Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Możliwy hipoteczny problem

Paweł Stola, analityk Hiponet.pl
Zakup większości domów finansowany jest ze środków pochodzących z kredytu hipotecznego. Często zdarza się, że właściciele nieruchomości chcą wystawić je na sprzedaż zanim spłacą wszystkie należności.

Wiele osób boi się takiej transakcji, ale zakup domu obciążonego hipoteką może być bezpieczny, jeśli przestrzega się określonych procedur. Nawet jeśli związane jest to z zaciągnięciem kredytu hipotecznego przez kolejnych nabywców.

Transakcja podwyższonego ryzyka?

Obecnie zdecydowana większość transakcji na rynku mieszkaniowym jest przeprowadzana dzięki dostępności kredytów hipotecznych. Powoduje to, że duża liczba domów jest obciążona hipoteką związaną właśnie z zaciągnięciem takiego kredytu. Najłatwiej zorientować się, czy nieruchomość była kredytowana przez bank sprawdzając IV dział księgi wieczystej. Tam znajdziemy informację o wysokości hipoteki i nazwę instytucji, która udzieliła kredytu. Oczywiście hipoteka może też być związana z roszczeniami innych instytucji niż banki, np. Urzędu Skarbowego i wtedy musi zostać wykreślona z księgi wieczystej przed dokonaniem transakcji.
Obecność w księdze wieczystej hipoteki związanej z zaciągnięciem kredytu hipotecznego nie jest natomiast czymś nadzwyczajnym i kupno takiej nieruchomości jest dziś standardową transakcją. Musimy jednak dołożyć pewnej staranności do całej operacji, aby przebiegła ona w sposób bezpieczny, zwłaszcza dla kupującego.

Na spłatę hipoteki

W przypadku gdy kupujemy dom obciążony hipoteką musimy zadbać, żeby została ona z niej wykreślona po dokonaniu zakupu. Jest to konieczne, bo dzięki temu uniknie się w przyszłości roszczeń banku w stosunku do nabytej przez nas nieruchomości, a dotyczących zobowiązania poprzedniego właściciela.

Dodatkowo jeżeli przy zakupie również wspieramy się kredytem, to bank który go udzielił, także wpisze hipotekę do księgi wieczystej i będzie wymagał aby znajdowała się ona na pierwszym miejscu.
Warunkiem wykreślenia istniejącej hipoteki, jest całkowita spłata kredytu z nią związanego. Wpłata całej kwoty na konto sprzedającego i oczekiwanie od niego spłacenia kredytu oraz usunięcia hipoteki będą jednak bardzo ryzykowne. Dlatego przed podpisaniem aktu notarialnego obecny właściciel powinien okazać zaświadczenie ze swojego banku o saldzie kredytu do uregulowania i numerze rachunku do całkowitej spłaty. Wtedy dokonujemy zapłaty za dom w ten sposób, że cześć ceny odpowiadająca saldu kredytu hipotecznego jest przelewana bezpośrednio do banku kredytującego wcześniej zbywcę nieruchomości. Nadwyżka ponad tę kwotę jest natomiast przelewana na konto sprzedającego. W ten sposób mamy pewność, że jego kredyt został spłacony.

O ile określenie salda kredytu w PLN jest łatwe, to wysokość kredytu walutowego zmienia się wraz ze zmianą kursu danej waluty, czyli codziennie. Wtedy należy określić saldo z odpowiednią nadwyżką, przyjmując dużo wyższy kurs waluty. Unikniemy wówczas ryzyka powstania drobnej niedopłaty, gdy kurs spadnie. Generalną zasadą jest to, że lepiej przelać na konto banku więcej niż wynosi saldo kredytu. Jeżeli powstanie nadpłata, to bank zwróci ją na konto zbywcy.
Jak wykreślić hipotekę?

Aby zobligować sprzedającego do wykreślenia hipoteki jego kredytu hipotecznego po dokonaniu transakcji, należy zawrzeć taki zapis w akcie notarialnym kupna. Zbywca powinien otrzymać ze swojego banku zaświadczenie o całkowitej spłacie kredytu oraz zgodę na wykreślenie hipoteki. Z tymi dokumentami powinien udać się do Sądu i złożyć wniosek o jej usunięcie. Dobrze jest zobowiązać go do przekazania nam kopii tych dokumentów.
Ponieważ na ogół zbywca po sprzedaniu nieruchomości nie jest zbyt zmotywowany do działań, możemy się zabezpieczyć, zawierając w akcie notarialnym kupna nieruchomości jego pełnomocnictwo dla nas do odebrania z banku powyższych dokumentów. Wtedy sami będziemy mogli złożyć wniosek o wykreślenie tej hipoteki.

Zakup domu obciążonego hipoteką z pewnością nie jest zadaniem łatwym, ale żadna transakcja związana z nabyciem nieruchomości nie jest pozbawiona pewnych trudności. Należy po prostu wiedzieć, jakie kroki podjąć, aby uniknąć hipotecznych problemów i bezpiecznie przejść wszystkie procedury związane z takim zakupem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza