Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Morze poligonu w Wicku już więcej nie zniszczy (wideo)

Mariusz Surowiec [email protected]
Urząd Morski w Słupsku chwali się zakończonymi pracami w Wicku.
Urząd Morski w Słupsku chwali się zakończonymi pracami w Wicku. Mariusz Surowiec
Urząd Morski w Słupsku chwali się zakończonymi pracami w Wicku.

W poniedziałek na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych Wicko Morskie Urząd Morski zaprezentował ukończoną inwestycję o nazwie "Ochrona brzegów morskich w granicach Centralnego Poligonu Sił Powietrznych Wicko Morskie".

W ramach projektu wykonano cztery odcinki umocnień o łącznej długości 4,5 kilometra. Na prezentacji umocnień brzegowych obecna była Dorota Pyć, podsekretarz stanu ds. gospodarki morskiej w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju.

Na wspomnianych odcinkach brzegu morskiego zbudowane zostały opaski brzegowe o konstrukcji wału ziemnego przeciwsztormowego wraz z obrzutem kamiennym po stronie odmorskiej, na szczycie którego zlokalizowana została droga inspekcyjna. W zależności od lokalizacji opaski wykonano w dwóch typach - lekkie oraz ciężkie. Ta druga charakteryzuje się dodatkowym zastosowaniem gwiazdobloków stanowiących rdzeń narzutu kamiennego ułożonego na korpusie ziemnym opaski. W ramach projektu pracami remontowymi objętych zostało 18 dróg dojazdowych, na których wykonane zostały remonty, a także 16 zjazdów technicznych.

- Kiedy dyskutujemy nad tematem ochrony brzegów morskich, to często słyszymy pytanie, po co to się robi? Chyba najprościej odpowiedzieć, że dla bezpieczeństwa. Jesteśmy dziś w szczególnym miejscu, na poligonie, gdzie to bezpieczeństwo ma zupełnie inny wymiar niż tylko ten, dla którego uruchomiono program ochrony brzegów morskich. Realizacja tego typu programów przynosi rezultaty w postaci dużo większego bezpieczeństwa mieszkańców stref nadmorskich. Rozwija się miejscowa infrastruktura oraz gminy tu leżące - mówiła podczas spotkania z dziennikarzami podsekretarz stanu Dorota Pyć.

Konstrukcje ochronne brzegu morskiego zabezpieczają nie tylko walory przyrodnicze na tym obszarze, ale również istotne elementy infrastruktury wojskowej.
Zniszczenia, których dokonał żywioł na przestrzeni kilku ostatnich lat, zagrażały dalszemu funkcjonowaniu poligonu, na którym ćwiczą nie tylko polskie jednostki, ale również struktury wojskowe NATO.

Wartość całego projektu to kwota 52,378 mln złotych. Na kwotę tę składa się dofinansowanie z Funduszu Spójności - 44,480 mln zł oraz dofinansowanie z budżetu państwa w kwocie niespełna 8 mln zł. Realizację zadań projektowo -budowlanych wykonała warszawska firma Budimex S.A.
Przypomnijmy, że jest to pierwsza z zakończonych tak dużych inwestycji w ochronę brzegu morskiego w naszym regionie. Trwają prace nad umocnieniem brzegu w Ustce, Rowach i Łebie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza