Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Motocykliści na drogach. Jak uniknąć dramatów? Słupska policja na trasie (Zdjęcia)

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Wypadki z udziałem motocyklistów na drogach w regionie słupskim w ostatnich latach
Wypadki z udziałem motocyklistów na drogach w regionie słupskim w ostatnich latach Archiwum gp24.pl
Słupscy policjanci na motocyklach na trasie będą dbać o bezpieczeństwo swoich kolegów w kaskach. Warto o nie zadbać też samemu, bo w regionie słupskim było już zbyt wiele dramatów.

O tragedię na drodze z udziałem motocyklisty nietrudno. O życiu albo śmierci decyduje ułamek sekundy, w którym prędkość jest za duża, jezdnia za śliska, czy gdy nieostrożny kierowca, a nawet rowerzysta, zajeżdża drogę motocykliście. Przykładów z ostatnich lat jest wiele.

Wypadki motocyklistów

W sierpniu 2016 roku w Niestkowie na trasie Słupsk-Ustka motocyklista z Austrii wpadł w poślizg. Połamany trafił do szpitala. W czerwcu 2017 roku prędkość zabiła ustczanina, który jechał na motocyklu ulicą Darłowską i zderzył się z samochodem osobowym. W sierpniu 2019 roku po zderzeniu z volkswagenem, którego kierowca nie ustąpił pierwszeństwa, dwie osoby trafiły do szpitala. W maju 2021 roku doszło do tragedii w okolicy Zimowisk na drodze Słupsk-Ustka. Po zderzeniu motocykla z oplem astrą motocyklista zmarł. W lipcu 2021 roku w Słupsku na prostym odcinku drogi motocyklista stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w znaki informacyjne. Trafił do szpitala.

W sierpniu 2021 roku motocykl na słupskim ringu uderzył w krawężnik ronda. Motocyklistę wyrzuciło dosłownie w powietrze. Niestety nie udało się go uratować. We wrześniu 2021 roku między Bruskowem a Krzemienicą jazda na motocyklu zakończyła się w rowie. Kierujący trafił do szpitala. Także we wrześniu 2021 roku pijany motocyklista na trasie Budowo-Unichowo uderzył w sarnę i wpadł do rowu. W czerwcu 2022 roku rowerzysta wjechał nagle na przejście dla pieszych i zajechał drogę motocykliście. Obaj trafili do szpitala. W sierpniu 2022 roku w Bytowie osobówka uderzyła w kawasaki.

Jak wynika z tych dramatycznych zdarzeń, wina nie zawsze leży po stronie kierujących ryczącymi maszynami. Jednak na pewno w zderzeniach z pojazdami mają oni zdecydowanie mniej szans.

Policja przestrzega

- Dłuższe i cieplejsze dni sprawiły, że na drogach naszego regionu można zauważyć większą liczbę motocyklistów. Kierowcy samochodów muszą być gotowi na ich coraz częstszą obecność, a użytkownicy jednośladów powinni pamiętać, o odpowiedzialności i ostrożności. O bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego zadbają również policyjni motocykliści. Wzajemny szacunek i rozwaga za kierownicą będą miały wpływ na bezpieczeństwo i pozwolą uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drogach – informuje Jakub Bagiński, rzecznik słupskiej policji.

Na drogi naszego regionu wyjadą policyjni motocykliści, którzy zadbają o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.
- Funkcjonariusze, dla których jazda na jednośladzie to także pasja, będą reagować na wszystkie przypadki niestosowania się do przepisów ruchu drogowego. Policjanci podczas podejmowanych interwencji będą również rozmawiać z motocyklistami o bezpiecznym zachowaniu za kierownicą, które ma wpływ na bezpieczeństwo nas wszystkich - dodaje rzecznik.

Wśród najczęstszych przyczyn wypadków drogowych z udziałem motocyklistów jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie i niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami.
- Jazda z odpowiednią prędkością pozwala na prawidłową i skuteczną reakcję w przypadku wystąpienia zagrożenia na drodze. Dla wielu motocyklistów szybka jazda nie jest ani przyjemna, ani bezpieczna. Wystarczy, że na drodze pojawi się przeszkoda, rozsypany będzie piasek lub rozlana ciecz, a opanowanie motocykla może być bardzo trudne, nawet dla doświadczonego kierowcy – zauważa Jakub Bagiński.

Policja przypomina, że rosnąca liczba jednośladów na polskich drogach wpływa na udział tej grupy użytkowników dróg w statystykach zdarzeń drogowych. Zdarzenia, w których uczestniczą motocykliści, często pociągają za sobą poważne skutki. Kierujący jednośladem nie jest chroniony karoserią pojazdu, pasami bezpieczeństwa czy poduszką powietrzną. Jedyną ochroną ciała motocyklisty, podczas upadku czy zderzenia z innym pojazdem lub przeszkodą, może być odzież motocyklowa, tj. kurtka ochronna, właściwe buty, odpowiednie rękawice oraz kask. Warto też pamiętać, że motocyklista jest mniej widoczny dla pozostałych kierowców. Omijając czy wyprzedzając inny pojazd z dużą prędkością, naraża przede wszystkim własne życie i zdrowie, ponieważ kierujący pojazdami mogą go nie zauważyć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza