Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Pomorza Środkowego znów otwarte. Przypominamy wystawy stałe

Kinga Siwiec
Kinga Siwiec
Od 16 maja ponownie można odwiedzać obiekty Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz jego oddziały w Klukach i w Swołowie. Po długiej przerwie znów możemy odwiedzać Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. MPŚ to kilka obiektów w samym Słupsku oraz w Swołowie i Klukach. Przypominamy, jakie wystawy stałe możemy oglądać w poszczególnych budynkach.

Zamek Książąt Pomorskich
W zamku znajdują się cztery wystawy stałe. Pierwszą z nich są „Skarby książąt pomorskich” i składają się na nią pamiątki po ostatnich Gryfitach. Druga wystawa stała nosi tytuł „Z przeszłości Słupska” i prezentowane są na niej obiekty związane z historią miasta i jego mieszkańcami.
Rzeźby gotyckie,gobeliny z okresu renesansu, elementy uzbrojenia i meble z dawnych dworów pomorskich to elementy wystawy „Sztuka dawna Pomorza od XIV do XVIII wieku.” Tutaj znajdują się także obiekty z kościołów regionu oraz numizmaty.
Przed zamkiem stoi pomnik Bogusława X z 2010 roku, zaś w ogrodach zamkowych rzeźba „Pędzące odyńce (Dziki)” z 1965 roku.

Realizacja pierwszego etapu projektu „Witkacy w Słupskich Spichlerzach Sztuki – rewitalizacja i adaptacja dwóch XIX-wiecznych zabytkowych spichlerzy i ich otoczenia na cele kulturalne i społeczne. Etap I – Spichlerz Biały” była możliwa dzięki Regionalnemu Programowi Operacyjnemu Województwa Pomorskiego. Wartość projektu to prawie 21 mln złotych, z czego blisko 7,5 mln przekazał Samorząd Województwa Pomorskiego, a około 10 mln pozyskano z funduszy Unii Europejskiej. Kolejnym etapem projektu będzie rewitalizacja i adaptacja Czerwonego Spichlerza, w którym znajdą się m.in. nowoczesne sale edukacyjne, ogólnodostępna biblioteka muzealna, pracownie konserwatorów oraz magazyny. MPŚ dokłada starań o pozyskanie środków na ten cel.

Otwarto wyremontowany Biały Spichlerz w Słupsku (zdjęcia)

Młyn zamkowy
„Rzeczywistość kulturowa Pomorza dawniej i dziś” to dwie wystawy stałe, które noszą wspólny tytuł. Prezentują one kulturę m.in. Kaszubów, Słowińców, Krajniaków Złotowskich, mieszkańców Jamna i Łabusza, jak również pamiątki po osadnikach przybyłych na Pomorze po 1945 roku.

Biały Spichlerz
Biały Spichlerz został gruntownie wyremontowany i od zeszłego roku przyjmuje zwiedzających. Znajdują się w nim wystawy stałe prezentujące największą na świecie kolekcję prac Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz zbiory sztuki współczesnej, będące w posiadaniu muzeum - „Witkacy. Obrazy – rysunki – grafiki + archiwalia” oraz „W nawiązaniu do Witkacego od XIX do XXI wieku.”
Oprócz wystaw związanych z Witkacym w Białym Spichlerzu można zobaczyć wystawę stałą „Słupsk – miasto i ludzie”, na której prezentowane są pamiątki po osadnikach przybyłych do miasta po 1945 roku. Warto wspomnieć, że sam budynek spichlerza został w tym roku zgłoszony do ogólnopolskiego konkursu Modernizacja Roku i Budowa XXI w.

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
W oddalonych o 40 kilometrów od Słupska Klukach prezentowana jest kultura Słowińców, jednej z ostatnich grup rdzennej ludności Pomorza.

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie

16 kilometrów od Słupska, w Swołowie Muzeum Pomorza Środkowego prezentuje pozostałości po zamożnych pomorskich chłopach.

W sobotę w sieni Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku odbędzie się wykład poświęcony starym pocztówkom z terenu Pomorza Środkowego, wydanym przed 1945 rokiem.<script async defer class="XlinkEmbedScript" data-width="640" data-height="360" data-url="//get.x-link.pl/7c214c4e-7716-f6c3-084c-4c02447a0e94,0f8981ba-97d2-3edd-da25-5e7330708f17,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script>W tym roku do zbiorów Muzeum Pomorza Środkowego trafiła kolekcja 576 pocztówek przedstawiających środkowopomorskie wsie, miasteczka, rezydencje i pejzaże. To właśnie im będzie poświęcony wykład, który wygłosi kustosz Beata Zgodzińska. Na wykładzie przedstawiona zostanie tematyka pocztówek, ich forma graficzna i typograficzna oraz wydawcy. Ponadto będzie można dowiedzieć się więcej o historii gromadzenia pocztówek przez słupskie muzeum oraz o historii pozyskanej kolekcji.Wykład „Kolekcja pocztówek z terenu Pomorza Środkowego, wydanych do 1945 roku” w sobotę, 28 września, o godz. 10 w sieni Zamku Książąt Pomorskich. Wstęp na wydarzenie jest darmowy.Wystawa pocztówek jest dostępna w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku w godzinach otwarcia muzeum.

Wystawa wyjątkowych pocztówek w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Dni i godziny otwarcia MPŚ w Słupsku
W maju i czerwcu 2020 roku muzeum w Słupsku otwarte będzie we wtorki w godz. 12-15. Wtorek jest tzn. dniem bezpłatnym. Jak podaje strona muzeum we wtorki w Zamku i Młynie udostępnione są do zwiedzania wystawy stałe oraz wystawy czasowe. W Białym Spichlerzu udostępniona jest wystawa stała na III i IV piętrze pt. "W nawiązaniu do Witkacego od XIX do XXI wieku". Wystawy prac Witkacego na I i II piętrze oraz wystawa "Słupsk – miasto i ludzie" na V piętrze będą zamknięte z powodów technicznych.
Od środy do niedzieli MPŚ czynne będzie od godz. 10 do godz. 16. W poniedziałki muzeum jest nieczynne dla zwiedzających. Ostatni odwiedzający wpuszczani są godzinę przed zamknięciem.

Zobacz także:Biały Spichlerz jest tłumnie odwiedzany przez słupszczan i turystów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza