Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na diamentach nie stracimy

Piotr Jasina [email protected] Fot. Aga
Można dobrze ulokować pieniądze i sprawić piękny prezes ukochanej kobiecie.
Można dobrze ulokować pieniądze i sprawić piękny prezes ukochanej kobiecie.
Jedną z bezpieczniejszych inwestycji, na której na pewno nie stracimy, a w dłuższym okresie będziemy mogli mówić o przyzwoitych zyskach, są diamenty - zapewnia David Franke, ekspert z międzynarodow

ej korporacji Diamonds International Corporation.

 

Dylematy kryzysu

Nieruchomości, akcje, fundusze, lokaty, dzieła sztuki? W czasach kryzysu trudno zdecydować, które narzędzie będzie najodpowiedniejsze i czy przyniesie nam oczekiwane profity. Eksperci zalecają większą rozwagę w lokowaniu oszczędności. Obecnie na pierwszy plan oceny inwestycji wysunęło się jej bezpieczeństwo.

Diamenty

- Jedną z bezpieczniejszych inwestycji, na której na pewno nie stracimy, a w dłuższym okresie będziemy mogli mówić o przyzwoitych zyskach są diamenty - David Franke z międzynarodowej korporacji Diamonds International Corporation. - Cena diamentów w ciągu ostatniego stulecia ani razu nie spadła. Co więcej utrzymuje się ponad poziomem inflacji we wszystkich krajach z gospodarką rynkową.

Diamenty fascynują od zarania dziejów. Są piękne, nobilitują, podkreślają status społeczny i władzę. Diamenty po dziś dzień wzbudzają podziw i pożądanie, a ich właściwości predestynują je do grona inwestycji obarczonych najmniejszym ryzykiem.

Małe ryzyko

Diament jest inwestycją międzynarodową, która nie zna granic. Można go kupić w Europie, a sprzedać w Ameryce.

- Jest międzynarodowym środkiem płatniczym, co oznacza, że można go spieniężyć wszędzie na świecie, a jego sprzedaż nie jest skomplikowana i w kryzysowych sytuacjach można bardzo łatwo wymienić go na gotówkę - zapewnia nasz eksert.

Diament nie podlega modzie, w odróżnieniu np. od dzieł sztuki, czy antyków. Utrzymuje swoją cenę, co oznacza, że można dla niego zakładać stały wzrost wartości. Jako inwestycja i efektywna forma lokaty majątku jest używany od stuleci.

Niezniszczalny

Mieszkańcy Unii w diamenty inwestują się około 7 proc. swoich wolnych środków. Co istotne, diament jest praktycznie niezniszczalny. Nie można go stłuc, zarysować, nie działa na niego kwas, woda.

Kolejną cechą diamentu jest jego mobilność. W kieszeni marynarki lub spodni możemy przenieść w postaci diamentów nawet kilka milionów złotych. Niewielkie rozmiary takiej inwestycji umożliwiają jej łatwy i szybki, a przy tym niezauważalny dla innych transport.

Jeden, stosunkowo niewielki kamień może być warty nawet walizkę pieniędzy. Dlatego też diament to bardzo dyskretny majątek. Jeśli chcemy możemy go ukryć przed ludzką zawiścią, konkurencją, czy sąsiadami.

Prezent

Diament to wartościowy i piękny podarunek. Majątek, który nie kole w oczy innych, a jako dziedzictwo staje się nieocenionym rodzinnym klejnotem.

- Już 1 ct. kamień może stanowić dobrą lokatę oszczędności - podkreśla David Franke. - Ale zakupu kamienia proponuję dokonać w specjalistycznej firmie, by mieć pewność, co do wartości nabywanego klejnotu. Wycena diamentu to skomplikowany proces. Nie znajdziemy dwóch identycznych egzemplarzy. Przy ocenie wartości diamentu pod uwagę brane są cztery podstawowe parametry, określane (z języka angielskiego) jako 4C: carat (waga), clarity (czystość), colour (barwa) i cut (szlif). Od tych czynników może wiele zależeć. Trzykaratowy brylant o idealnej barwie, czystości i szlifie może być wart 200 tys. dolarów. Ale ten o najgorszej barwie, niskiej czystości i przeciętnym szlifie będzie - mimo swoich trzech karatów - kosztować już tylko 4,5 tys. dolarów.

Samodzielne określenie wartości diamentu jest niezwykle trudne. Można użyć testerów diamentowych, które szybko i niezawodnie określą autentyczność diamentu. Niestety koszt testera wynosi około 2 500 złotych, a przy jego pomocy nie określimy barwy, czystości i szlifu, czyli istotnych parametrów, które mają wpływ na jego ostateczną wartość.

Gdzie kupić diament

- W firmie z potwierdzoną renomą - radzi David Franke. - Każdy diament musi posiadać certyfikat, który jest swego rodzaju metryką diamentu. Muszą być na nim przedstawione informacje o barwie, waga, czystości i rodzaju szlifu. Musi zawierać nazwę i adres laboratorium gemmologicznego, oraz numer i datę jego sporządzenia. Certyfikat gwarantuje kupującemu jakość i wartość, oraz stwierdza autentyczność nabywanego diamentu.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza