MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza na salony. Noc Muzeów ma bogaty program

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
W sobotę wieczorem na bezpłatne zwiedzanie i inne atrakcje zaprasza Muzeum Pomorza Środkowego
W sobotę wieczorem na bezpłatne zwiedzanie i inne atrakcje zaprasza Muzeum Pomorza Środkowego Archiwum gp24.pl
W tę sobotę, 18 maja, odbywać się będzie Noc Muzeów. W Słupsku z tej okazji możemy skorzystać z bezpłatnej oferty Muzeum Pomorza Środkowego, Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej oraz Izba Historii Kolei. Atrakcji więc nie zabraknie. Podczas wydarenia w Muzeum będzie to też jedyna okazja, aby wejść do miejsc na co dzień niedostępnych.

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

MPŚ obchodzi cały bieżący rok jubileusz 100-lecia muzealnictwa w Słupsku. Hasłem Europejskiej Nocy Muzeów w MPŚ jest więc "Sto lat, sto lat". Wydarzenia odbywać się będą w Zamku Książąt Pomorskich i Młynie Zamkowym w sobotę w godzinach 18-23 (ostatnie wejście o godzinie 22).

Udostępnione zostaną wszystkie wystawy stałe i czasowe. Na zwiedzających czekać będą dodatkowe atrakcje wewnątrz i na zewnątrz. Przy dobrej pogodzie z wieży zamkowej podziwiać będzie można wieczorną panoramę Słupska i bulwary nadrzeczne. W sklepiku muzealnym można będzie nabyć wydawnictwa oraz pamiątki muzealne ze zniżką 10%.

Wstęp wolny – przy wejściu rozdawane będą pamiątkowe pocztówki oraz słodkie urodzinowe upominki uprawniające do wstępu.

Wejście do Zamku wyłącznie od strony ogrodów zamkowych. Parkowanie na dziedzińcu zamkowym nie będzie możliwe.

Zamek Książąt Pomorskich

Dziedziniec:

 • Atrakcje na zewnątrz przygotują pracownicy Działu Edukacji i Promocji. Na stoisku średniowiecznym zarówno najmłodsi, jak i starsi będą mogli przymierzyć hełm i zbroję, unieść miecz i inną broń woja pomorskiego i piastowskiego z czasów wczesnego średniowiecza. Poznamy też rozwój tarcz od epoki wikingów po rycerstwo polskie oraz ciekawostki związane z życiem i kulturą Słowian na Pomorzu. Będzie też można zagrać w grę drużynową kubb, która przed wiekami umilała czas nadbałtyckim piratom.
 • Dla dzieci prowadzone będą warsztaty tworzenia szabli z balonów oraz muzealnych urodzinowych czapeczek. Możliwe też będzie malowanie farbami słupskiej panoramy na długiej folii.
 • W kilku odsłonach odbywać się będzie aukcja 100 przedmiotów podarowanych na sprzedaż przez muzealników, cel – zakup kolejnych muzealiów.
 • Pod kasztanowcem od godziny 18 będzie można wziąć udział w praktyce jogi z instruktorką Eweliną.
 • Przyjemności dla ciała zapewni foodtruck.
 • O godzinie 22.30 odbędzie się jubileuszowy pokaz tańca z ogniem przygotowany przez grupę Poparzeni, który zakończy Noc Muzeów.

Sień zamkowa
To miejsce przeznaczone na urodzinowe zdjęcia i życzenia. Można tu też będzie spotkać Białą Damę. Duch będzie rozdawał urodzinowe karty zabawy dla dzieci i kwestował na rzecz zakupu muzealiów.

