Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Możesz poprzeć wniosek przywrócenia święta Trzech Króli

Fot. Krzysztof Tomasik
Stanisław Frankiewicz z Civitas Christiana w Słupsku.
Stanisław Frankiewicz z Civitas Christiana w Słupsku. Fot. Krzysztof Tomasik
Wystarczy, że podpiszesz odpowiedni wniosek i będziesz mógł cieszyć się kolejnym dniem wolnym od pracy.

W najbliższą niedzielę przed słupskim kościołem Kolbego członkowie Akcji Katolickiej będą zbierać podpisy pod wnioskiem o przywrócenie święta Trzech Króli 6 stycznia.

Podpisy pod wnioskiem o przywrócenie święta Trzech Króli będzie będą zbierali członkowie Akcji Katolickiej parafii pw. Maksymiliana Marii Kolbego.

- Po każdej niedzielnej mszy świętej, przed dwoma wejściami do kościoła będą stały stoliki, przy których będzie można podpisać poparcie pod wnioskiem - mówi Tomasz Pączek, prezes Akcji Katolickiej parafii Kolbego. - Do podpisywania wniosków zachęcamy nie tylko naszych parafian, ale także ludzi z innych parafii oraz niewierzących. Dla tych święto Trzech Króli może być zwykłym dniem wolnym od pracy, który spędzą z rodzinami.

Listę poparcia inicjatywy przywrócenia święta Trzech Króli będzie można podpisać w niedzielę 11 maja, około godz. 8, 9.30, 11, 12,30, 14 oraz 18 i 20. Inicjatywę może poprzeć tylko osoba pełnoletnia. Na liście poparcia trzeba wpisać swoje imię i nazwisko, podać dokładny adres zamieszkania oraz numer Pesel i podpisać się własnoręcznie.

Poparcie dla inicjatywy przywrócenia dnia wolnego w Trzech Króli można rónież składać w siedzibie słupskiego Civitas Christiana przy ul. Paderewskiego 9, od poniedziałku do piątku w godz. 9-16. - Podpisy słupszczan zbieramy do końca maja, a zdążyć przekazać je w czerwcu do Sejmu - tłumaczy Stanisław Frankiewicz z organizacji Civitas Christiana w Słupsku.

Do kolejnego dnia wolnego od pracy ostrożnie podchodzą pracodawcy. - W Polsce jest już dużo dni wolnych od pracy, a to szkodzi naszej gospodarce - mówi Jan Czechowicz, właściciel firmy Plasmet. - Dopuszczam możliwość przywrócenia święta Trzech Króli. Jednak w zamian powinien być zniesiony przepis mówiący o tym, że jeśli święto państwowe przypada w sobotę, to w zamian trzeba dać pracownikowi inny dzień wolny od pracy.

Gomułka zniósł święto

Święto Trzech Króli, czyli Objawienia Pańskiego obchodzone jest 6 stycznia. Kończy ono trwające od Wigilii święta Bożego Narodzenia. Katolicy mają w tym dniu obowiązek uczestnictwa we mszy tak jak w niedzielę. To jedno z najstarszych świąt ustanowionych przez Kościół już w IV wieku. Do 1960 roku święto to było w Polsce dniem wolnym. Zostało zniesione w czasach rządów Władysława Gomułki w ramach walki władzy PRL z Kościołem. Jako święto będące dniem wolnym od pracy Trzech Króli obchodzone jest dziewięciu krajach Unii Europejskiej, np. w: Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, w Szwecji i Finlandii. Z pomysłem przywrócenia święta wyszedł prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. Aby pomysł przywrócenie święta Trzech Króli stał się projektem ustawy obywatelskiej musi poprzeć go 100 tys. Polaków.

Kim jest

Stanisław Frankiewicz, przewodniczący słupskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana. Ma 53 lata i wykształcenie wyższe licencjackie - ukończył zarządzanie w Wyższej Hanzeatyckiej Szkole Zarządzania w Słupsku. Pochodzi ze Sławna, w Słupsku mieszka od 1989 roku. Hobby: wędrówki piesze po Pomorzu oraz słuchanie muzyki klasycznej. Przez kilka lat grał na trąbce w orkiestrze strażackiej. Ma żonę i dwójkę dorosłych dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza