Na kulturę w Koszalinie jest mniej pieniędzy

Joanna Krężelewska joanna.krezelewska@mediaregionalne.pl Tel. 94 347 35 99
Na kulturę w Koszalinie jest mniej pieniędzyBTD dostanie mniej o 266 tys. złotych. Podobnie - bo o 253 tys. zł mniej - otrzyma Filharmonia Koszalińska, a Centrum Kultury 105 będzie miało do dyspozycji o 188 tys. zł mniej.
Na kulturę w Koszalinie jest mniej pieniędzyBTD dostanie mniej o 266 tys. złotych. Podobnie - bo o 253 tys. zł mniej - otrzyma Filharmonia Koszalińska, a Centrum Kultury 105 będzie miało do dyspozycji o 188 tys. zł mniej. sxc.hu
Udostępnij:
W tym roku Koszalin wyda na kulturę prawie 12 mln zł mniej niż rok temu. Instytucje muszą oszczędzać. Za to miasto wyda sporo na... poinformowanie nas o imprezach.

Budżet kultury na ten rok to niewiele ponad 20,6 mln złotych. Rok temu wyniósł ponad 32,2 mln. Co to oznacza dla instytucji kultury? Mówiąc wprost: zmniejszone dotacje i, tym samym, cięcia. Na przykład w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym zwolnienia.

- Planowaliśmy racjonalizację zatrudnienia, a zmniejszona dotacja przyspieszyła ten proces. Zwolnienia dotyczą trzech osób, a oszczędności, jakie uda się nam uzyskać to 80 tys. złotych - informuje Zdzisław Derebecki, dyrektor Bałtyckiego Teatru Dramatycznego.

BTD dostanie mniej o 266 tys. złotych. Podobnie - bo o 253 tys. zł mniej - otrzyma Filharmonia Koszalińska, a Centrum Kultury 105 będzie miało do dyspozycji o 188 tys. zł mniej.

Nie na każdym polu miasto jednak oszczędza. Został zakończony przetarg na druk bezpłatnego miesięcznika "Trendy Koszalin", który będzie wydawany zamiast informatora "Miesiąc w Koszalinie". Roczny budżet pierwszego wynosił 94 tys. zł rocznie. Drugi będzie o ponad sto procent droższy - miasto zapłaci za niego 195 tys. złotych rocznie.

Wydawcą 20-stronnicowego informatora, na zlecenie ratusza, pozostaje Koszalińska Biblioteka Publiczna. - W ubiegłym roku słyszeliśmy opinie, że "Miesiąc w Koszalinie" kojarzy się odbiorcom z gazetkami reklamowymi sklepów wielkopowierzchniowych. Stąd pomysł na zmianę formatu - mówi Andrzej Ziemiński, dyrektor KBP.

Skąd jednak tak poważna zmiana w budżecie informatora? Tomasz Sobieraj, zastępca prezydenta Koszalina, który budował zespół redakcyjny "Trendów" tłumaczy: - Przy pracy nad strategią rozwoju i promocji miasta przeprowadziliśmy badania, z których wynikało, że mieszkańcy uważają, iż w Koszalinie nic się nie dzieje. Innego zdania są osoby przyjezdne. Stąd wniosek, że koszalinianie nie mieli informacji o tym, jakie imprezy się u nas odbywają.

Dlatego urzędnicy wzięli sprawy w swoje ręce i postanowili zwiększyć nakład informatora z 8 do 15 tys. egzemplarzy i dostarczyć nam go do domów. - Miasto zostało podzielone na trzy sektory i co kwartał każdy otrzyma "Trendy" do skrzynki pocztowej - tłumaczy wiceprezydent Sobieraj. Niewielka liczba egzemplarzy będzie też dostępna w budynkach użyteczności publicznej.

Ale czy nie można było taniej? Elegancki papier, kredowa okładka... - Informator musi zachęcać do tego, by zapoznać się z treścią. Musi być ładny i fajny - odpowiada Tomasz Sobieraj.

"Trendy" negatywnie oceniają ludzie związani z koszalińską kulturą. - Jestem za tym, by wydawać ciekawy informator. Ale "Trendy" nie są czytelne. Nawet na okładce zabrakło informacji o tym, że to bezpłatny informator kulturalno-społeczny, dotyczący Koszalina. Brak jest kontaktów do instytucji, adresów. Treść i forma tego wydawnictwa nie podobają mi się - mówi Maria Ulicka, która za upowszechnianie kultury otrzymała nagrodę prezydenta.

W pierwszym numerze, który można zobaczyć na stronie internetowej Koszalińskiej Biblioteki Publicznej jest sporo błędów. - To prawda, ale... pierwsze koty za płoty. Jeśli sytuacja się powtórzy, zmienię osobę redagującą - tłumaczy Andrzej Ziemiński, dyrektor KBP.
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie