MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Możliwe, ale nie zawsze...

Redakcja
Od września 1998 roku jestem na zasiłku przedemerytalnym. 6 września 1999 roku podjąłem pracę na pół etatu. Ponieważ zarabiałem dozwoloną przepisami kwotę, zachowałem prawo do zasiłku przedemerytalnego. W tym roku zawiesiłem zasiłek przedemerytalny i zatrudniłem się na pełny etat. Pracodawca zapowiedział, że z końcem grudnia zwolni mnie z przyczyn ekonomicznych. Ponieważ mam 40 lat 9 miesięcy i 21 dni stażu, chciałbym wystąpić o świadczenie przedemerytalne. Powiatowy Urząd Pracy uprzedził mnie jednak, że go nie dostanę, ponieważ przed przejściem na świadczenie przedemerytalne powinienem przepracować pełne 12 miesięcy (ja przepracowałem 10). Czy to prawda? - pyta czytelnik z Kępic.

Według obecnego stanu prawnego (w przyszłym roku to może się zmienić), osoba pobierająca zasiłek przedemerytalny może złożyć wniosek o świadczenie przedemerytalne w następujących sytuacjach:
- gdy w trakcie pobierania zasiłku przedemerytalnego bezrobotna ukończyła 58 lat, bezrobotny - 60 lat, a mają minimalny staż emerytalny (czyli 20 lat kobieta, 25 lat mężczyzna),
- gdy bezrobotny pobierający zasiłek przedemerytalny zawiesza zasiłek, zatrudnia się na umowę o pracę, zostaje zwolniony z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, a po powrocie na zasiłek łącznie z "dopracowanym" na umowę okresem ma ogółem: 35 lat stażu w przypadku kobiet i 40 lat stażu w przypadku mężczyzn,
- gdy bezrobotny zwolniony z powodów ekonomicznych lub organizacyjnych otrzymuje zasiłek przedemerytalny, a w tym samym roku, kiedy doszło do zwolnienia, kończy: 55 lat kobieta, 60 lat mężczyzna.
Jeżeli chodzi o konkretny przypadek pana, to - w myśl dotychczas obowiązującej ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu - po zakończeniu umowy powinien pan zgłosić się w powiatowym urzędzie pracy ze świadectwem pracy z ostatniego zakładu i tego samego dnia złożyć wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego.
Dlaczego urząd żąda od pana przepracowania całego roku przed przejściem na świadczenie przedemerytalne - tego nie wiemy, ale żądanie takie jest wbrew przepisom. Ważne, by w dniu zgłoszenia się w urzędzie pracy miał pan ogółem 40 lat stażu i świadectwo pracy potwierdzające zwolnienie z przyczyn ekonomicznych. Dodatkowych wymogów przepisy nie stawiają. Gdyby urząd pracy odmówił panu świadczenia - prosimy się odwołać zgodnie z pouczeniem na decyzji PUP.

Uwaga!

Podane zasady obowiązują do końca 2001 roku. Rząd zapowiada liczne zmiany w ustawie o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, więc w przyszłym roku może być inaczej.

Więcej porad w naszym wtorkowym dodatku "Praca"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza