Choć dekoracje dożynkowe wielu osobom kojarzą się przede wszystkim z obrzędowymi wieńcami, równie ciekawe są ozdoby przygotowane w celu przystrojenia wsi na święto plonów. To przede wszystkim zabawne konstrukcje wykonane ze słomy przedstawiające zwierzęta, ludzi i sprzęt gospodarski. W wielu miejscowościach mieszkańcy chętnie włączają się w tworzenie tego typu dekoracji.
Tak właśnie stało się w Mosinach w gminie Człuchów (powiat człuchowski), gdzie tuż przed dożynkami przy drogach stanęły liczne ozdoby. Największe, przedstawiające gospodarza i gospodynię, pojawiły się przy boisku, na którym już jutro odbędą się wydarzenia związane ze świętem plonów.
Równie okazałe dekoracje stanęły przy drogach wjazdowych do miejscowości. Olbrzymi miś, solidny młyn czy przesympatyczna, ogromna krowa to tylko przykłady kreatywności mieszkańców sołectwa Mosiny.
Tak było na dożynkach w powiecie człuchowskim w poprzednich latach
Dożynki z nutką poezji
Niektórym figurom towarzyszą zabawne napisy zachęcające do przybycia na dożynki. Najpopularniejsze to "Czy to słońce, czy ulewa, na dożynki zdążyć trzeba". Słomiane świnie siedzące na środku ronda przekonują natomiast, że "Zamiast na wędlinki jedziemy na dożynki". Nie zabrakło także haseł bardziej przaśnych w stylu "W polu nie chce się pracować, trzeba dzieci produkować". Jednym słowem - dla każdego coś chwytliwego.
A całe to zamieszanie oczywiście z okazji jutrzejszych dożynek gminy Człuchów. impreza zgodnie z zasadami panującymi w gminie co roku odbywa się w innej miejscowości - w tym roku ich organizacja przypadła sołectwu Mosiny.
W sobotę będzie się działo!
Święto plonów w Mosinach rozpocznie się w sobotę 7 września o godzinie 14.00 tradycyjną mszą świętą. Następnie ulicami Mosin przejdzie barwny korowód wieńców dożynkowych przygotowanych przez mieszkańców poszczególnych sołectw. Po dotarciu na plac dożynkowy na przybyłych czeka mnóstwo atrakcji, między innymi występy artystyczne, stoiska kulinarne i z rękodziełem, konkursy (w tym konkurs na najpiękniejszy wieniec), dmuchańce dla dzieci i dyskoteka pod chmurką. Nie zabraknie także tradycyjnych obrzędów z dzieleniem chleba i podziękowaniami dla rolników za zebrane plony. Dowiemy się także, które z sołectw będzie gospodarzem przyszłorocznych dożynek.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?