Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku z dużym sukcesem. Dostało muzealniczego Oscara

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku Łukasz Capar
Muzeum Pomorza Środkowego zostało wyróżnione prestiżową Nagrodą Europejskiej Akademii Muzealniczej za projekt „Tożsamość w zagrożeniu” („Identity on the line”), który realizowało wspólnie z zagranicznymi partnerami.

Nagroda Europejskiej Akademii Muzealniczej (EMA Prize) przyznawana jest wyłącznie za ważne i wartościowe działania prowadzone przez muzea. Warto zaznaczyć, że od czasu jej powstania (2009 r.) wręczono ją zaledwie kilka razy: w 2011 r. otrzymało je Muzeum Galileusza we Florencji, w 2013 r. Europeana z Hagi oraz w 2016 r. POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich. W tym roku uhonorowane zostało właśnie Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku wraz z zagranicznymi partnerami, z którymi realizowało projekt „Tożsamość w zagrożeniu”. Oficjalne wręczenie nagrody miało miejsce w Esch-sur Alzette w Luksemburgu.

W międzynarodowym projekcie udział brało Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Etnografski muzej Istre (Chorwacja), Knud Rasmussens Hus (Dania), Uniwersytet Wileński (Litwa), Vest-Agder Museum (Norwegia), Muzej novejše zgodovine Slovenije (Słowenia), Ájtte, Svenskt Fjäll-och Samemuseum (Szwecja). Celem „Tożsamości w zagrożeniu” było zbadanie procesów migracyjnych, które miały miejsce w Europie w okresie ostatnich 100 lat. Słupskie MPŚ skupiło się na przeanalizowaniu i zbadaniu struktury demograficznej Pomorza związanej ze zmianą granic w efekcie II wojny światowej.

- Projekt został dostrzeżony, bardzo cieszymy się z tego wyróżnienia – mówi Marzenna Mazur, dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. - W czasie trwania projektu prowadzone były liczne wymiany partnerskie, organizowane były wyjazdy. We wrześniu spotkanie partnerskie odbędzie się w Słupsku – dodaje.

Efekty badań przeprowadzonych przez wszystkich partnerów projektu będzie można obejrzeć już 17 września w formie wystawy przed Białym Spichlerzem w Słupsku, natomiast dziesięć dni później odbędzie się premiera przygotowanego przez MPŚ tematycznego filmu o migracji. To jednak nie koniec.

- Projekt potrwa jeszcze do przyszłego roku. Przygotowywany jest pakiet cyfrowy, który będzie przekazywany m.in. szkołom – tłumaczy Mazur.

Realizowany od 2019 r. projekt „Tożsamość w zagrożeniu” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu Kreatywna Europa. Jego liderem jest Muzeum Vest-Agder z Kristiansand w Norwegii, które w słupskim MPŚ dostrzegło idealnego partnera.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza