Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi z bólem stawów

Ilona Stec
Bóle wzrostowe to częsta przypadłość u dorastającej młodzieży. Najczęstszym powodem bólu doskwierającego naszym pociechom jest szybki wzrost układu kostnego i związane z nim bóle stawów.

Zanim zaczniemy doraźnie przeciwdziałać bólowi trzeba jednak wykluczyć inne, o wiele poważniejsze dolegliwości.

W okresie szybkiego rozwoju i wzrostu nastolatkom często doskwierają charakterystyczne bóle kości kończyn. Ból dotyczy głównie kończyn dolnych. Jednak zanim zaczniemy przeciwdziałanie bólom wzrostowym, należy wcześniej wykluczyć inne możliwe choroby, które charakteryzują się bardzo podobnymi objawami. Są to przede wszystkim młodzieńcze zapalenia stawów - idiopatyczne lub rematuoidalne. Obie choroby są niebezpieczne i mogą prowadzić do trwałego uszkodzenia lub zniekształceń stawów, zahamowania wzrostu.

Podobnie jak bóle wzrostowe mogą dotyczyć kilku stawów. Z zapaleniem może wiązać się także sztywność stawów oraz obrzęk i zaczerwienienie. Jeśli syn lub córka skarży się na bóle stawów, trzeba koniecznie udać się po poradę do specjalisty. Gdy lekarz wykluczy poważniejsze schorzenia, pozostaje nam jedynie minimalizowanie objawów bólów wzrostowych u naszej pociechy. Na tego typu bóle cierpi 10% do 20% młodych ludzi.
To łagodny zespół chorobowy, który nie wywołuje żadnych powikłań. Bóle zanikają całkowicie po zakończeniu okresu intensywnego wzrostu. Są jednak przykre i mogą utrudniać normalne funkcjonowanie. Pojawienie się dolegliwości rodzice najczęściej wiążą ze zwiększoną aktywnością fizyczną. Jeśli zauważymy, że występują z pewną regularnością, należy im przeciwdziałać.

Jak zwalczyć ból

Najważniejszą sprawą jest spokojne wytłumaczenie istoty choroby, tak, aby nie wzbudzać niepotrzebnie niepokoju młodej osoby oraz rodziny. Bóle na pewno miną, kiedy młody człowiek przestanie intensywnie rosnąć. W razie potrzeby możemy wykorzystać środek przeciwbólowy, np. Anapran-neo, który dostępny jest w aptece bez recepty.

Należy pamiętać, że bólowi kości lub stawów trzeba przeciwdziałać, aby dotknięty nim nastolatek nie był wyłączony z normalnego życia - mógł skoncentrować się na zajęciach w szkole, uczestniczyć w grach sportowych, spotykać się z przyjaciółmi, wyjechać na wycieczkę. Dzięki długotrwałemu działaniu Anapranu-neo ból nie ograniczy aktywności fizycznej i nie stanie na przeszkodzie w wykonywaniu codziennych czynności oraz nauce.

Anapran-neo zaczyna działać już po 20 minutach od chwili przyjęcia. Jest wygodny w dawkowaniu, ponieważ działa do 8 do 12 godzin. Dzięki temu w razie wystąpienia bólu przyjęta jednorazowo dawka Anapranu-neo może zapewnić aktywność przez cały dzień bez konieczności przyjmowania kolejnych dawek leku, na przykład w szkole. Anapran-neo jest dostępny w aptekach bez recepty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza