jak ograniczonym trzeba być by nie obwiniać Tuska za to,że dopalacze są dostępne w specjalnych sklepach?Czy to rodzice pootwierali te sklepy czy to Tusek obiecał,że je pozamyka,niedorozwoju umysłowy.

s
słuchajmy mądrych

Bo nie ma w Polsce innej nauki moralnej niż ta, którą głosi Kościół. I nawet gdyby ktoś miał wątpliwości, nawet gdyby ktoś nie wierzył, ale był polskim patriotą, to musi to przyjąć – musi przyjąć, że nie ma Polski bez Kościoła, nie ma Polski bez tego fundamentu, który trwa od przeszło tysiąca lat

— mówił oklaskiwany Kaczyński.

 

 Pielgrzymka Radia Maryja na Jasną Górę.

s
skorumpowani zdrajcy

Tusk robił cyrk z dopalaczami, a Kopaczka - Kłamaczka smoleńska ogłosiła zwycięstwo .

 Dlaczego więc dzisiaj ponad 150 młodych ludzi znalazło się w szpitalu?

Cud Tuska , taki sam jak 8 lat pajacowania jego kolesiów  ośmiorniczych.

Tylko POdlizywać się Anieli umieją , za co dostają ordery i lukratywne POsadki.

G
Gość
W dniu 12.07.2015 o 13:33, TAKIE TO RZĄDZENIE PO. napisał:

Tak oto platforma z Tuskiem od cudów "walczyła" z dopalaczami. Dzisiaj już 156 młodych ludzi znalazło się w szpitalu, a Tusk w nagrodę w Brukseli. .

 

 

Jak ograniczonym trzeba być żeby Tuska obwiniać za to,że jakiś niedorozwój żre gówno.

 

Czyja to wina,że myślisz inaczej? Otoczenia? Rodziców?

T
TAKIE TO RZĄDZENIE PO.

Tak oto platforma z Tuskiem od cudów "walczyła" z dopalaczami.

 Dzisiaj już 156 młodych ludzi znalazło się w szpitalu, a Tusk w nagrodę w Brukseli. .

G
Gość
W dniu 12.07.2015 o 13:03, Gość napisał:

Jakim bezmozgim downem trzeba byc by pisac o przedawkowaniu marihuany?

 

....żeby brać to badziewie.......

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3