Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadzieje Europy w ratuszu [wideo, zdjęcia]

Zbigniew Marecki
Zbigniew Marecki
W piątek w słupskim ratuszu wręczono nagrody finalistom XII edycji olimpiady Gwiezdny Krąg.

Już po raz dwunasty Słupsk i Stowarzyszenie Pomorskie w Unii Europejskiej oraz przedstawicielstwo Komisji Europejskiej zorganizowały Ogólnopolską Olimpiadę Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny krąg”. W tym roku do zespołu organizacyjnego dołączył Słupski Instytut ds. Młodzieży, powołany przez dr. Rafała Kuligowskiego. Z kolei partnerem Olimpiady była Sieć Informacyjna Europe Direct w Polsce.

Dzięki wsparciu udzielonemu przez Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego i przewodniczącego zarządu Stowarzyszenia Pomorskie w Unii Europejskiej, nagrodą główną dla czterech głównych laureatów jest staż w Biurze Regionalnym Województwa Pomorskiego w Brukseli. Jak się okazało, w tym roku zwycięzcą olimpiady został Karol Piwoński z Warszawy, uczeń VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława IV, który z chęcią zapozna się z instytucjami europejskimi w Brukseli, bo problematyka europejska jest jedną z jego pasji.

Drugie miejsce przypadło Małgorzacie Mróz, a trzecie Jakubowi Kocjanowi. Na europejski staż pojedzie także Katarzyna Rybarczyk oraz dwoje przedstawicieli Słupskiego Instytutu ds. Młodzieży, którzy bardzo się zaangażowali w organizację tegorocznej edycji olimpiady.

Licealista z Warszawy został tegorocznym zwycięzcą słupskiej olimpiady

Olimpiada jest rozgrywana trójstopniowo: I stopień – szkolny; II stopień – okręgowy; i III stopień – centralny. I stopień olimpiady odbywał się z wykorzystaniem Słupskiej Miejskiej Platformy E-Learningowej. Zawody szkolne polegały na rozwiązaniu w ciągu 30 minut testu jednokrotnego wyboru składającego się z 50 pytań zamkniętych. Zawody II stopnia polegały natomiast na rozwiązaniu w ciągu 40 minut 100 pytań zamkniętych wielokrotnego wyboru. Z kolei uczestnicy finału najpierw wypełniali test złożony z 20 pytań otwartych, a potem odpowiadali ustnie przed jury. Zdaniem uczestników olimpiady pytania nie były łatwe, ale w trakcie przygotowań każdy z nich musiał przyswoić sporą porcję wiedzy, która może się przydać w dorosłym życiu. – Wiedza o instytucjach europejskich jest bardzo ważna i może być przydatna, jeśli swoją karierę wiążemy z funkcjonowaniem w europejskich strukturach – mówi eurodeputowany Janusz Lewandowski.

O co chodzi w Europie?

Róża Thun w Słupsku
Choć z opóźnieniem spowodowanym przez wypadek na drodze Gdańsk-Słupsk, to jednak Róża Thun, jedna z najwybitniejszych eurodeputowanych, dotarła wczoraj do słupskiego ratusza. Wtedy powiedziała: - Dobrym cytatem jest to, co usłyszeliśmy od Donalda Tuska na 60-lecie Traktatów Rzymskich: my w Europie albo będziemy mocno zjednoczeni, albo nie będzie jej wcale. Możemy się uczyć o działaniach wszystkich instytucji, ale nie możemy zapominać, po co to wszystko jest. Jak siedzę w Parlamencie Europejskim, to ze wzruszeniem widzę, że obok mnie siedzą przedstawiciele państw, z którymi ludzie z pokolenia moich rodziców jeszcze się strzelali, a my potrafimy już ze sobą rozmawiać. Przez 10 lat dyskutowaliśmy na przykład o likwidacji roamingu, który zniknie 15 czerwca. To długo trwa, ale ułatwia życie. O to nam chodzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza