Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Myślisz o chirurgicznym leczeniu otyłości? Przyjdź dzisiaj na spotkanie w szpitalu

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Na pierwszym spotkaniu pacjentów bariatrycznych dr Michał Duszewski opowiadał, jak przebiega operacja zmniejszenia żołądka.
Na pierwszym spotkaniu pacjentów bariatrycznych dr Michał Duszewski opowiadał, jak przebiega operacja zmniejszenia żołądka. Krzysztof Piotrkowski
Dzisiaj (23 kwietnia) o godz. 18 w sali konferencyjnej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku odbędzie się spotkanie dla wszystkich zainteresowanych chirurgicznym leczeniem otyłości oraz pacjentów po operacjach. Będzie to okazja do rozmów z lekarzami chirurgami, którzy przeprowadzają takie operacje w słupskim szpitalu, dietetykiem oraz psychologiem, którzy wspomagają cały proces leczenia.

Chirurgiczne operacje pomniejszania żołądka w słupskim szpitalu wykonywane są od 2012 roku. Początkowo było to kilkanaście operacji rocznie, a w zeszłym roku było ich już ponad 60. Zainteresowanie jest bardzo duże, zwłaszcza, że operacje są wykonywane w ramach kontraktu z NFZ. Bezpłatna są też konsultacje z psychologiem i dietetykiem, którzy pomagają pacjentowi przejść skutecznie zarówno przez operację, jak i poradzić sobie po niej.

- Otyłość to choroba cywilizacyjna. Leczenie operacyjne chorych z otyłością tzw. olbrzymią wydłuża ich życie, poprawia jego jakość i prowadzi do ustąpienia chorób spowodowanych otyłością, takich jak cukrzyca, nadciśnienie, zmniejsza też ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów - mówi dr n. med. Michał Duszewski, koordynujący zespołem do spraw opieki nad pacjentem bariatrycznym.

Zapotrzebowanie na operacje bariatryczne, czyli chirurgiczne zmniejszanie żołądków, jest ogromne.

- Jesteśmy gotowi, aby rocznie wykonać około 200-300 takich operacji. Mamy młody zespół chirurgów, którzy są chętni, aby się uczyć, mamy nowoczesny sprzęt, m.in. niedawno zakupiony sprzęt do odsłaniania wątroby, a teraz mamy także zespół specjalistów, który będzie kompleksowo współpracował z pacjentem - mówi dr Duszewski. - Ten zespół powstaje właśnie po to, aby pacjent był bardzo dobrze przygotowany do tej operacji. On już przed zabiegiem musi zgubić masę ciała, musi zacząć ćwiczyć 30-60 minut codziennie, musi być psychologicznie do tego bardzo dobrze przygotowany. Musi wiedzieć, dlaczego chce schudnąć i mieć przekonanie, że tę wagę potem utrzyma. Pomóc ma w tym dieta, którą nasza pani dietetyk zaleci - wyjaśnia.

Zespół będzie pracował z pacjentem już w trakcie operacji, ale także potem, aby można było monitorować stan zdrowia pacjenta, aby móc stwierdzić nawet po kilku latach, czy cała procedura przyniosła skutek. Czy pacjent utrzymał wagę, czy prowadzi aktywny tryb życia i czy poprawił się komfort jego życia.

Spotkanie dla pacjentów bariatrycznych odbędzie się we wtorek, 23 kwietnia w sali konferencyjnej w budynku administracji słupskiego szpitala o godz. 18. Z pacjentami spotkają się chirurdzy - dr Michał Duszewski, dr Jarosław Feszak oraz dr Mateusz Wityk. Z kolei o godz. 19 - będzie możliwość rozmowy z psychologiem mgr Rafałem Rybką oraz dietetykiem Mileną Taranowicz.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza