Gabriel Skoczeń, psz
Islandia - Chorwacja 1:2
Islandia - Chorwacja 1:2 East News
Mundial 2018. Pewna awansu Chorwacja dała w spotkaniu z Islandią szansę rezerwowym. Na początku drugiej połowy Milan Badelj zapewnił prowadzenie graczom Zlatko Dalicia, ale Islandia zdołała odpowiedzieć z rzutu karnego bezbłędnie wykonanego przez Gylfiego Sigurdssonona. Gdy wydawało się, że mecz zakończy się podziałem punktów, pełną pulę dla Vatreni zapewnił Ivan Perisić.

Pewna awansu Chorwacja nie rozpoczęła spotkania w swoim najmocniejszym składzie. Trener Zlatko Dalić dokonał aż dziewięciu zmian w wyjściowej jedenastce w porównaniu do poprzedniego meczu z Argentyną. Ponownie na murawę od początku spotkania wybiegli dziś tylko Luka Modrić i Ivan Perisić, a towarzyszyli im zawodnicy rezerwowi, którzy dzięki korzystnej sytuacji w grupie także dostali szansę zaprezentowania swoich umiejętności na mistrzostwach świata.

Islandczycy za to mieli nóż na gardle. Tylko zwycięstwo nad Chorwacją i korzystny wynik w meczu Nigerii z Argentyną zapewniał drużynie Heimira Hallgrimssona awans do fazy pucharowej, dlatego nie było mowy w ich przypadku o żadnych niespodziankach w składzie. Sytuacja była bardzo prosta – albo wygrywają z Chorwatami, albo jadą do domu.

Islandia nie rzuciła się od pierwszej minuty do huraganowych ataków, tylko oddała piłkę Chorwacji, która starała się przedrzeć przez skomasowaną obronę rywala atakiem pozycyjnym. Swoich szans podopieczni Hallgrimssona próbowali szukać w kontratakach. Na ich nieszczęście piłkarze z Bałkanów dość pewnie czuli się z piłką przy nodze i nie dawali rywalom zbyt wielu okazji do przechwytu.

Dopiero po 25. minucie meczu Islandczycy zaczęli przejmować inicjatywę. Główną bronią były stałe fragmenty gry - z rzutu wolnego uderzał Gylfi Sigurdsson, mocne piłki z autu posyłał Aron Gunnarsson, a chorwacka defensywa coraz częściej miała problemy z zatrzymaniem ruchliwych islandzkich pomocników. W 40. minucie bliski zdobycia bramki był Alfred Finnbogason, ale piłka po jego uderzeniu z dwudziestu metrów minimalnie minęła od zewnętrznej strony lewy słupek bramki strzeżonej przez Lovre Kalinicia. Bramkarz na co dzień występujący w belgijskim Gent w końcówce pierwszej połowy jeszcze dwukrotnie musiał ratować swój zespół. Najpierw nogami obronił uderzenie Bjarnasona z bliskiej odległości, a później w kapitalnym stylu sparował na rzut rożny strzał Arona Gunarssona.

Pierwsze minuty drugiej połowy to niespodziewany koncert gry w wykonaniu defensywnego pomocnika Chorwacji Milana Badelja. Gracz występujący we włoskiej Fiorentinie najpierw z dystansu huknął jak z armaty, a piłka po delikatnym rykoszecie tylko odbiła się od poprzeczki. W 53. minucie Badeljowi już nic jednak nie przeszkodziło z bliskiej odległości wpakować piłkę do siatki po błędzie islandzkiej defensywy. Islandia mogła szybko odpowiedzieć, ale piłka po strzale głową Ingasona wylądowała tylko na poprzeczce.

Chorwaci sami skomplikowali sobie sytuację w 75. minucie. Niezrozumiale zachował się Dejan Lovren, który ręką zatrzymał piłkę w polu karnym, sędzia nie potrzebował nawet wideo weryfikacji aby wskazać na „wapno”. Do rzutu karnego podszedł Gylfi Sigurdsson i pewnym strzałem pokonał chorwackiego bramkarza. Remis nie ratował sytuacji Islandii, ale szanse na zwycięstwo zdecydowanie wzrosły. Podopieczni Heimira Hallgrimssona mieli jeszcze 15. minut na odwrócenie losów tego spotkania.

W końcowej fazie meczu Islandczycy musieli zagrać ryzykowniej, aby zawalczyć o pełną pulę, ale bezwzględnie to wykorzystali rywale. W 90. minucie Ivan Perisić wpadł z piłką w pole karne i precyzyjnie przymierzył w okienko bramki Halldorssona. To był koniec marzeń islandzkich kibiców o awansie z grupy. Z bardzo trudnej grupy, w której mimo uzyskania tylko jednego punktu zaprezentowali się na prawdę przyzwoicie. Chorwaci ostatecznie pokonali 2:1 walecznych reprezentantów Islandii i z kompletem punktów wygrali swoją grupę.

Atrakcyjność meczu: 6/10
Piłkarz meczu: Ivan Perisić

MŚ 2018 w GOL24

Materiał oryginalny: Mundial 2018. Rezerwowa Chorwacja pokonała Islandię rzutem na taśmę. Zwycięski gol w ostatniej minucie - Gol24