Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mózg się narkotyzuje

Redakcja
Wraz z bólem, nasz mózg zaczyna produkować substancję o działaniu odurzającym działającą jak marihuana. Jak wiadomo wytwarza się ją z konopi indyjskich, a znajdujące się w niej związki halucynogenne noszą nazwę kanabinoidów.

Występują one nie tylko w marihuanie. Jeden z nich o nazwie anandamid znaleziono w mózgu szczura. Badacze pod kierunkiem Michaela Walkera z Brown University (USA), którzy dokonali tego odkrycia, postanowili zbadać, jaką funkcję może pełnić ten związek w organizmie ssaków. Eksperymenty wykazały, że ma on działanie znieczulające.

Naukowcy już od jakiegoś czasu domyślali się, że system łagodzenia bólu u ssaków składa się nie tylko ze znanych od dawna endorfin, które pod względem składu chemicznego przypominają morfinę, ale również z innych substancji. Walker był jednym z pierwszych naukowców, którzy wpadli na trop tych związków. - Istnieje wiele rodzajów bólu. Nasz organizm reaguje na nie na kilka sposobów. Czasem uruchamia produkcję endorfin.

Jednak innym razem wydziela związki podobne do marihuany - tłumaczy naukowiec. Jak wiadomo marihuana znosi niektóre rodzaje bólu. Ekstrakt z konopi indyjskich stosowano do łagodzenia dolegliwości przez tysiąclecia w Chinach i na Bliskim Wschodzie.
Walker ma więc nadzieję, że jego badania to krok w kierunku opracowania nowych leków znieczulających, w których aktywną substancją będzie anandamid. - Skoro mózg ssaków sam produkuje ten związek, my też nie powinniśmy mieć oporów, aby sięgnąć po niego, skoro możemy w ten sposób pomóc pokonać ból - komentuje Walker.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza