Nagroda dla Herbarium Pomeranicum. Projekt realizuje Akademia Pomorska w Słupsku

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Nagrodę odebrał m.in: dr hab. Zbigniew Sobisz, prof. AP (w środku).
Nagrodę odebrał m.in: dr hab. Zbigniew Sobisz, prof. AP (w środku). Akademia Pomorska
Udostępnij:
Realizowany przez Akademię Pomorską w Słupsku projekt Herbarium Pomeranicum została nagrodzony przez Naczelną Organizację Techniczną Regionu Zachodniopomorskiego w Szczecinie.

Realizowany przez Akademię Pomorską w Słupsku, wspólnie z Uniwersytetem Szczecińskim i Uniwersytetem Gdańskim projekt „Zintegrowane wirtualne Herbarium Pomorza – Herbarium Pomeranicum – digitalizacja i udostępnianie herbariów jednostek akademickich Pomorza poprzez ich połączenie i udostępnienie cyfrowe” został nagrodzony przez Radę Federacji Stowarzyszeń Naukowo Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej Regionu Zachodniopomorskiego w Szczecinie. Projekt został nagrodzony za działalność na polu badawczo-wdrożeniowym i edukacyjnym.

Celem projektu Herbarium Pomeranicum jest udostępnianie zbiorów zielnikowych Akademii Pomorskiej, Uniwersytetu Szczecińskiego i Uniwersytetu Gdańskiego nie tylko dla naukowców i studentów, ale również dla innych służb i administracji, a także dla każdej zainteresowanej osoby. Projekt otrzymał wsparcie z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Koszt jego realizacji to 25 mln zł.

Cyfrowe udostępnienie zbiorów ułatwia dostęp do nich, chroni je przed zniszczeniem oraz obniża koszty samego udostępnienia. Obecnie udostępnianie odbywa się za pośrednictwem przesyłki pocztowej. To powoduje, że materiał może ulec zniszczeniu.

Projekt digitalizacji herbarium jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem w Polsce. Łącznie zostanie zeskanowanych i udostępnionych w sieci 486 000 alegatów (forma dokumentu) najbardziej cennych w kolekcji. Niektóre zbiory mają wartość historyczną, bo mają ponad 100 lat. Były one gromadzone przez wiele pokoleń, także przez niemieckich badaczy z terenu Pomorza.

Wyróżnienie wręczono podczas uroczystej gali Dni Techniki Pomorza Zachodniego, która odbyła się w Teatrze Polskim w Szczecinie. W imieniu współpracujących przy realizacji projektu uczelni nagrodę z rąk prezesa szczecińskiego NOT odebrali: dr hab. Zbigniew Sobisz, prof. AP, prof. dr hab. Wiesław Laskowski, prorektor ds. badań naukowych Uniwersytetu Gdańskiego oraz JM Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego prof. dr hab. Waldemar Tarczyński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Pamiątki po rotmistrzu Pileckim

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość Gość
E tam! To nie artefakty! szkoda pieniędzy...
G
Gość
Czyli jak przyjdą Niemcy to nam bez problemu udowodnią że to ich tereny i tylko czasowo zajęte przez okupantów.
Przejdź na stronę główną Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie