Musisz to wiedzieć! Zobacz, jak nie dać się oszukać przy zakupie samochodu używanego!

Artykuł sponsorowany mobileExpert
Kiedy decydujesz się na zakup samochodu używanego, powinieneś zdawać sobie sprawę z tego, jak łatwo w tym biznesie zostać oszukanym. Niestety, wielu sprzedających nie informuje potencjalnych kupujących o faktycznym stanie danego pojazdu, a poszczególne problemy techniczne wychodzą na jaw dopiero po jakimś czasie od zakupu. Niestety, wtedy często jest to już problem nowego właściciela, który w pojazd musi doinwestować, czasem naprawdę sporo. Jeżeli chce wiedzieć jak nie dać się oszukać w taki sposób – czytaj dalej!

Na samym początku warto wiedzieć, że każdy z nas ma szansę szybkiego i co ważne darmowego, poznania historii danego pojazdu. Wszystko to jest możliwe dzięki stronie https://historiapojazdu.gov.pl– nawet jeżeli aktualnie nie chcesz kupować samochodu, radzimy o niej pamiętać w przyszłości. Jeżeli bowiem posiadamy trzy dane – numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji samochodu, to dzięki nim na powyższej, rządowej stronie, możemy pobrać darmowy raport dotyczący danego pojazdu.

Najbardziej istotna będzie w nim oczywiście historia danego pojazdu. Co jednak ważne, raport będzie użyteczny tylko w sytuacji, w której samochód od jakiegoś czasu jest już w Polsce, a nie został dopiero co sprowadzony do naszego kraju. Zachęcamy do sprawdzenia przykładowego raportu, w którym czekają na nas takie informacje, jak zgłoszenia kradzieży, historia zmiany właścicieli pojazdu czy w końcu zarejestrowana przejechana ilość kilometrów. Strona ta na pewno przyda się w momencie wstępnej oceny danego pojazdu, aby sprawdzić, czy warto się nim interesować i jechać na potencjalne oględziny.

Warto pamiętać o tym, że jeżeli pojazd w ostatnich latach regularnie i dość często zmienia właścicieli – najprawdopodobniej jest on wadliwy. Kolejni kupujący się na niego decydują, po czym chcą znów pozbyć. Nie radzimy ryzykować w przypadku odnalezienia takich danych odnośnie do pojazdu, który nas zainteresował.

Mobilekspert - sprawdzenie auta przed kupnem

Historia pojazdu to jednak nie wszystko, co powinniśmy wiedzieć. To jedynie podstawa. Następnie bardzo istotne jest sprawdzenie pojazdu przed zakupem. Mowa oczywiście o jego stanie technicznym. Niestety, często zdarza się, że nie jesteśmy informowani o faktach, lecz o tym, co skłania nas do zakupu. Wady samochodów są często ukrywane, do tego jak najtańszymi metodami (by nie generować kosztów), a to wszystko po to, by móc zaoferować klientowi ofertę, która na pierwszy rzut oka prezentuje się jak najlepiej. Sprawdzanie pojazdu i jego stanu technicznego powinno być dla nas podstawą.

Przemawiają za tym również statystyki firm, które zajmują się takimi usługami dla swoich klientów. Jedną z nich jest Motocontroler. Z ich danych wynika, że około 8 na 10 sprzedających próbuje coś ukryć przed kupującymi oraz przed sprawdzającymi pojazdy. Widać więc, że okłamywanie kupujących staje się powoli prawdziwą plagą. Wynika to jednak z faktu, że wiele osób zainteresowanych jest tylko skrajnie atrakcyjnymi ofertami – jeżeli więc dana oferta taka nie jest, nikt nie będzie danym samochodem zainteresowany. W praktyce więc uczciwi sprzedający mają naprawdę małe szanse na sprzedanie swoich pojazdów, nie dziwi więc, że i oni koloryzują swoje oferty. Ten, który tego nie robi, często po prostu przegrywa.

Zagrożenie oszustwa zwiększa się w momencie, w którym decydujemy się na zakup samochodu, który dopiero został do Polski sprowadzony. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale m.in. w Niemczech samochody nie są tańsze, niż w Polsce lub różnice te są naprawdę niewielkie. Dodatkowo, pamiętajmy, że sprowadzenie samochodu kosztuje a osoba, która się tym zajmuje, od każdego pojazdu musi brać dla siebie prowizję – w końcu to jej praca. Dlatego warto zastanowić się, ile dany pojazd kosztował za granicą, jeżeli u nas jest oferowany tak tanio, pomimo swojego świetnego stanu. Często okazuje się, że samochód miał wady, które jednak zostały skrzętnie ukryte. Do tego cofanie liczników jest w tym przypadku prawdziwą plagą, cześć decyduje się na fałszowanie książek serwisowych. Na szczęście coraz mniej osób wierzy w informacje o tym, że dany samochód był wykorzystywany tylko przez niemieckiego lekarza podczas jazdy do pracy, oddalonej o kilka km. W tym przypadku historia może być w końcu wymyślona przez sprzedającego naprawdę dowolnie.

Sprawdzaniem samochodów używanych dla swoich klientów zajmują się takie firmy jak Motocontroler czy Mobil Ekspert. Obie działają na terenie całej Polski, w obu ceny niezależne są od lokalizacji pojazdu, a zaczynają się one już od 289 zł, czyli są to kwoty naprawdę niewielkie.

Jak wygląda usługa? Wybieramy ogłoszenie, zgłaszamy się do wybranej firmy, a jej przedstawiciel umawia się ze sprzedającym na oględziny. Po nich i jeździe próbnej dostajemy raport, drogą internetową i to w ciągu maksymalnie 48 godzin. W nim znajdziemy ogrom informacji o stanie pojazdu, wiele zdjąć oraz rekomendacje eksperta co do zakupu danego pojazdu. Będzie tam też również informacje o tym, czy sprzedający próbował ukryć pewne fakty o pojeździe. Dodatkowo, z racji faktu, że nie musimy sami dokonywać oględzin, dzięki temu możemy oszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze, zwłaszcza jeżeli interesuje nas pojazd oddalony od nas o setki kilometrów.

Na koniec, pamiętajmy, że podstawą udanej transakcji jest również odpowiednia umowa kupna-sprzedaży samochodu. To dzięki niej jesteśmy odpowiednio zabezpieczeni prawnie. Zalecamy zdecydowanie się na tę, która przygotował dla nas Motocontroler – jest odpowiednio szczegółowa. Jeżeli to sprzedający zaproponuje swoją – pamiętajmy o tym, by sprawdzić, czy zawiera wszystkie niezbędne zapiski.

Na sam koniec życzymy Wam samych udanych zakupów. A jeżeli nie jesteście pewni, czy dany pojazd to faktycznie idealna dla Was okazja, skontaktujcie się w wybraną przez Was firmą, by ona sprawdziła dany samochód – to opcja naprawdę opłacalna i gwarantująca poznanie faktycznego stanu technicznego pojazdu!

Dodaj ogłoszenie