Parter

 • Wystawa stała: „Skarby książąt pomorskich”. Prezentowane są obiekty po ostatnich mieszkańcach zamku, a jednocześnie ostatnich przedstawicielach panującej na Pomorzu dynastii Gryfitów.
 • Pracownik Działu Bibliotecznego i Zbiorów Specjalnych opowiadać będzie o faktach z życia Anny de Croy i Ernesta Bogusława de Croy, których sarkofagi znajdują się na ekspozycji.
 • Wystawa stała: „Z przeszłości Słupska”. To wystawa poświęcona historii miasta, na której obejrzeć można m.in. wyposażenie słupskich kościołów, wyroby słupskich cechów, plany miasta, insygnia władzy oraz przedmioty związane z życiem codziennym i funkcjonowaniem miasta.

I piętro

 • Wystawa stała: „Sztuka dawna Pomorza od XIV do XVIII wieku”. Obejrzeć będzie można eksponaty pochodzące z terenów obecnego Pomorza Środkowego.
 • Pracownicy Działu Konserwatorskiego opowiadać będą o skarbach z kapsuły czasu znalezionej w iglicy wieży kościoła pw. św. Jacka. Wśród nich są rękopiśmienne dokumenty, monety, a także słupskie gazety. A także o historii ołtarza z Bukowa Morskiego, który w tej chwili znajduje się w konserwacji, ale już od listopada prezentowany będzie w całej okazałości na nowej wystawie czasowej.
 • Przyjaciele muzeum z Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Oddział Słupsk zaprezentują swe zbiory oraz szczegółowo opowiedzą o lokalnych dukatach.
 • W sali renesansowej, w kąciku militariów, pracownik Działu Sztuki i Techniki wygłaszał będzie wystąpienie pt. "Wystrzały na 100-metrów i inne opowieści”. Prezentowane są tam m.in. dwie szesnastowieczne zbroje i broń palna z tego okresu.
 • W dalszej części posłuchać będzie można o meblach pochodzących z dworów znajdujących się na terenie Pomorza.

II piętro

 • Wystawa stała: „Przy wspólnym stole, czyli sztućce i akcesoria kulinarne od XVII do XXI wieku”. Obejrzeć można zabytkowe sztućce podstawowe – łyżki, noże i widelce oraz specjalistyczne – do serwowania i spożywania jednego rodzaju potrawy, na przykład ostryg lub jagód.
 • Sala Rycerska - pracownik Działu Edukacji i Promocji zaprasza najmłodszych do udziału w warsztatach tworzenia ptaków z papieru oraz muzealnych urodzinowych czapeczek.
 • Wystawa czasowa: „100 lat muzealnictwa w Słupsku 1924-2024. Wystawa jubileuszowa”. Kuratorzy wystawy z Działu Historyczno-Artystycznego oraz Działu Bibliotecznego i Zbiorów Specjalnych będą opowiadać o wystawie, a przede wszystkim o najważniejszych wydarzeniach związanych z istnieniem muzeum w naszym mieście.

Wieża zamkowa
Przy ładnej pogodzie będzie można podziwiać nocną panoramę Słupska i bulwary nadrzeczne. Obejrzeć też można kopie pocztówek i grafik przedstawiające panoramy i widoki dawnego Słupska.

Kręta klatka
Schodząc zabytkowymi schodami, dostaniemy się na dziedziniec zamkowy, skąd można przejść dalej, do Młyna Zamkowego.

Młyn Zamkowy

 • Wystawa stała: „Rzeczywistość kulturowa Pomorza dawniej i dziś”. Prezentowane są zbiory etnograficzne muzeum. Część z nich reprezentuje kulturę dawnej ludności autochtonicznej Pomorza – m.in. Kaszubów i Słowińców.
 • Pracownik Działu Folkloru, Sztuki i Rękodzieła prowadził będzie warsztaty drukowania przy pomocy drewnianych matryc. Podobne do nich, służące do stemplowania tkanin, znajdują się na wystawie stałej.
 • Środkowa kondygnacja - na wystawie stałej obejrzeć można pamiątki po osadnikach przybyłych na Pomorze po 1945 roku.

Elektrownia wodna
Będzie można zajrzeć do środka zamkniętego na co dzień budynku, obejrzeć turbinę i poczytać o jej remoncie i modernizacji.

Herbarciarnia w Spichlerzu Richtera
Wystawa czasowa: „Exegi monumentum”. Wystawa prac fotograficznych uczniów V klasy o profilu technik fotografii i multimediów Zespołu Szkół Technicznych w Słupsku. Wystawę można oglądać przy filiżance gorącej kawy lub herbaty. Herbaciarnia będzie w ten dzień specjalnie otwarta do godziny 23. Zaprasza przede wszystkim do stolików na zewnątrz.

Izba Historii Kolei w Słupsku

Przy ul. Filmowej 2 Europejska Noc Muzeów trwać będzie w godz. 17-23. Będzie okazja do podróży w czasie danej kolei i pokierowania lokomotywą z fotela maszynisty. Będzie można wcielić się w dyżurnego ruchu z czerwoną czapką. Popatrzeć na jeżdżące miniaturowe kolejki. Zapoznać się z historią słupskiej kolei. Pooglądać stare lampy, telefony, tabliczki lokomotyw. Zrobić zdjęcia w czapkach kolejowych. A na pamiątkę otrzymamy wizytówki, pocztówki i foldery z czterema okolicznościowymi pieczątkami.

Galeria bałtycka

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej włącza się w obchody Europejskiej Nocy Muzeów i zaprasza do odwiedzania wszystkich trzech obiektów: Baszty Czarownic i Galerii Kameralnej w Słupsku, a także Centrum Aktywności Twórczej w Ustce - 18 maja w godzinach od 18 do 22. W ramach wydarzenia zwiedzający w ciągu kilku godzin będą mieli okazję bezpłatnie odwiedzić wszystkie salony wystawiennicze i skorzystać z szeregu atrakcji specjalnie przygotowanych na ten jeden wieczór w roku.

W programie:
„Plamy na Słońcu” wystawa zbiorowa w trzech przestrzeniach wystawienniczych. Artystki: Honorata Martin, Agata Nowosielska, Anna Orbaczewska, Patrycja Orzechowska, Aleka Polis, Diana Rönnberg, Agata Zbylut, Marta Zgierska. Kuratorka: Weronika Teplicka.

 • Baszta Czarownic w Słupsku / al. F. Nullo 8
 • Galeria Kameralna w Słupsku / ul. Partyzantów 31a
 • Centrum Aktywności Twórczej w Ustce / ul. Zaruskiego 1a - na wystawie znajdują się prace przeznaczone dla osób pełnoletnich.

Terenowa gra miejska „SZTUKA CIĘ SZUKA”. Start: Baszta Czarownic/ F.. Nullo 8, Słupsk, zasady gry do pobrania na starcie.

Działanie twórcze towarzyszące wystawie „Plamy na Słońcu” pod nazwą „Kolory smutku” / Małgorzata Różańska - Galeria Kameralna / Partyzantów 31a, Słupsk.

Centrum Aktywności Twórczej / Zaruskiego 1a, Ustka
Godz. 19 - wernisaż wystawy „Czas, kiedy ogień płonął (w nas)” - wystawa zbiorowa warsztatu rzeźby ceramicznej pracowni rzeźby i ceramiki Centrum Aktywności Twórczej / kurator: Michał Żesławski.

Mała Galeria CAT w Ustce na I piętrze
Godz. 19.30 – pokaz gości z Japonii / Naoko i Nonki Nishimura: prezentacja prac, pokaz nt. japońskich rezydencji artystycznych oraz ceremoniał parzenia herbaty.

A także:
- oprowadzenie kuratorskie po wystawie „Plamy na Słońcu”
- open studio / Pracownia fotograficzno-filmowa – niebanalne selfie/ Krzysztof Tomasik
- open studio / Pracownia rzeźby i ceramiki / Michał Żesławski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza