MŚ w koszykówce. Adam Waczyński krytycznie o pracy sędziów w meczu Polska - Chiny: "W takich momentach nie robi się takich rzeczy"

JN/AIP
Chińczykom nie pomogli nawet sędziowie
Chińczykom nie pomogli nawet sędziowie GREG BAKER/AFP/East News
Pokonując w Pekinie po dogrywce Chiny 79:76 (15:25, 24:10, 18:19, 15:18, dogrywka 7:4) Polacy zapewnili sobie awans do najlepszej szesnastki mistrzostw świata. Po meczu, oprócz radości ze zwycięstwa, nasi zawodnicy nie kryli również swojego niezadowolenia z pracy sędziów, których skandaliczne decyzje mogły doprowadzić do ich porażki.

- Granda! Skończona granda sędziów, którzy są niegodni tej nazwy - krzyczał w końcówce meczu MŚ w koszykówce Chiny - Polska (79:76) komentator TVP Sport Piotr Sobczyński. Nie bez powodu, bo trójka arbitrów: Kanadyjczyk Matthew Kallio, Słoweniec Boris Krejić i Marokańczyk Ahmed Abaakil, wyraźnie wspierała gospodarzy.

Najbardziej skandaliczna decyzja to odgwizdanie wydumanego faulu, 12 sekund przed końcem spotkania. Chińczycy prowadzili 70:69, gdy jeden z nich źle podał i piłkę przechwycił Mateusz Ponitka. Czysto. Sędziowie przerwali jednak kontrę Polaków, bo... dopatrzyli się przewinienia A.J. Slaughtera.

- Gospodarzom pomagają ściany ale nie w ten sposób. Nie powinno czegoś takiego być - mówił współkomentujący mecz Rafał Darżynkiewicz.

Do pracy sędziów odniósł się po meczu Adam Waczyński. - Można było się doczepić , bo w takich momentach nie robi się takich rzeczy. Gra powinna się sama rozwiązać i nie gwiżdże się takich fauli. Trudno. Najważniejsze, że wyszło jednak dobrze dla nas - powiedział reprezentant Polski w rozmowie z reporterem TVP Sport.

Wspaniały mecz polskich koszykarzy. Zwycięstwo po dogrywce i awans do kolejnej rundy