Młodzi ustczanie zapytali burmistrza o perspektywy w Ustce po studiach

Monika Zacharzewska monika.zacharzewska@mediaregionalne.pl
W debacie po jednej stronie stanęli uczniowie, którzy myślą o swojej przyszłości, po drugiej m.in władze miasta, urzędu morskiego, rektor Akademii Pomorskiej, którzy przekonywali ich, że Ustka ma perspektywy rozwoju.
W debacie po jednej stronie stanęli uczniowie, którzy myślą o swojej przyszłości, po drugiej m.in władze miasta, urzędu morskiego, rektor Akademii Pomorskiej, którzy przekonywali ich, że Ustka ma perspektywy rozwoju. Łukasz Capar
Licealiści zastanawiają się, czy po skończeniu studiów będą mieli po co wracać do rodzinnego miasta. Zapytali o to samorządowców i osoby mogące mieć wpływ na rozwój miasta.

- Czy ktoś z państwa pomyślał o tym, że nasi rodzice finansując naszą edukację płacą za to, że nie wrócimy do Ustki? - prowokacyjne pytali uczniowie usteckiego ogólniaka swoich dorosłych gości. I ci, rzeczywiście przyznali, że miasto zaniechało rozwoju w kierunkach, które byłyby atrakcyjne dla młodych ludzi.

Burmistrz Jan Olech przekonywał, że perspektywy Ustki to turystyka i rozwój uzdrowiska.

- To atuty wynikające z naszego położenia, ale z tego samego względu nie wróci do naszego miasta przemysł, bo nie ma komunikacyjnych połączeń z innymi regionami kraju - mówił burmistrz. - Ponadto, paradoksalnie, to że społeczeństwo się starzeje jest dla nas szansą, że przyjeżdżać tu będą emeryci dla podratowania zdrowia.

Niestety ustawa o uzdrowiskach mówi, że nie można w ich obszarze budować zakładów przemysłowych, ale sam byłem inicjatorem wykreślenia tego zapisu. Jeżeli młodzież chce wracać do Ustki powinna szukać studiów w zawodach które tu pracę dadzą.

Jego oponentem w dyskusji był komandor Dariusz Kloskowski, autor programu szkolenia morskiego dla młodzieży i pomysłodawca utworzenia w usteckim LO klasy morskiej. Jest on propagatorem rozwoju Ustki w takim kierunku, by znaleźli tu zatrudnienie ludzie pracujący w zawodach morskich.

Opowiada się za przywróceniem miastu funkcji portowej.

- Teraz jesteśmy żeglarską dziurą na wybrzeżu - mówił Kloskowski. - Nie ma tu mariny jak w Łebie, port nie pełni funkcji przeładunkowej, nie zawijają tu statki jak w Gdańsku i Gdyni. Również sąsiednie portu jak Darłowo i Kołobrzeg ukazują słabość usteckiego.

To skwitował burmistrz Jan Olech: - Nie odkrywamy Ameryki mówiąc, że nasz port jest najbardziej zaniedbanym w Polsce. Jednak planujemy to zmienić. Mamy plan budowy mariny z całym zapleczem, nowego baseny portowego...

Te argumentu wyrwały do odpowiedzi Tomasz Bobina, dyrektora Urzędu Morskiego w Słupsku. - To fakt, Ustka nie poszła inwestycyjnie za Darłowem i Kołobrzegiem. Od 10 lat nie zawinął tu żaden handlowy statek, jednak jest szansa by łapać chwilowych operatorów jak, ci którzy drogą morską dostarczają elementy siłowni wiatrowych. Funkcja przeładunkowa to jest przyszłość portu, która trzeba rozwijać tak jak sezonową turystykę morską i rybołówstwo. I trzeba przyznać, że w tych dziedzinach wiele zaniechano w ostatnich latach.

Burmistrz Ustki skwitowała dyskusję stwierdzeniem, że w Ustce miejsc pracy będzie przybywało, jako przykłady podał właśnie sprywatyzowane uzdrowisko, które buduje nowy ośrodek rehabilitacjo-wypoczynkowy, nowe markety i stację paliw.

- Ponadto gdy opracowywaliśmy strategię portu było bardzo silne lobby naciskające by zamiast na jego rozwój postawić na budowę nowych apartamentów. Obroniliśmy jednak nasze stanowisko i funkcję portową będziemy Ustce przywracać.

Na to uczennica usteckiego ogólniaka Maja Wysocka, która planuje studiować biotechnologię zauważyła, że:

- W strategii rozwoju Ustki mówi się tylko o przywracaniu miastu funkcji portowych, a nie nie o tym, że one są i będą rozwijane. Jeśli uda mi się zdobyć wymarzony zawód chciałaby tu wrócić, tylko mam wątpliwości czy będę miała tu co robić.

Wideo

Komentarze 54

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gosc

Przy obecnym stanie infrastruktury drogowej, morskiej i kolejowej - uzdrowisko i turystyka, jest to jak najbardziej prawidłowy kierunek rozwoju. W końcu turystyka to też przemysł i to bardzo dochodowy. Zaś teorie osób o gigantycznych fabrykach przemysłowych i stoczniach itp. z tysiącami miejsc pracy w samej ustce, to realnie bujdy, które należy włożyć do lamusa. Nie te czasy i nie tędy droga.

Regiony, które żyją tylko z turystyki to jedne z najbiedniejszych obszarów na ziemi. W Ustce sezon trwa może 2 - 3 miesiące, przez tak krótki okres nie da się zarobić kokosów. Żądzą tutaj emeryci i zmieniają miasto pod swoją emerycką modłę. Młody człowiek chce czego innego, emeryt czego innego. Emeryci chcą spokoju ciszy, braku zakładów produkcyjnych i pozbycia się młodzieży. Wszystko to im się udaje doskonale. Zakładów w Ustce prawie już nie ma. Młodzież też ucieka. Emeryci u władzy są zadowoleni, że mają swoje miasto tetryków. Bez młodych, dynamicznych, inteligentnych ludzi miasto będzie popadać w regres. Być może tego właśnie chcą emeryci. Małego miasteczka z ciszą, spokojem, bez przemysłu, bez młodych ludzi, gdzie będą sobie do emerytur dorabiać w sezonie.

s
slupsk
<--- TREŚĆ PRZENIESIONA NA INNE FORUM - POST DO USUNIECIA --->
L
Lewatywa
W Ustce od 1 lipca 2012 nie można otworzyć zakładu produkcyjnego,
jesteśmy uzdrowiskiem i na razie jesteśmy skazani na pudrowanie i szorowanie...

Głupiemu nie przetłumaczysz, po co się starasz on jest za głupi żeby to pojąć.

Produkcyjnego może i nie ,ale usługowe ,przetwórcze i jeszcze wiele innych
MOOOOOŻNA.
A ty bezimienny lumpie jak nie wiesz to się nie wypowiadaj a tym bardziej nie ubliżaj.
M
Maciek

Teraz z pracą bardzo trudno. Polecam zajrzeć na ten serwis z ofertami.

g
gosc

Głupiemu nie przetłumaczysz, po co się starasz on jest za głupi żeby to pojąć.

S
Smerf Maruda
Nic nie stoi na przeszkodzie by młodzi zakładali własne firmy ,inwestowali i zarabiali na własne konto.Wcale nie muszą ;szorowac kibli ; u Lubicza.Skoro są tacy zdolni i o wiele mądrzejsi od tych starych.
Jak kilkakrotnie już tu czytałem.

W Ustce od 1 lipca 2012 nie można otworzyć zakładu produkcyjnego,
jesteśmy uzdrowiskiem i na razie jesteśmy skazani na pudrowanie i szorowanie...
e
emka

własne firmy? i czym się będą zajmowali, co produkowali, sprzedawali... może małe dorsze? jeśli uważasz, że własna firma to panaceum na bezrobocie, to się mylisz, trudno czasem wiązać koniec z końcem w tym kraju mając własny biznes, nawet jak się jest inteligentnym, wykształconym...Ustka to dziura, szkoda czasu na życie tutaj, lepiej wrócić tu na emeryturę. Ustka w przyszłości będzie jednym, wielkim domem starców. Pozdrawiam staruszków.

L
Lewatywa
Młodzi wykształceni ustczanie-fizjoterapeuci i rehabilitanci zapraszamy do
"Uzdrowiska Ustka"kupionego przez pana Lubicza.
Będziecie mogli sie rozwijać w takich umiejętnościach jak mycie okien,grabienie liści czy wczuwanie się wrolę szatniarza.Mycie toalet i podłóg także będziecie mogli opanować!!!

Nic nie stoi na przeszkodzie by młodzi zakładali własne firmy ,inwestowali i zarabiali na własne konto.Wcale nie muszą ;szorowac kibli ; u Lubicza.Skoro są tacy zdolni i o wiele mądrzejsi od tych starych.
Jak kilkakrotnie już tu czytałem.
g
gość
"Burmistrz Jan Olech przekonywał, że perspektywy Ustki to turystyka i rozwój uzdrowiska."

Tragifarsa, młodzi szykujcie się do podcierania pup kuracjuszom, w najlepszym przypadku, jak przyjadą niemcy, dostaniecie 1 euro napiwku, jak dobrze wypudrujecie.

"Burmistrz Ustki skwitowała dyskusję stwierdzeniem, że w Ustce miejsc pracy będzie przybywało, jako przykłady podał właśnie sprywatyzowane uzdrowisko, które buduje nowy ośrodek rehabilitacjo-wypoczynkowy, nowe markety i stację paliw"

Kolejne banialuki , na uzdrowisku budowa stanęła, dwa nowe markety i stacja to z 50 miejsc pracy za najniższą pensję,

Zrezygnujmy ze statusu uzdrowiska i rozwijajmy w Ustce przemysł na Darłowskiej,
pisze o tym od ponad 2 lat.

Młodzi wykształceni ustczanie-fizjoterapeuci i rehabilitanci zapraszamy do
"Uzdrowiska Ustka"kupionego przez pana Lubicza.
Będziecie mogli sie rozwijać w takich umiejętnościach jak mycie okien,grabienie liści czy wczuwanie się wrolę szatniarza.Mycie toalet i podłóg także będziecie mogli opanować!!!
g
gosc

Przecinek stawia się po słowie "typ" o tak typ, a nie przed słowem tylko.
Prawidłowo powinno być : zachowujesz się jak przemądrzały typ, tylko że nie jesteś już młodziakiem.

Jak już chcesz kogoś poprawiać to wpierw sam poćwicz gramatykę i interpunkcję.

L
Lewatywa

CYT; powinno ;zachowujesz się jak przemądrzały typ ,tylko że nie jesteś już młodziakiem.

G
Gość

Ani " ynteligentem ',ani ... też nie jesteś.
Czasami się również zachowujesz jak typ przemodrzały tylko nie jesteś młodziak .
Co czasami uchodzi młodziakowi to nie osobie mającej trochę wiecej latek .

S
Smerf Maruda
.
Stosując określenie "wykształciuch" chcesz naśladować polityka Dorna!!!
To jest tylko naśladownictwo,a nic twórczego.

Nie pamiętam , kto to wymyślił to pojęcie ,
ale jest bardzo trafne,
nie wiem po co, miałbym twórczo wymyślać coś lepszego ?
Te słowo doskonale określa pewien typ przymodrzałych młodzieńców ,
lepszego nikt nie wymyśli.

A ynteligentem nie jestem, to fakt niezaprzeczalny
G
Gość
a wypiep...
SZYĆ można ciuchy
Młodzież jest mądrzejsza od Was, często ich rodziców. Nie boi się wyjechać, zdobyć nowe doświadczenia, usamodzielnić się. Polacy to nie Japończycy, którzy często przez całe życie nie wychylaja nosa poza swoją wioskę ...
G
Gość
Nie myl pojęć uczenia się ,
od umiejętności skończenia wyższej uczelni (czasami wystarczy tylko płacić czesne)

PS: Ponadto, nawet jeśli ktoś ukończy porządne studia inżynierskie ,
to jeszcze inżynierem nie jest,
będzie nim dopiero po 5 latach praktyki w porządnym zakładzie !!!

Zapomniałeś o istotnej sprawie.
W okresie Twojej młodości za studia nie płaciło sie czesnego,tylko należało się wykazać solidną wiedzą i zdać egzaminy .
Mylisz dodatkowo pojęcie wykształcenia z pjęciem inteligencji.
Osobie inteligentna nie próbuje obrażać innych.
Stosując określenie "wykształciuch" chcesz naśladować polityka Dorna!!!
To jest tylko naśladownictwo,a nic twórczego.
Dodaj ogłoszenie