Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież pokazała prawdę o chorobie

Opr. Monika Zacharzewska
Na scenie słupskiego Nowego Teatru wystąpiło 12 grup teatralnych ze szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa pomorskiego
Na scenie słupskiego Nowego Teatru wystąpiło 12 grup teatralnych ze szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa pomorskiego Fot. Arch. organizatorów
W finale II Przeglądu „Pomyślmy o HIV” uczniowie z Pomorza pokazali w teatrze walkę z HIV/AIDS i wykluczeniem społecznym

Kilkanaście grup teatralnych ze szkół ponadgimnazjalnych z całego Pomorza wyłonionych w eliminacjach powiatowych, zaprezentowało na deskach Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku najciekawsze autorskie spektakle upowszechniające wiedzę na temat HIV i AIDS, promujące profilaktykę zakażeń i tolerancję wobec osób żyjących z wirusem.

– Duże zainteresowanie tegorocznym projektem oraz świetnie przygotowane, merytoryczne spektakle przekonują nas, że to właściwa ścieżka edukacji o HIV i AIDS – twierdzi Małgorzata Parol ze słupskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej.

Rafał Mohr, aktor, który zasiadł w jury, zgadza się, że udział w kulturze, to doskonały sposób rozwijania wrażliwości: – Uczniowie przygotowujący przedstawienia sami otworzyli się na wiedzę, na problem HIV i AIDS, a teraz otwierają na niego widzów. Po podniesieniu kurtyny wszyscy obecni w teatrze doświadczają przemiany. Choć zachodzi pod reflektorami i na zaciemnionej widowni, to zostaje z nami w codziennym życiu.

Natomiast Barbara Kosmowska, pisarka i członkini jury, zauważyła, że spektakle pokazywały niepewność podczas wykonywania testu na HIV, zwracały uwagę na wartości, które mogą zmniejszyć ryzyko zakażenia, jak stałość uczuć, wierność, odpowiedzialność za życie i zdrowie, szacunek dla siebie i drugiego człowieka.

Promocja profilaktyki HIV w Słupsku odbywa się w ramach programu Pozytywnie Otwarci. – O zakażeniu może zadecydować przypadek, chwila zapomnienia, nierozsądne zachowanie na jednej imprezie. Niestety często dotyczy to właśnie młodych ludzi. Dlatego promocja profilaktyki HIV/AIDS w tej grupie wiekowej jest tak istotna. A wiadomo, że informacja pochodząca od rówieśników jest najlepiej przyjmowana – mówi Paweł Mierzejewski, koordynator programu.

Zwycięzcą tegorocznego przeglądu została grupa teatralna CDN z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Debrznie ze spektaklem „Cena wolności”. Drugie miejsce zajęła grupa teatralna „Tom-morrow” z V LO w Słupsku ze spektaklem „Czy czujesz moje serce”, natomiast trzecie – grupa teatralna „Iuvenis” z Zespołu Szkół w Sztumie.

Grant na realizację projektu pochodzi z Konkursu Pozytywnie Otwarci, w którym nagradzane są najlepsze przedsięwzięcia z zakresu profilaktyki HIV i AIDS.

ZOBACZ TAKŻE: Premiera spektaklu "Bóg Mordu"

Czytaj także na GP24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza