Najnowsze podwyżki opłat za egzaminy nie są tak drastyczne, jak te wprowadzone przed rokiem, kiedy to najpopularniejsza kategoria B podrożała o 60 złotych. W sierpniu ceny egzaminów praktycznych kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B96, C1, D1 lub T wzrosły o 20 złotych i wynoszą teraz 220 zł. Podwyżki wprowadzono także w egzaminach na kategorie B+E, C1+E, C, C+E, D, D+E oraz D1+E, które kosztują teraz 275 zł (wzrost o 25 złotych). Co z egzaminami teoretycznymi? W tym przypadku podwyżka była najmniejsza, bo wyniosła jedynie 5 złotych. Kandydaci na kierowców muszą zatem wydać na teorię 55 złotych.
Skąd podwyżki?
Najwyższą możliwą stawkę za egzaminy na prawo jazdy określa ustawa o kierujących pojazdami. Opłaty określone w ustawie ulegają corocznie zmianie na następny rok kalendarzowy w stopniu odpowiadającym średniorocznemu wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, ogłaszanemu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Ceny towarów i usług w 2023 roku wzrósł względem 2022 roku o ponad 11 proc., stąd podwyżka stawek. Niewykluczone, że wzrosną i w przyszłym roku.
O wprowadzeniu wyższych opłat za egzaminy na prawo jazdy obowiązujących od połowy wakacji zadecydował w czerwcu sejmik województwa pomorskiego. Różnica w wysokości stawek ma m.in. zrekompensować wyższe ceny energii – Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego utrzymują się bowiem z opłat uiszczanych przez kandydatów na kierowców.
Mniej chętnych za kółko
Choć rosnące opłaty za egzaminy nie zniechęcają zdających, to zainteresowanie posiadaniem prawa jazdy z roku na rok maleje. Główną przyczyną są wysokie stawki za kursy w szkołach jazdy, a także zmieniający się styl życia w większych miastach.
- W dużym mieście trudno jest zaparkować. Jest preferowana komunikacja miejska, hulajnogi, rowery. Młodzież tak do końca nie potrzebuje tego prawa jazdy – mówił w ostatniej rozmowie z „Głosem” Zbigniew Sędzicki, dyrektor słupskiego WORD. - Cena [kursów nauki jazdy – dop.] i koszty utrzymania samochodu to też problem. Wszystko dużo kosztuje, a też są pewne priorytety w rodzinach. Trzeba opłacić czynsz, kupić jedzenie – wymieniał.
Z danych udostępnianych przez Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców wynika, że w 2023 roku wydano w całej Polsce blisko 296 tys. praw jazdy. To mniej niż w 2022 roku (wtedy wydano ich 330 tys. 563) i 2021 roku (372 tys. 443), i tylko o kilkaset więcej niż w 2020 roku, kiedy wybuchła pandemia i dostęp do kursów był ograniczony. Tendencja spadkowa utrzymuje się również w województwie pomorskim – w 2021 wydano 22 863 praw jazdy, w 2022 r. 21 827, a w 2023 r. już 18 490.
Stan klęski żywiołowej zostanie wprowadzony
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?