Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzieżowi Edukatorzy Seksualni w słupskich szkołach

Grzegorz Hilarecki
W słupskich podstawówkach i szkołach średnich pojawią się w tym roku zajęcia prowadzone przez seks edukatorów. Program ma rozszerzyć wiedzę, ponad to co zawierają podręczniki. Dodajmy, wiedzę uczniów klas ósmych i pierwszych ponadpodstawowych, nauczycieli oraz rodziców!

Na projekt o nazwie Młodzieżowi Edukatorzy Seksualni miasto wyda 43 tysiące złotych. Zajęcia przeprowadzi Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy „FLANDRIA”. Na konkurs ogłoszony w ratuszu wpłynęły cztery oferty, jedna po czasie, rozpatrywano trzy, a wybrano tę.

Szefowa wydziału edukacji w ratuszu Anna Sadlak tłumaczy, że będą to warsztaty i w dodatku w pełni dobrowolne. Rodzice będą musieli podpisać zgodę.

W słupskich szkołach będą zbierane grupy z uczniów klas pierwszych ponadpodstawowych oraz ósmych podstawowych. Zajęcia obejmą też rodziców oraz nauczycieli. W sumie 200 uczniów oraz 50 dorosłych (nauczyciele i 10 rodziców) zwiększy dzięki nim swoją wiedzę o... „edukacji zdrowotnej na temat prokreacji i kwestii związanych z rolą płci,równouprawnieniem w związkach, zapobieganiem, a także niwelowaniem wszechobecnego i dotkliwego problemu przemocy seksualnej”. O to chodzi wedle dokumentów.

ZOBACZ TAKŻE: PO będzie konsultowała swój projekt uchwały o edukacji seksualnej

A w praktyce urzędnicy nie mieli tu innego wyjścia, bowiem w ubiegłym roku podczas gorącego sporu Roberta Biedronia, wtedy jeszcze prezydenta naszego miasta, z Platformą Obywatelską wytyczono działa pod hasłem „edukacja seksualna”.

Prezydent bez konsultacji chciał by radni zgodzili się, by mógł przystąpić do prac związanych z opracowaniem merytorycznym i organizacyjnym zintegrowanego programu edukacji seksualnej. W uzasadnieniu tej uchwały powołując się na rzecznika praw obywatelskich napisano „ iż podręczniki szkolne stereotypowo traktują m.in. role płciowe i osoby starsze, a prezentowane w nich treści nie znajdują odzwierciedlenia w danych statystycznych i badaniach naukowych np. w odniesieniu do orientacji seksualnej czy transpłciowości”.

Radni nie zostawili na tym suchej nitki: tylko cztery głosy za, 16 przeciw. Potem oczywiście prezydent w swoim stylu zaatakował w mediach społecznościowych radnych PO za głosowanie razem z PiS-em. Słupska Platforma więc postanowiła pokazać mu, że jest na te sprawy otwarta. Radni PO przygotowali i przeprowadzili własny projekt, w treści w przeciwieństwie do prezydenckiego niekontrowersyjny. W nim nacisk położono na: „zwiększenie świadomości, podniesienie poziomu wiedzy oraz promowanie zachowań prozdrowotnych młodzieży słupskich szkół w zakresie zdrowia prokreacyjnego dotyczących min. planowania rodziny i metod antykoncepcji, budowania prawidłowych relacji w związku, eliminowania ryzykownych zachowań zdrowotnych, niwelowania problemu przemocy seksualnej”.

W marcu 2018 został on uchwalony, tu za byli wszyscy radni oprócz PiS, który w komplecie głosował przeciw.
Program jest na lata 2018-20, co oznacza, że będzie realizowany także za rok.

Co zawiera program:

1) edukacja w zakresie zdrowia prokreacyjnego obejmująca:
a) elementy psychologii relacji, psychologii miłości, budowania związku i relacji partnerów
i równouprawnienia w związkach,
b) planowania rodziny (aspekty medyczne planowania rodziny, zdrowia i higieny partnerów,
przebiegu ciąży, aspekty społeczne i ekonomiczne, w tym możliwości wsparcia przez lokalny
samorząd),
c) niwelowanie problemu przemocy w związku;
2) edukacja zdrowotna w kontekście ryzykownych zachowań obejmująca:
a) tematy chorób przenoszonych drogą płciową,
b) eliminowanie ryzykownych zachowań zdrowotnych, niwelowania problemu przemocy
seksualnej,
c) aspekt społeczny i psychologiczny (dojrzewania, relacje społeczno - kulturowe w rodzinie
i społeczeństwie.

MEN: 18-latkowie mało wiedzą o seksie. "W szkole powinno być odniesienie do treści z internetu"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza