Muzyka w kościele w Gminie Słupsk, już w niedzielę koncert finałowy

Materiał informacyjny CENTRUM KULTURY I BIBLIOTEKA PUBLICZNA GMINY SŁUPSK

Przed nami ostatni z kolei koncert w ramach cyklu "Muzyka w kościele" realizowanego przez Centrum Kultury Gminy Słupsk. Na organach w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Bruskowie Wielkim zagra wirtuoz Mariusz Ryś, który akompaniował będzie sopranistce Małgorzacie Lasocie oraz fleciście Mateuszowi Wojtkiw.

Podczas koncertów repertuar zaprezentowali wybitni organiści różnych generacji z europejskich ośrodków muzycznych. Melomani mieli szansę usłyszeć wirtuozowskie wykonania, w przystępnym repertuarze różnych epok i stylów muzycznych.
Koncert finałowy odbędzie się w Bruskowie Wielkim w najbliższą niedzielę 20 września o godzinie 18:00.

Sopranistka Małgorzata Lasota jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych solistek operowych w Polsce. Występowała z Massimiliano Caldim, Śląską Orkiestrą Kameralną i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej, Vladimrem Kiradjiewem i Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Przemysławem Stanisławskim, Beatą Dąbrowską i Lubelską Orkiestrą Trybunału Koronnego, Kimcherie Lloyd, Kazimierzem Kryzą, Paolo Fiamingo i Orkiestrą Filharmonii Zabrzańskiej.

Flecista Mateusz Wojtkiw to jeden z najlepszych flecistów młodego pokolenia w Polsce. Występował w najważniejszych salach koncertowych w Europie, m.in. w: Filharmonii Berlińskiej, Alte Oper Frankfurt, Filharmonii w Monachium, Gewandhaus w Lipsku, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Mitsubishi Halle- Düsseldorf, Theater am Aegi w Hannoverze, Brucknerhaus w Linz czy Kurhaus Wiesbaden.

Organista Mariusz Ryś jest absolwentem muzykologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie (pod kierunkiem ks. prof. dra hab. Jana Chwałka – muzykologia i prof. Roberta Brodackiego – organy), tam też ukończył studia doktoranckie. Jako organista towarzyszył Mszy św. odprawionej przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Sandomierzu 12 czerwca 1999 r. Sprawuje kierownictwo artystyczne Międzynarodowych Koncertów Organowych w Tarnobrzegu i Wieczorów Organowych w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu. Pełni funkcję wicedyrektora Tarnobrzeskiego Domu Kultury i organisty w Sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej oo. Dominikanów w Tarnobrzegu.

W programie koncertu znajdą się mistrzowskie utwory m.in. Johanna Sebastiana Bacha, Cesara Francka czy Antoniego Dvořáka. Projekt "Muzyka w kościele" uzyskał dofinansowanie w wysokości 26 tys. zł ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020”.

Dodaj ogłoszenie