MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na Pomorzu stanął najnowocześniejszy fotoradar w Polsce. Namierza 32 auta jednocześnie. Kolejne na pomorskich drogach już niedługo

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
W Egiertowie w pow. kartuskim już stanął najnowocześniejszy w Polsce fotoradar. W najbliższym czasie pojawią się kolejne, również w powiecie kościerskim i człuchowskim
W Egiertowie w pow. kartuskim już stanął najnowocześniejszy w Polsce fotoradar. W najbliższym czasie pojawią się kolejne, również w powiecie kościerskim i człuchowskim google street/polskapress/joanna surażyńska
W Egiertowie w pow. kartuskim już stanął najnowocześniejszy w Polsce fotoradar. Może śledzić równocześnie nawet trzydzieści pojazdów. W najbliższym czasie pojawią się kolejne, również w powiecie kościerskim i człuchowskim.

Sprint oddał do użytku Generalnego Inspektoratu Transportu Drogowego najnowocześniejszy w Polsce fotoradar, który stanął w Egiertowie przy DK20. Jest to jeden ze 147 fotoradarów, które będą modernizowane. Chodzi przede wszystkim o wymianę dotychczasowych fotoradarów, które w skrajnych przypadkach mają więcej niż 10 lat.

Nowe urządzenia zapewniają wyższy poziom wykrywalności wykroczeń

Lepiej pracują też w trudnych warunkach oświetleniowych, po zmroku i w czasie złej pogody, ograniczającej widoczność. Termin zakończenia wszystkich prac przewidywany jest na styczeń 2024 roku. Oznacza to, że jeszcze w tym roku w każdym województwie będzie pracowało przynajmniej kilka nowoczesnych fotoradarów modernizowanych przez Sprint.

Trwa głosowanie...

Czy uważasz, że fotoradary przy drogach są potrzebne?

Jak się okazuje, piraci drogowi muszą mieć się na baczności. Nowoczesny fotoradar daje wiele nowych możliwości - m.in. wykonywania pomiarów prędkości na kilku pasach ruchu jednocześnie, potrafi jednocześnie namierzyć 32 samochody na kilku pasach ruchu i rozpoznawać tablice rejestracyjne. Co więcej, może on wychwycić:

  • jazdę „na zderzaku”,
  • z prędkością utrudniającą ruch,
  • pod prąd,
  • po chodniku,
  • przekraczanie linii,
  • wyprzedzanie z niewłaściwej strony.

- W ramach wymiany fotoradarów działających w dotychczasowych lokalizacjach, oprócz 147 fotoradarów Mesta Fusion RN zamontowanych zostanie 100 fotoradarów Multaradar CD - informuje rzecznik prasowy Biura Informacji i Promocji, Wydział Komunikacji Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. - W miejscowościach Kaliska oraz Kłobuczyno w pow. kościerskim staną właśnie te urządzenia (Multaradar CD). Fotoradary zostaną wymienione w drugiej połowie tego roku.

Warto wiedzieć, że już teraz oba fotoradary można powiedzieć, że nie próżnują... Niejeden kierowca otrzymał z tego miejsca niezbyt miłą pamiątkę w postaci mandatu.

- Fotoradar w Kaliskach Kościerskich zarejestrował w 2022 roku 2 018 wykroczeń przekroczenia dozwolonej prędkości, natomiast w Kłobuczynie mniej - 510 - informuje rzecznik prasowy.

Jak się dowiedzieliśmy, największym przekroczeniem dozwolonej prędkości w Kaliskach Kościerskich było wykroczenie popełnione w październiku 2022 roku. Kierujący hyundaiem jechał z prędkością 101 km/h.

Tymczasem w miejscowości Kłobuczyno kierujący audi w sierpniu 2022 przekroczył prędkość o 42 km/h. Natomiast fotoradar w Egiertowie zarejestrował w ubiegłym roku 825 naruszeń przekroczenia dozwolonej prędkości

Zobacz również:

Śmiertelne wypadki na Pomorzu w 2022 r. Zdjęcia zmasakrowany...

Urządzenie MultaRadar CD zamontowane zostanie również w miejscowości Rychnowy w powiecie człuchowskim

- Wprowadzenie do kontroli nowych urządzeń wpłynie na zwiększenie skuteczności i jakości pracy systemu - podkreślają pracownicy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. - Nowe urządzenia to gwarancja ciągłości wykonywania pomiarów prędkości, a do tego wyższa jakość zarejestrowanych dowodów wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami. Urządzenia z powodzeniem mogą pracować w trudnych warunkach pogodowych. Automatycznie zidentyfikują rodzaj pojazdu, czyli odróżnią np. samochód osobowy od ciężarowego. Nowe urządzenia mają również możliwość wykonywania pomiarów prędkości na kilku pasach ruchu jednocześnie, bez konieczności zmiany ustawień.

Obecnie w systemie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym pracuje 470 fotoradarów. Większość z nich to urządzenia Fotorapid CM, które są już wyeksploatowane i często ulegają awariom. Część urządzeń pracuje ponad dekadę.

W ramach rozbudowy i modernizacji systemu CANARD, w dotychczasowych lokalizacjach, zamontowanych zostanie 100 nowych fotoradarów Multaradar CD oraz 147 Mesta Fusion RN.

Zdania kierowców na temat fotoradarów są podzielone

Jedni uważają, że jest to doskonały bat na kierowców, którzy przekraczają prędkość, inni podkreślają, że fotoradary rozpraszają kierowców.

- Dużo jeżdżę i widzę, że fotoradary stoją czasem w dziwnych miejscach - mówi Andrzej z Kościerzyny. - Niestety, w wielu sytuacjach mam wrażenie, że jest to przede wszystkim po to, by kosztem kierowców, podreperować budżet. Zdarza się, że muszę gwałtownie hamować, bo jest znak o fotoradarze, a jest np. środek nocy i droga jest zupełnie pusta. Mandaty są bardzo wysokie i nikt nie chce się narażać.

Zobacz także: Najdroższe rezydencje i pałace na Pomorzu. Zobacz oferty na sprzedaż. Co za wnętrza! ZDJĘCIA

Oprócz fotoradarów i innych urządzeń rejestrujących wykroczenia, polskie drogi kontrolują także policjanci. Swoje kontrole mogą przeprowadzać zarówno w oznakowanych, jak i nieoznakowanych radiowozach.

Stawki mandatów w 2023 r. poszły w górę

Za przekroczenie prędkości o 71 km/h i więcej, oprócz punktów karnych, możemy dostać nawet 2500 zł kary. Przypominamy, że od 1 stycznia 2022 roku grozi mandat do 8 tys. zł za niewskazanie przez właściciela osoby prowadzącej samochód lub motocykl w chwili popełnienia wykroczenia.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza