Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na razie tylko 96 osób zgłosiło do Urzędu Miasta w Słupsku chęć głosowania korespondencyjnego w czasie wyborów 28 czerwca

Zbigniew Marecki
Zainteresowani tym sposobem głosowania muszą do 16 czerwca złożyć wniosek w tej sprawie do urzędu gminy, w której mieszkają.

- 96 osób to niby niedużo, ale i tak wielokrotnie więcej niż zazwyczaj, bo zwykle korespondencyjnie głosowało w Słupsku około 10 osób - mówi Monika Rapacewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Słupsku.

Wskazywany w zgłoszeniu chęci głosowania korespondencyjnego adres, na który ma być wysłany pakiet wyborczy, musi być adresem z obszaru gminy, w której wyborca jest wpisany do spisu wyborców. Może to być inny adres, niż adres pod którym wyborca został wpisany w spisie wyborców, lecz musi to być adres z obszaru tej samej gminy. Jeżeli chcesz głosować korespondencyjnie w innej gminie – niż ta, w której jesteś w spisie wyborców – przed zgłoszeniem chęci głosowania korespondencyjnego dopisz się do spisu wyborców w tej gminie. Aby wziąć udział w głosowaniu korespondencyjnym, trzeba złożyć odpowiednio wniosek za pośrednictwem strony internetowej gov.pl albo w urzędzie gminy.

Osoby, które chcą zagłosować korespondencyjnie, taki zamiar muszą zgłosić do wtorku 16 czerwca 2020 roku.
Jeśli w dniu wyborów dana osoba będzie na kwarantannie, w izolacji lub izolacji w warunkach domowych, to zamiar głosowania korespondencyjnego musi zgłosić do wtorku 23 czerwca 2020 roku. Jeśli u danej osoby obowiązkowa kwarantanna, izolacja lub izolacja w warunkach domowych zaczęła się po 23 czerwca 2020 r., to zamiar głosowania korespondencyjnego musi zgłosić do piątku 26 czerwca 2020 roku. Jeśli w dniu wyborów dana osoba będzie na kwarantannie, w izolacji lub izolacji w warunkach domowych, to zamiar głosowania korespondencyjnego musi zgłosić do wtorku 23 czerwca 2020 roku. Jeśli u danej osoby obowiązkowa kwarantanna, izolacja lub izolacja w warunkach domowych zaczęła się po 23 czerwca 2020 r., to zamiar głosowania korespondencyjnego musi zgłosić do piątku 26 czerwca 2020 roku.

Jak wygląda głosowanie korespondencyjne?
Do piątku 26 czerwca należy wrzucić kopertę zwrotną do nadawczej skrzynki pocztowej (Poczty Polskiej) na terenie gminy, w której zlokalizowana jest obwodowa komisja wyborcza właściwa dla twojego spisu wyborców albo zanieść kopertę zwrotną (lub poprosić o to inną osobę) do właściwego urzędu gminy (w godzinach pracy urzędu). Na karcie należy zaznaczyć "X" w kratce przy nazwisku jednego z kandydatów. W dniu wyborów, w godzinach głosowania (od 7:00 do 21:00) zanieś kopertę zwrotną (lub poprosić o to inną osobę) do obwodowej komisji wyborczej w obwodzie głosowania właściwym dla twojego spisu wyborców.

Jak głosować przez pełnomocnika?
Aby zagłosować przez pełnomocnika, do 19 czerwca trzeba złożyć odpowiedni wniosek. Głosować przez pełnomocnika mogą osoby, które ukończyły 60 lat, jak również wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Należy wtedy złożyć odpowiedni wniosek, który jest dostępny w siedzibie urzędu miasta, w wydziale spraw administracyjnych, jak również jest do pobrania ze strony internetowej urzędu. Oznacza to, że za wyborcę, który udziela pełnomocnictwa, głosuje inna wskazana osoba, która przyjmuje takie pełnomocnictwo.

O rana w słupskich okręgach wyborczych trwa głosowanie w wyborach parlamentarnych. Swoje głosy oddają słupszczanie a wśród nich również kandydujący w wyborach do sejmu i senatu. Zapraszamy do galerii zdjęć.

Słupszczanie poszli do urn. Głosują też kandydaci (zdjęcia)

Głosowanie osób niepełnosprawnych
Osoby niepełnosprawne mogą także głosować w sposób korespondencyjny, co nie oznacza, że drzwi do lokali wyborczych są dla nich zamknięte. Zapewniony będzie transport dla osób niepełnosprawnych tak, aby osoby, które chcą dostać się do lokalu wyborczego, a mają problemy z poruszaniem, mogły zostać przywiezione do konkretnego lokalu wyborczego, w którym oddają głos.

Głosowanie w szpitalu
Tak jak wcześniej, również i tym roku odrębne, zamknięte obwody wyborcze tworzone są w szpitalach. Głosy będą mogli w nich oddać pacjenci.

ZOBACZ TAKŻE: Prezydent Słupska podsumowuje wybory w Słupsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza