Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nad jeziorem Gardno wiosny jeszcze nie widać [zdjęcia]

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Położone w granicach Słowińskiego Parku Narodowego jezioro Gardno to jedno z tych miejsc, które jest wielkim siedliskiem ptactwa wodnego, a także rajem dla windsufingowców. Miejsce jest atrakcyjne nie tylko latem, ale również o tej porze roku.

Jezioro Gardno jest naturalną zachodnią granicą Słowińskiego Parku Narodowego. Przepływa przez nie rzeka Łupawa. Akwen ma powierzchnię 2469 hektarów, rozciąga się na długości ponad 6,8 kilometra, przy maksymalnej szerokości 4,7 km. Maksymalna głębokość wynosi 2,6 metra. Jezioro Gardno jest drugim pod względem powierzchni, po jeziorze Łebsko, zbiornikiem położonym w Słowińskim Parku Narodowym.

Hydrologiczną ciekawostką jeziora Gardno jest okresowe zasilanie wodą z Bałtyku. Taka sytuacja, tzw. prąd wsteczny, powstaje wówczas, gdy stan wody w morzu jest wyższy od poziomu wody w jeziorze. Stwierdzono, że największy wlew wody morskiej Gardna ma miejsce w styczniu.

Inną osobliwością jeziora Gardno są ptasie lęgi, czy miejsca, w których ptactwo zakłada gniazda w dużych koloniach. Takim miejscem jest Wyspa Kamienna, która jest obszarem ścisłej ochrony znajdują się tam miejsca lęgowe kormorana czarnego i mewy srebrzystej.

Drugim obszarem ochrony ścisłej nad jeziorem Gardno są Gardnieńskie Lęgi zlokalizowane na wschodnim brzegu jeziora. W tym miejscu swoje lęgowiska zakładają, bataliony, biegusy, brodźce, kaczki, mewy i rybitwy.

Choć właśnie rozpoczyna się kalendarzowa wiosna, to nad jeziorem Gardno nie ma jeszcze wielkich zgromadzeń ptactwa.

Od wiosny jezioro Gardno jest także rajem dla windsufingowców, którzy mają swoja bazę w Retowie na południowo-zachodnim brzegu. Teraz jest tam pusto i cicho, ale zapewne w maju sezon już się rozpocznie.

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza