Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Monety kolekcjonerskie z zabytkami Krzeszowa

pit [email protected] 91 481 33 34 Fot. NBP
Awers 20-złotówki.
Awers 20-złotówki.
Miasto najpiękniejszych i najcenniejszych zabytków architektury barokowej na srebrnej dwudziestozłotówce i monecie 2 zł.

 - Srebrna dwudziestozłotówka ukazała się w nakładzie 50 tys. sztuk - informuje Katarzyna Zwarzany ze szczecińskiego oddziału NBP. - W obiegu jest już od 29 listopada. Kilka dni wcześniej została wyemitowana dwuzłotówka Nordic Gold. Dla kolekcjonerów przygotowano milion sztuk tzw. dwójek. Można je wymieniać w kasach oddziałów okręgowych NBP w cenie nominalnej - 2 zł. Monety srebrne można było kupić na aukcji internetowej w systemie Kolekcjoner, która zakończyła się 3 grudnia. Teraz monetę można nabyć w sklepie internetowym naszego banku bądź w kasie oddziału.

 Co na monetach

Srebrną monetę i rewers dwuzłotówki zaprojektował Robert Kotowicz. Autorką awersu monety dwuzłotowej jest Ewa Tyc-Karpińska. Obie monety wyprodukowała Mennica Polska.

Fragment fasady słynnej krzeszowskiej Bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zdobi rewers srebrnej monety dwudziestozłotowej. Kunsztu dodaje wykonanie środkowej części tego wizerunku z ceramiki. Na awersie uwieczniona została rzeźba znajdująca się nad portalem głównym bazyliki, przedstawiająca Najświętszą Marię Pannę Niepokalaną. Całość umieszczono na tle wnętrza świątyni. Z prawej strony znajduje się wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Wizerunek Bazyliki Wniebowzięcia NMP zdobi też rewers dwuzłotówki wykonanej ze stopu Nordic Gold.

 Krzeszów Miasto, jako ważny ośrodek życia religijnego, ma długą historię. Już w połowie XIII wieku osiedli tu benedyktyni, a pod koniec tego samego stulecia do Krzeszowa zostali sprowadzeni cystersi. Dzisiejsza Bazylika Mniejsza pw. Wniebowzięcia NMP, wybudowana w pierwszej połowie XVIII w., jest jednym z najbardziej znanych miejsc kultu religijnego na Śląsku. To tu - w ołtarzu głównym - mieści się najcenniejszy skarb diecezji legnickiej - ikona Matki Boskiej Łaskawej. Jest to najstarszy, XIII-wieczny wizerunek Madonny na ziemiach Polski i jeden z pięciu najstarszych w Europie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza