Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na siłowni trzeba ćwiczyć umiejętnie, żeby sobie nie zaszkodzić

Paulina Targaszewska
– Najważniejsza jest systematyczność trenigowa, tak aby czuć się sprawnie przez cały rok – mówi Michał Jachymek.
– Najważniejsza jest systematyczność trenigowa, tak aby czuć się sprawnie przez cały rok – mówi Michał Jachymek. Sebastian Wołosz
Rozmowa z Michałem Jachymkiem, trenerem personalnym.

Jak często możemy chodzić na siłownię, żeby sobie nie zaszkodzić?

- Przeciętnie trenująca osoba powinna odwiedzać siłownię trzy razy w tygodniu. Ilość, częstotliwość i intensywność ćwiczeń to jednak sprawa indywidualna i zależy od kondycji fizycznej i obranego celu treningowego danej osoby. Niektórzy siłownię odwiedzają dwa razy w tygodniu, inni nawet pięć razy. Jeżeli jest to rekreacja, będą to dwa-trzy treningi w tygodniu, jeśli jest to trenowanie sportowe, wówczas ćwiczenie trzy razy w tygodniu to minimum. Niektórzy trenują nawet dwa razy dziennie, siedem razy w tygodniu. Przy pewnych typach treningów nie jest to jednak zalecane, bo organizm musi mieć czas na regenerację i odpoczynek.

Jeżeli zaczynamy ćwiczyć siedem razy w tygodniu, ale nie jesteśmy sportowcami i nie bierzemy udziału w żadnych zawodach, to może być to dla nas niebezpieczne?

- Jeżeli obciążenia są prawidłowo dobierane do danej osoby i jej kondycji fizycznej, to nie jest to szkodliwe, aczkolwiek na początku zalecany jest umiar.

Kiedy w takim razie chodzenie na siłownię może nam zaszkodzić?

- Chodzenie na siłownie staje się dla nas niebezpieczne w momencie, gdy nie robimy prawidłowej rozgrzewki, przeceniamy swoje możliwości, np. bierzemy za duże ciężary, wykonujemy ćwiczenia za szybko i chaotycznie. Źle dzieje się też, gdy nie mamy pojęcia o swoim stanie zdrowia, zapominamy o kontuzjach, które przy niewłaściwych ćwiczeniach mogą dać o sobie znać.

A co z bigoreksją?

- Jest to już problem psychiczny. Na początku bigorektyk nie orientuje się, że ma problem. Wydaje mu się, że po prostu ćwiczy i stara się osiągnąć upragnioną sylwetkę. W końcu wpada w trans, a ćwiczenie staje się chorobliwe. Teraz potężny jest kult ciała, coraz bardziej jest to widoczne w Polce. Wcześniej to przede wszystkim kobiety dbały o swój wygląd i sylwetkę, mężczyźni byli pewni siebie z poczucia nadmuchanego ego. Od paru lat jest tak, że mężczyźni tak samo jak kobiety są zainteresowani swoim ciałem i chcą zmienić, poprawić jego wygląd. Często forma, którą przybierają w trenowaniu, zaczyna być chorobliwa. Ćwiczą za często, za dużo, nie mają życia poza siłownią, do tego dochodzą jeszcze sterydy i odżywki w nadmiarze.

Jak może skończyć się za częste i nieumiejętne ćwiczenie na siłowni?

- Jeśli złamie się zasady dotyczące doboru obciążenia, prędkości przy wykonywaniu ćwiczeń, techniki, nawyków treningowych i żywienia, może dojść do kontuzji, nawet trwałych. Niektóre unieruchamiają nas na dwa miesiące, jeśli jest to częściowe naderwanie mięśnia, ale przy niektórych urazach możemy mieć problem z zerwanym mięśniem czy więzadłem już przez całe życie. Chcąc więc wyglądać atrakcyjnie, możemy sobie bardzo zaszkodzić.

Bigorektycy nie tylko bardzo dużo ćwiczą, ale też stosują sterydy anaboliczne. Dlaczego są one tak szkodliwe?

- Sterydy anaboliczne są zakazane nie bez powodu. Może je przepisywać lekarz tylko w określonych schorzeniach, po to sterydy zostały wymyślone. Mają pomagać ludziom chorym w momentach, gdy występuje u nich brak czynnika pozwalającego szybko zdrowieć. Niestety, sterydy coraz częściej trafiają do osób zdrowych, które ich nie potrzebują. Zaczynają je stosować, aby szybko zobaczyć efekty ćwiczenia na siłowni i zwiększyć masę mięśniową. Zapominają, że stosowanie sterydów może wywołać wiele negatywnych skutków ubocznych.

Jakich?

- Sterydów anabolicznych jest bardzo dużo, każdy ma inne działanie i skutki uboczne. Do tych najczęściej spotykanych można zaliczyć podwyższony poziom testosteronu, który powoduje agresję, nabieranie słabej jakościowo masy mięśniowej, nadmierne gromadzenie wody w organizmie, impotencję, rozregulowanie równowagi hormonalnej, choroby serca, przedwczesne łysienie, trądzik czy problemy z nadciśnieniem.

A co z odżywkami?

- Często ludzie uważają, że sterydy i odżywki to to samo. Tak nie jest. Sterydy bardzo mocno ingerują w organizm. Odżywki są natomiast suplementami diety, mają więc uzupełnić dietę w odpowiednie wartości odżywcze, które tracimy po treningu. Skład chemiczny wielu odżywek nie został jednak do końca zbadany, więc je także trzeba stosować ostrożnie i wybierać sprawdzone. Suplementacja bar-dzo się rozwinęła i dostępne są różne odżywki, od aminokwasów rozgałęzionych po izolaty białka. Popularna jest kreatyna, która zwiększa anabolizm mięśniowy. Ilość odżywek w nadmiarze może szkodzić, dlatego dawki ich przyjmowania wymagają konsultacji lekarskiej, dietetycznej czy z trenerskiej.

Jeśli zażywamy odżywki w odpowiednich ilościach, jak one mogą nam pomóc? Jak wpływają na organizm?

- Efekty nie będą co prawda błyskawiczne, ale one pomogą trochę szybciej osiągnąć upragniony efekt. W naturalnym pożywieniu może czasem brakować pewnych substancji, budulca (białek), węglowodanów czy gamy aminokwasów. To powoduje, że przyrost naturalny jest troszkę zahamowany. I teraz my, idąc na skróty, stosując suplementy, trochę przyspieszamy ten proces. Nie spodziewajmy się jednak błyskawicznej, diametralnej poprawy. Ta zmiana będzie, ale wymaga wytrwałości w stosowaniu. Podkreślam, że bez prawidłowo zbilansowanej diety suplementy niewiele pomogą.

Jak zatem mężczyźni powinni trenować, dbać o siebie, żeby wyglądać dobrze, wyrzeźbić sobie mięśnie, ale nie stracić przy tym zdrowia i nie popaść w chorobę?

- Przede wszystkim trzeba sobie wypracować bazę cardio, czyli wzmocnić kondycję, stworzyć bazę wytrzymałościową. Treningi powinno się zacząć od ćwiczeń ogólnorozwojowych. Dzięki temu rozwiniemy i przygotujemy układ węzadłowo-mięśniowy i sercowo-naczyniowy. Zanim więc zaczniemy intensywny trening na siłowni, pływajmy, biegajmy, idźmy pojeździć na rowerze, wykonujmy na siłowni lekki trening z małymi ciężarami i częstymi powtórzeniami. Dopiero po około miesiącu-dwóch można obrać kierunek - zacząć budować masę mięśniową, ćwiczyć wytrzymałość i gibkość czy rozpocząć trening interwałowy. Zależnie od treningu dobieramy ćwiczenia i częstotliwość ich wykonywania. Najlepiej w tej kwestii skonsultować się z trenerem.

Dzięki temu unikniemy urazów i późniejszych problemów ze zdrowiem, będących efektem nieodpowiednio dobranych ćwiczeń. Aby być zdrowym i dobrze wyglądać, mężczyźni muszą też pamiętać o odpowiednim żywieniu. Powinni jeść 4-5 posiłków dziennie, im bliżej wieczora, tym dania powinny być mniej obfite. Jeśli zależy im na rozwoju mięśni, muszą jeść sporo białka, czyli serów, mięsa białego i czerwonego. Ważną zasadą w odpowiedniej diecie jest też różnorodność.

Po jakim czasie można zobaczyć efekty?

- Po pierwszym miesiącu następuje adaptacja do treningu siłowego, więc pierwsze efekty zobaczymy dość szybko. Po 3-5 miesiącach widzimy już trwałe efekty, które są zadowalające. To niejednej osobie pozwala połknąć sportowego bakcyla, który zachęca do dalszego rozwoju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza