Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Można już zgłaszać propozycje w ramach inicjatyw lokalnych

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Łukasz Capar
Miasto poinformowało, że od 9 czerwca można składać wnioski o realizację zadań w ramach programu inicjatyw lokalnych. Może to zrobić każdy mieszkaniec – samodzielnie, bądź z pomocą organizacji pozarządowej.

Inicjatywa lokalna pozwala na realizację określonych zadań publicznych przez mieszkańców przy współpracy z jednostką administracji publicznej.

Co najważniejsze – każdy mieszkaniec w ramach inicjatywy lokalnej może pomóc w realizacji zadania, wnosząc wkład pracy społecznej, świadczenia pieniężne i świadczenia rzeczowe. Ponadto, wnioskodawca może ubiegać się od samorządu udostępnienia narzędzi, które pomogą w realizacji celu. W odróżnieniu od naboru projektów do Budżetu Obywatelskiego, który odbywa się raz w roku, nabór wniosków do inicjatyw lokalnych ma charakter ciągły. Ponadto, wnioski nie podlegają głosowaniu mieszkańców – przyjmuje je i akceptuje, bądź odrzuca prezydent miasta. Zadania natomiast nie są realizowane w całości przez miasto, jak w przypadku Budżetu Obywatelskiego, tylko z pomocą mieszkańców.

Jak czytamy w komunikacie miasta: „Zadania zgłaszane przez mieszkańców mogą dotyczyć: działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych obejmującej w szczególności budowę, rozbudowę lub remont dróg, kanalizacji, sieci wodociągowej, budynków oraz obiektów architektury stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego; działalności charytatywnej; Podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej; działalności na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego; kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego; promocji i organizacji wolontariatu; nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania; działalności w sferze kultury fizycznej i turystyki, (wspierania i upowszechniania kultury fizycznej oraz turystyki i krajoznawstwa); ochrony przyrody, w tym zieleni w miastach i wsiach (ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego); porządku i bezpieczeństwa publicznego; rewitalizacji.”

Miasto podaje, że na program inicjatyw obywatelskich wygospodarowało w budżecie 50 000 zł. – podobnie jak w zeszłym roku. Wnioski składane przez mieszkańców mogą mieć różny charakter – mogą dotyczyć zadań inwestycyjnych, ale też społecznych i rekreacyjnych. W zeszłym roku zrealizowano np. inicjatywę lokalną „W zdrowym ciele zdrowy duch”, dzięki której zagospodarowano przestrzeń przy Szkole Podstawowej nr 9 – zakupiono i wymieniono urządzenia zabawowe odporne na działania atmosferyczne, zamontowano stoły do gry w szachy i chińczyka oraz orbitreka. Posadzono także tuje odgradzające plac zabaw od ulicy. Zrealizowano także inicjatywę „Światowe prawykonanie koncertu wiolonczelowego: Pictures for Cello & Symphony Orchestra" Leszka Kułakowskiego, który skomponował koncert wiolonczelowy. Wykonawcą był wybitny wiolonczelista Tomasz Strahl i 48 osobowa orkiestra symfoniczna „Sinfonia Baltica”. W słupskiej filharmonii koncertu posłuchało około 300 miłośników muzyki.

Przykładowe wnioski można pobrać z Biuletynu Informacji Publicznej. Wypełniony wniosek należy złożyć w Słupskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej, ul. Niedziałkowskiego 6, w pokoju nr 6, lub w Kancelarii Urzędu Miejskiego, Plac Zwycięstwa 3, w pokoju nr 6.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza