Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na wynik testu w Pomorskiem trzeba czekać trzy dni. Chorych może być dużo więcej niż pokazują statystyki

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Archiwum Polska Press
W Pomorskiem potwierdzono 25 zachorowań na COVID 19. W stosunku do innych województw nie jest to dużo. Jednak zdaniem dyrektora Departamentu Zdrowia w Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, to wynik małej liczby wykonywanych testów oraz długiego czasu oczekiwania na wynik. Dzisiaj trzeba czekać trzy dni!

Według danych Ministerstwa Zdrowia do 23 marca w całej Polsce było 649 zachorowań na COVID-19, dzień później już 774. Dziś liczba ta zbliża się do tysiąca osób. W województwie pomorskim od początku epidemii potwierdzono 25 przypadków zakażenia koronawirusem, a testów wykonano niespełna tysiąc. W całej Polsce zrobiono ponad 25 tys. testów.

– W naszym regionie, podobnie jak w całym kraju i większości państw świata, jest kilka razy więcej osób z koronawirusem niż wykazuje statystyka oparta na sprawozdawczości – mówi Tadeusz Jędrzejczyk, lekarz i dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

W województwie pomorskim na wyniki testów trzeba czekać nawet trzy dni.

Według statystyk z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej około 2-3 proc. pacjentów, których próbki były przebadane, jest zakażonych koronawirusem. W województwie pomorskim to 25 osób na 2,3 mln mieszkańców, z których przebadanych zostało jedynie niecały tysiąc (według stanu z 24 marca 2020). Czyli zgodnie z potwierdzonymi badaniami na COVID-19 choruje 0,0009 proc. mieszkańców województwa. To o połowę mniej niż wynosi średnia krajowa, według której 0,0017 proc. wszystkich mieszkańców kraju jest zakażona.

– Ta różnica średniej to nie przypadek. Nie można powiedzieć, że „Pomorze jakoś się trzyma" – mówi Tadeusz Jędrzejczyk. – Chodzi o liczbę wykonywanych testów, a jest ona wciąż niewystarczająca. Ponadto w początkowym okresie robiliśmy dodatkowo badania dla województwa kujawsko-pomorskiego i dla innych sąsiednich regionów. Trzeba zatem zapytać wprost: dlaczego na wyniki badań czekamy nawet dłużej niż trzy dni? – zaznacza Jędrzejczyk. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że będzie więcej badań. Problem jednak w tym, że w raz z rozwojem pandemii rosną i potrzeby. Testów po prostu trzeba będzie wykonywać coraz więcej.

Laboratoria potrzebne od zaraz

Na Pomorzu działają obecnie dwa laboratoria, które badają próbki w kierunku koronawirusa: Laboratorium Diagnostyki Medycznej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku i laboratorium przy Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Sanepid jest w stanie przebadać ok. 150-170 próbek dziennie, drugie laboratorium ok. 40-50 próbek. To wciąż za mało, jak na nasze województwo.

– Co gorsza mamy sygnały, że czas oczekiwania na wyniki testów nadal liczony jest w dniach, a nie godzinach. I to przy rosnącym zapotrzebowaniu na badania – informuje Tadeusz Jędrzejczyk. Dlatego marszałek Mieczysław Struk, chcąc wesprzeć działania państwowych laboratoriów, zaproponował zorganizowanie ze środków regionalnych trzech dodatkowych. Wykonywałyby więcej testów i skróciłyby czas oczekiwania na wyniki. Laboratoria powstaną w szpitalach w Kościerzynie, Wejherowie i Słupsku. Zakup dla szpitala w Wejherowie sfinansuje Zarząd Portu Gdynia SA. Według wstępnych szacunków zakup sprzętu i całe przygotowanie laboratoriów ma kosztować ok. 1,5 mln zł. Do ich uruchomienia potrzebna jest także zgoda ministra zdrowia, wobec czego marszałek Struk zobowiązał szpitale, aby zdobyły takie pozwolenia. Marszałek zdecydował też, że kupi ze środków pomorskiego samorządu testy wykrywające Sars-CoV-19.

Zobacz także: Słupski szpital zawiesza działalność poradni specjalistycznych i przyjęcia planowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza