Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Bałtyku powstanie ogromna farma wiatrowa (zdjęcia)

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
W tej sprawie została wydana pierwsza w Polsce decyzja środowiskowa. Turbiny pojawią się na wysokości Łeby i Smołdzina. Projekt farmy jest realizowany przez Polenergię.

- Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku podpisał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla morskiej farmy wiatrowej "Bałtyk Środkowy III". Celem inwestycji jest budowa i eksploatacja 120 elektrowni wiatrowych, zlokalizowanych w południowej części Morza Bałtyckiego, w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej, w odległości około 23 km na północ od linii brzegowej, na wysokości gminy Smołdzino oraz gminy miejskiej Łeba. Powierzchnia całkowita farmy to prawie 117 km2 - czytamy w komunikacie gdańskiego RDOŚ.

Morska Farma Wiatrowa Bałtyk Środkowy III będzie zlokalizowana w minimalnej odległości ok. 23 kilometrów od linii brzegowej, na wysokości gminy Smołdzino i miasta Łeba (woj. pomorskie). Odległość od głównych miejscowości zlokalizowanych w tej części wybrzeża będzie wynosiła w linii prostej ok.:

  • 48 km do Ustki
  • 23 km do Łeby
  • 31 km do Lubiatowa
  • 34 km do Białogóry
  • 34 km do Rowów
  • 43 km do Dębek
  • 49 km do Karwi
  • 55 km do Jastrzębiej Góry
  • 61 km do Władysławowa
  • 80 km do Darłowa

Według informacji, Morska Energetyka Wiatrowa jest alternatywą dla budzących kontrowersje farm lądowych. Morskie farmy charakteryzują się dwukrotnie większą produktywnością energii i stabilnością, a ich lokalizacja nie wywołuje protestów społecznych. Realizacja projektu "Bałtyk Środkowy III" umożliwi polskim stoczniom, w Szczecinie i w Gdyni, budowę fundamentów i wież planowanych elektrowni. Przewidywalna maksymalna moc pierwszej w Polsce morskiej farmy wynosić będzie od 600 do 1200 MW.

Morska energetyka wiatrowa daje możliwości w tworzeniu miejsc pracy, głównie w sektorze stoczniowym i portowym. W najbliższej przyszłości pomorskie porty mogą stać się bazami dla firm budowlanych i usługowych obsługujących Morską Energetykę Wiatrową.

W decyzji środowiskowej Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku nałożył na inwestora obowiązek spełnienia szeregu warunków, by zminimalizować oddziaływanie inwestycji na środowisko. Natomiast przed uzyskaniem pozwolenia na budowę inwestor będzie musiał przeprowadzić ponowną ocenę oddziaływania na środowisko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza