Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Monika Zajkowska: Nad Bałtykiem mieszkają kobiety przedsiębiorcze

Monika Zacharzewska
Monika Zajkowska: Nad Bałtykiem mieszkają kobiety przedsiębiorcze.
Monika Zajkowska: Nad Bałtykiem mieszkają kobiety przedsiębiorcze.
Rektor WHSZ, partnera naszego plebiscytu Kobieta Przedsiębiorcza, uczestniczyła w Hamburgu w konferencji na temat roli kobiet w tworzeniu innowacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw.

- Nasza uczelnia jest członkiem Parlamentu Hanzeatyckiego, który zrzesza ponad 45 izb rzemieślniczych i uczelni krajów basenu Morza Bałtyckiego i promuje m.in. wspieranie gospodarki i kształcenie zawodowe w tych krajach - mówi dr Monika Zajkowska, rektor Wyższej Hanzeatyckiej Szkoły Zarządzania w Słupsku.

- Parlament stworzył Akademię Morza Bałtyckiego, która zaprosiła nas w połowie lutego na konferencję "Innowacyjne małe i średnie przedsiębiorstwa dzięki wykorzystaniu potencjału kobiet i osób starszych". W dyskusjach jednak skupiliśmy się głównie na roli kobiet w kształtowaniu przedsiębiorstw.

Pani rektor spotkała się z przedstawicielami izb gospodarczych, ministrami i naukowcami, i dyskutowała m.in. na temat konieczności likwidacji dyskryminacji w życiu zawodowym ze względu na płeć i wiek. Mówiono też o doświadczeniach we wspieraniu przedsiębiorczych kobiet w różnych krajach, o możliwościach wzmocnienia innowacyjności i produktywności przedsiębiorstw poprzez zwiększenie znaczenia roli kobiet w nich pracujących.

- Moje wystąpienie dotyczyło przedsiębiorczych kobiet w regionie Morza Bałtyckiego. Tego, jakie panie angażują się w prowadzenie biznesu, co je do tego motywuje, a co ogranicza - mówi dr Monika Zajkowska.

- Okazuje się, że panie z tego regionu są w gronie najbardziej przedsiębiorczych przedstawicielek płci pięknej w Europie. Z danych statystycznych wynika, że około 35 procent małych i średnich firm w tym regionie należy do pań. Najbardziej kobiece branże to handel i usługi.

Według badań przedstawionych przez panią rektor, kobiety w naszym regionie decydują się zakładać własne biznesy głównie ze względu na to, że zależy im na samodzielności, niezależności, wyższych zarobkach, rozwoju zawodowym i satysfakcji, a także prestiżu, nienormowanym czasie pracy oraz dawaniu pracy innym. Niejednokrotnie też otwierają własne firmy, bo mają negatywne doświadczenia w pracy najemnej i poczucie bycia wykorzystanymi u dotychczasowych pracodawców.

- W regionie Morza Bałtyckiego funkcjonuje pozytywny stereotyp kobiety jako dobrego, wyrozumiałego pracodawcy, sprawiedliwego, dbającego o pracowników, który nie zwalnia i dobrze płaci - zauważa pani rektor. - To przez to, że panie są bardziej empatyczne od panów. Często nawet lubią matkować. To niestety bywa zgubne w twardym świecie biznesu. Sztuka polega na tym, aby umieć znaleźć się w tych realiach.

W Hamburgu dyskutowano również o barierach ograniczających panie myślące o założeniu przedsiębiorstwa. Tu na pierwszym miejscu jest obciążenie obowiązkami opiekuńczymi wobec dzieci, szczególnie małych. To również strach przed podejmowaniem nowych wyzwań, brak kapitału, procedury administracyjne i biurokracja towarzyszące zakładaniu i prowadzeniu firmy, a także niewystarczająca wiedza i strach przed bankructwem. Dopiero na ostatnim miejscu jest brak pomysłu na biznes.

- Typowa kobieta przedsiębiorcza regionu Morza Bałtyckiego jest wykształcona, prowadzi małą firmę, ma męża i dzieci, a nie ma pomocy w domu. Zaczyna prowadzić swój biznes przed 35. rokiem życia, zdobywając wcześniej doświadczenie u innego pracodawcy - podsumowuje dr Monika Zajkowska.

- Fakt, że prowadzi własny biznes, zawdzięcza ciężkiej pracy, wytrwałości i wsparciu rodziny.
Pani rektor zauważa, że cechy kobiet przedsiębiorczych w poszczególnych krajach nadbałtyckich nie różnią się bardzo. - Oczywiście inne motywy przyświecają chcącym założyć biznes np. w Polsce, a inne w Norwegii. Tam panie ze względu na uwarunkowania socjalne rzadko zakładają firmę z przymusu ekonomicznego, jak to często bywa u nas.

Kobieta Przedsiębiorcza 2014

W naszym plebiscycie chcemy wyróżnić aktywne panie z regionu, które prowadzą działalność gospodarczą w prywatnej firmie, pracują w przedsiębiorstwie państwowym, samorządowym czy w organizacji społecznej. Takie, które są świetnymi menadżerami, fachowcami, a przede wszystkim wyjątkowymi ludźmi. Kandyduje w nim 30 wyjątkowych pań ze Słupska i regionu. Lista kandydatek i regulamin na www.gp24.pl/kobieta. Tam też można na bieżąco śledzić wyniki głosowania SMS-wego, które trwa do 9 marca do godz. 24 oraz przeczytać rozmowy z kandydatkami.

Zwycięskie panie zaprosimy na uroczystą galę. Zwyciężczynię plebiscytu nagrodzimy statuetką i tytułem Kobieta Przedsiębiorcza 2014 oraz nagrodą - voucherem dla dwóch osób na weekendowy pobyt w ośrodku SPA. Nagrody w postaci voucherów na pobyt w SPA oraz dyplomy otrzymają również panie, które zajmą drugie i trzecie miejsce w naszym plebiscycie.

Partnerem tegorocznego plebiscytu jest Wyższa Hanzeatycka Szkoła Zarządzania w Słupsku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza