Łukasz Konstanty
Justyna Iskrzycka awansowała do finału konkurencji K1 na 1 000 metrów.
Justyna Iskrzycka awansowała do finału konkurencji K1 na 1 000 metrów. Fot. PAP/Paweł Skraba
Justyna Iskrzycka wygrała wyścig eliminacyjny w konkurencji K1 na 1000 metrów podczas rozpoczętych w środę w Duisburgu kajakarskich mistrzostw świata. Polka wywalczyła przepustkę do finału.

Iskrzycka uzyskała czas 4:11,565 i o ponad cztery sekundy wyprzedziła Słowenkę Mię Medved oraz o niemal dziewięć sekund Holenderkę Preuper Schiphorst. Finał z udziałem naszej kajakarki został zaplanowany na sobotę.

Biało-Czerwoni z awansem do półfinałów MŚ w kajakarstwie

Pozostali Biało-Czerwoni wywalczyli przepustkę do półfinałów. Jakub Michalski zajął trzecie miejsce w rywalizacji K1 na dystansie 200 metrów i zapewnił sobie awans do półfinału, do którego kwalifikowało się po czterech najlepszych zawodników z każdego wyścigu, a także trzech kajakarzy z piątych lokat z najlepszym czasem.

Prawo startu w półfinale uzyskały również Sylwia Szczerbińska i Katarzyna Szperkiewicz, które w konkurencji C2 na dystansie 500 metrów uplasowały się na drugiej pozycji w swoim wyścigu. Trzecią lokatę zajęła także kajakarka Katarzyna Kołodziejczyk, która uzyskała promocję do dalszych wyścigów.

W półfinałach popłyną także: Kacper Sieradzan i Adrian Kłos (3. miejsce w wyścigu eliminacyjnym C2 na 1000 m), Wiktor Głazunow (wygrał wyścig eliminacyjny w konkurencji C1 na 1000 m), a także Rafał Rosolski (drugie miejsce w wyścigu eliminacyjnym w konkurencji K1 na 1000 m).

Mistrzostwa świata kwalifikacjami olimpijskimi

Kajakarskie mistrzostwa świata są pierwszą okazją do zapewnienia sobie przepustek olimpijskich. Prawo startu w przyszłym roku w Paryżu zapewni sobie po dziesięć narodowych osad kajakarek i kajakarzy w K4 na 500 metrów (z uwzględnieniem obecności przedstawicieli czterech kontynentów), po sześć najlepszych łodzi w K2 na 500 metrów, po pięć w C1 na 200 metrów kobiet i C1 na 1000 metrów mężczyzn, po osiem w C2 na 500 metrów, a także po siedem w K1 na 1000 metrów mężczyzn i K1 na 500 metrów kobiet. W środę prawo startu na igrzyskach wywalczyła sobie nasza kobieca czwórka (K4).

W czwartek drugi dzień rywalizacji podczas kajakarskich mistrzostw świata z udziałem Biało-Czerwonych. Oto plan startów naszych zawodników:

• 9.05: K1 200 m - eliminacje (Dominika Putto)
  • 9.31: C1 500 m - eliminacje (Magda Stanny)
  • 9.55: K2 500 m - eliminacje (Jakub Stepun, Przemysław Korsak)
  • 10.13: C2 500 m - eliminacje (Aleksander Kitewski, Norman Zezula)
  • 10.43: K2 500 m - eliminacje (Martyna Klatt, Helena Wiśniewska)
  • 11.07: C4 500 m - eliminacje (Amelia Braun, Katarzyna Szperkiewicz, Julia Walczak, Magda Stanny)
  • 12.20: C2 mix 500 m - eliminacje (Wiktor Głazunow, Sylwia Szczerbińska)
  • 14.00: K1 200 m - półfinał (Jakub Michalski)
  • 14.20: C2 500 m - półfinał (Sylwia Szczerbińska, Katarzyna Szperkiewicz)
  • 14.50: K1 500 m - półfinał (Katarzyna Kołodziejczyk)