MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mniej klas w szkołach ponadpodstawowych, ale i dużo mniej absolwentów klas ósmych. Duże zmiany w Słupsku

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Rozpoczął się nabór do szkół ponadpodstawowych w Słupsku. Klas będzie dużo mniej, ale absolwentów klas ósmych także będzie dużo mniej niż w latach ubiegłych. I tak np. II LO w Słupsku do klasy politechniczno-medycznej przyjmie 32 uczniów, ale tylko 16 do medycznej i drugie tyle do politechnicznej. Dobra wiadomość jest taka, że nie będą zwalniani nauczyciele.

Nabór do szkół ponadpodstawowych w Słupsku rozpoczął się 15 maja. W tym roku miejsc w szkołach będzie jedynie 690, podczas gdy w roku ubiegłym było ich aż 1872. Jednak absolwentów szkół podstawowych także będzie dużo mniej, bo 793, podczas gdy rok temu było ich 1906.

- Na rok szkolny 2024/2025 szkoły prowadzone przez Miasto Słupsk przygotowały dla 793 absolwentów szkół podstawowych Miasta Słupska i Powiatu Słupskiego łącznie 690 miejsc, po dwa oddziały w liceach ogólnokształcących - łącznie osiem oddziałów i trzy oddziały w szkołach zawodowych - łącznie 15 oddziałów i jeden oddział w Liceum Sztuk Plastycznych w ZST – informuje Monika Rapacewicz, rzecznik prasowa UM w Słupsku.

W ubiegłym na rok szkolny 2023/2024 przygotowano 1872 miejsca dla 1906 absolwentów szkół podstawowych.

- Liczbę potencjalnych kandydatów do szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Miasto Słupsk ustalamy, biorąc pod uwagę, że 80 procent absolwentów szkół Miasta Słupska i 60 procent absolwentów szkół Powiatu Słupskiego złoży wniosek o przyjęcie do szkół prowadzonych przez Miasto Słupsk – wyjaśnia Rapacewicz. - Dyrektorzy szkół, przygotowując ofertę na nowy rok szkolny, założyli, że oddziały poszczególne mogą być podzielone na dwie grupy lub dwa zawody, a uruchomienie ich będzie wynikało z liczby złożonych wniosków.

Szkoły ponadpodstawowe są już przygotowane do naboru nowego rocznika.

- Obecnie mam pięć klas pierwszych i taki nabór robiliśmy przez ostatnie pięć lat. W tym roku przewidzieliśmy dwie klasy, ale będą one dzielone na pół. W jednej klasie będą dwa rozszerzenia – po 16 osób – mówi Mariusz Domański, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku.

Jak to będzie wyglądało w praktyce?

- Klasy politechniczna i lekarska będą połączone. Przedmioty, które nie są rozszerzone - fizyka, język polski, historia, WOS, będą realizowane w całej klasie dla 32 osób, a wtedy kiedy będą rozszerzania, klasy się rozchodzą. I tak 16 osób idzie na matematykę, a 16 na biologię lub chemię. Druga klasą będzie językowo-społeczna i prawnicza. I tutaj osobno będą prowadzone rozszerzenia - język angielski i WOS oraz biznes i zarządzanie w przypadku klasy językowo-społecznej, a w prawniczej – angielski, matematyka i WOS. Takie są założenia, ale sytuacja jest płynna. Zobaczymy jak będzie przebiegać nabór – mówi dyrektor Domański.

Zmiany będą także w technikach i szkołach branżowych.

- W zeszłym roku mieliśmy dziewięć klas, a teraz planujemy trzy klasy albo cztery – mówi Barbara Zakrzewska, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku. - Będzie to uzależnione od liczby chętnych i liczby punktów uczniów, którzy się zgłoszą. Ten rok będzie wyjątkowy, stąd też apelujemy o szczególną uwagę przy wyborze preferencji. Uczeń może wybrać maksymalnie trzy szkoły, ale w każdej szkole ile chce zawodów. Dlatego ważne, aby napisać, w kolejności do jakiej klasy – do pierwszej, drugiej, ale i czwartej i piątej. Może się zdarzyć, że w szkole zawodowej nie utworzymy niektórych zawodów. Promujemy wszystkie, ale zobaczymy które zawody będą się cieszyć największym zainteresowaniem. Klasy będą dwu- lub nawet trzyzawodowe. To znaczy, że nadal będzie w niej 32 uczniów, ale uczyć się będą tu chętni na dwa lub trzy zawody. Ważna zmiana jest też przy naborze do Oddziału Przygotowania Wojskowego pod patronatem Ministra Obrony Narodowej. W tym roku nabór jest tylko dla obywateli polskich – podkreśla dyrektor.

Będą też pewne nowości jeśli chodzi o kierunki.

- Pojawi się nowy zawód - technik elektromobilności. To technik pojazdów samochodowych, ale dodatkowo zdobędzie wiedzę o samochodach hybrydowych i elektrycznych – mówi dyrektor Zakrzewska.

Nadal jednak trudno będzie się dostać do klas technikum.

- Do technikum musi być próg Nie mogą się tu dostać dzieci, które maja bardzo mało punktów. Nabór będzie mniejszy, bo my wiemy, że nie będzie tylu dzieciaków z tak dobrymi wynikami. Wiemy, że będzie mniej klas, ale musimy trzymać poziom. To są klasy, które kończą się maturą – podkreśla dyrektor.

Dobra wiadomość jest taka, że – pomimo iż klas i uczniów w szkołach ponadpodstawowych będzie dużo mniej, nie będzie zwolnień nauczycieli.

Absolwenci klas ósmych do 14 czerwca mają czas na złożenie podania do szkoły ponadpodstawowej. Jedynie kandydaci do Oddziałów Przygotowania Wojskowego pod patronatem MON muszą to zrobić szybciej, bo do 21 maja. Potem do 5 lipca uczniowie muszą uzupełnić wnioski o świadectwa ukończenia szkoły i wyniki z testów ósmoklasisty. Lista osób zakwalifikowanych pojawi się 1 lipca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza