1/10
Historii FEMEN nie da się opowiedzieć bez fotografii...
fot. FEMEN/CC-BY-SA/flickr.com

Sexy feminizm

Historii FEMEN nie da się opowiedzieć bez fotografii dokumentujących ich liczne akcje. Bo choć liderki organizacji zarzekają się, że protestów topless początkowo nie było w planach, to epatowanie seksualnością od zawsze charakteryzowało akcje grupy.

Kilkadziesiąt młodych dziewczyn w bikini, kąpiących się w miejskiej fontannie musi robić wrażenie. A tak właśnie wyglądały pierwsze happeningi organizacji. Było głośno, kolorowo a czasem - gdy dziewczyny na ulicę wychodziły w strojach prostytutek - także
wyzywająco.

- Nie jesteśmy feministkami - zarzekała się wówczas liderka organizacji Anna Hutsol. Aktywistki od klasycznego feminizmu dystansują się po dziś dzień. Wolą by o nich mówić "ruch kobiecy", a swoją działalność określają nowym terminem "sexy feminizm".

- Chcemy zwalczać seksizm seksizmem. Krytykujemy feminizm w którym ideałem jest kobieta, która chce być jak mężczyzna - deklarują.

NASTĘPNE ZDJĘCIE: FEMEN Patrol

2/10
Na swój pierwszy cel FEMEN obiera zjawisko seks-turystyki....
fot. FEMEN/CC-BY-SA/flickr.com

FEMEN Patrol

Na swój pierwszy cel FEMEN obiera zjawisko seks-turystyki. Hasło "Ukraina to nie burdel" staje się motywem przewodnim happeningów (pozostaje aktualne do dziś), a na ulice Kijowa wyruszają grupy ubranych w różowe stroje młodych dziewcząt. Rozdają ulotki i walczą z rozpowszechnionym wśród turystów stereotypem Ukrainki-prostytutki.

Dla mieszkańców Ukrainy nie jest tajemnicą, że do Kijowa czy Odessy przyjeżdżają panowie z Zachodu, aby skorzystać z tanich uciech erotycznych. Chociaż w magazynach i planach miasta przeznaczonych dla cudzoziemców jest zatrzęsienie reklam agencji towarzyskich i salonów erotycznego masażu, politycy ignorują ten temat - tłumaczy wówczas Hutsol. I dodaje, że celem FEMEN jest całkowita likwidacja zjawiska prostytucji i doprowadzenie do sytuacji w której to klient będzie karany za korzystanie z usług seksualnych.

NASTĘPNE ZDJĘCIE: Euro 2012

3/10
- Nie jesteśmy przeciwko piłce nożnej, ale jesteśmy za Euro...
fot. FEMEN/CC-BY-SA/flickr.com

Euro 2012

- Nie jesteśmy przeciwko piłce nożnej, ale jesteśmy za Euro 2012 bez prostytucji - przekonują aktywistki FEMEN. Krytyka turnieju współorganizowanego przez Polskę i Ukrainę niemal od początku znajduje się na sztandarach organizacji.

Przyjazd hord kibiców pragnących nie tylko oglądać mecze, ale też dobrze się zabawić, wywoła falę wzrostu seksualnego wykorzystywania kobiet - alarmują aktywistki.

Ale prostytucja to nie jedyny problem związany z Euro. Dziewczyny z FEMEN protestowały już przeciwko przymusowej eksmisji studentów z akademików, korupcji i niewłaściwym wykorzystywaniu państwowych pieniędzy. Nie ukrywają, że chcą zepsuć imprezę, która wkrótce rozpocznie się w Polsce i na Ukrainie. - Szykujemy niespodziankę dla organizatorów - zapowiadają tajemniczo.

A dowodem na to, że ich głos słyszany jest nie tylko na Ukrainie, niech będzie wypowiedź Kazimiery Szczuki, która nie tak dawno w krytyce Euro sięgnęła po argumenty od czterech lat konsekwentnie powtarzane przez FEMEN.

NASTĘPNE ZDJĘCIE: Nie tylko dla kobiet

4/10
O tym, że FEMEN niewiele ma wspólnego z klasycznym...
fot. Yuri Krivenko/photokubik.com / FEMEN/flickr.com/CC-BY-SA

Nie tylko dla kobiet

O tym, że FEMEN niewiele ma wspólnego z klasycznym feminizmem i definiuje się jako "ruch kobiecy" była już mowa. "Ruchem kobiecym" też jest jednak raczej dość oryginalnym, bowiem swojej działalności do walki o prawa kobiet wcale nie ogranicza.

Listopad 2009. Grupa działaczek FEMEN paraduje kijowskich ulicach ubrana jedynie w bieliznę zrobioną z... maseczek ochronnych. To happening mający na celu zredukowanie paniki jaką wywołały informacje o zachorowaniach na świńską grypę.

Tego typu demonstracji w historii FEMEN było więcej. Na początku 2011 roku dziewczyny solidaryzowały się z Japończykami po kataklizmie spowodowanym przez trzęsienie ziemi. Broniły też praw zwierząt zamieszkujących kijowskie ZOO. Liczne protesty w obronie demokracji zaskakujące już nie są, bo stanowią fundamenty do walki o prawa kobiet.

NASTĘPNE ZDJĘCIE: Nowe etap - nowe logo

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Kibice w Cardiff pokazali, jak dopingować reprezentację. Teraz czas na PGE Narodowy

Kibice w Cardiff pokazali, jak dopingować reprezentację. Teraz czas na PGE Narodowy

Wystawa pokazująca zniszczenie i odbudowę Gdańska otwarta przez IPN

Wystawa pokazująca zniszczenie i odbudowę Gdańska otwarta przez IPN

Żonkil czy narcyz? Czym różnią się te kwiaty? Tak zapamiętasz, który jest który

Żonkil czy narcyz? Czym różnią się te kwiaty? Tak zapamiętasz, który jest który

Zobacz również

Niewłaściwe przechowywanie jaj może być niebezpieczne. Wyjaśnia naukowiec

Niewłaściwe przechowywanie jaj może być niebezpieczne. Wyjaśnia naukowiec

Brutalne zabójstwo i gwałt. Szokujące szczegóły

Brutalne zabójstwo i gwałt. Szokujące szczegóły