Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Moc zgodnie z zasadą

Fot. Murator
Grzejnik, który oddaje ciepło przez promieniowanie z płyty, nie cieszy się jeszcze zbyt dużym powodzeniem w naszych domach.
Grzejnik, który oddaje ciepło przez promieniowanie z płyty, nie cieszy się jeszcze zbyt dużym powodzeniem w naszych domach. Fot. Murator
Powodów, które zdecydować mogą o wyborze energii elektrycznej do ogrzewania, może być kilka. Ot, na przykład wygoda, oraz dostępność do tego źródła energii. Musimy jednak pamiętać o odpowiednim doborze mocy.

Oczywiście, rzadko się zdarza, że wszystkie urządzenia pobierające energię w domu będą pracowały jednocześnie. Ale przy określaniu mocy grzewczej dla naszego domu musimy tak właśnie ją planować, by zaspokoić potrzeby tych urządzeń, jak i niewielki zapas.
Określając moc przyłączeniową powinniśmy więc wziąć pod uwagę wszystkie zainstalowane odbiorniki energii, takie jak oświetlenie, sprzęty gospodarstwa domowego, podgrzewacze wody, pompy studzienne, a także przenośne odbiorniki, takie jak suszarka do włosów czy maszynka do golenia. Jeśli nie mamy żadnego doś- wiadczenia w liczeniu, możemy założyć, że przeciętnie w domu jednorodzinnym suma mocy tych wszystkich urządzeń wynosi około 20 kW.

Moc zgodnie z zasadą

Naturalnie, jeśli nasz dom ogrzewany jest energią, to musimy do tego doliczyć moc urządzeń używanych do grzania. Tam, gdzie będziemy korzystać z grzejników elektrycznych lub z ogrzewania podłogowego moc ta zawsze będzie równa zapotrzebowaniu na ciepło.
Jeśli natomiast zamierzamy grzać nasz dom piecami akumulacyjnymi ogrzewanymi energią elektryczną (wg tzw. taryfy nocnej), to pamiętać powinniśmy, że moc ta będzie dwukrotnie większa niż zapotrzebowanie na ciepło.

Zawsze mały zapas

Jak zaznaczyłem na wstępie, nie wszystkie urządzenia pobierające energię będą działać jednocześnie. A zatem żeby dobrać dla nich moc grzewczą, można przyjąć do obliczeń tzw. współczynnik jednoczesności - na przykład 0,6-0,7. I przez ten właśnie współczynnik mnożymy otrzymaną wcześniej sumę mocy potrzebnej do ogrzania pomieszczeń w domu.
Otrzymana w ten sposób wartość musi być większa niż moc pobierana przez wszystkie grzejniki i piece, tak by stworzyć niezbędny zapas dla innych urządzeń energetycznych w domu, gdy wspomniane piece i grzejniki będą pracowały maksymalnie obciążone.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza