Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najczęstsze przyczyny zwolnień lekarskich. Na liście zaburzenia psychiczne, choroby układu oddechowego, ciąża i zatrucia

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Najczęstsze przyczyny zwolnień lekarskich. Na liście zaburzenia psychiczne
Najczęstsze przyczyny zwolnień lekarskich. Na liście zaburzenia psychiczne Polska Press
Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał, że w zeszłym roku w całej Polsce wystawiono prawie 1,3 mln zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. Lista powodów nieobecności w pracy jest jednak znacznie dłuższa.

W całym zeszłym roku, ZUS zarejestrował 27 milionów zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy, co złożyło się na łącznie 288,8 milionów dni absencji chorobowej. Najczęstszym powodem, dla którego lekarze wystawiali zwolnienia były choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej (w sumie 39,1 mln dni absencji chorobowej, 16,4 proc. wszystkich nieobecności). Dalej na liście są zwolnienia z powodu ciąży, porodu i połogu (37,5 mln dni, 15,7 proc. wszystkich nieobecności), choroby układu oddechowego (34 mln dni, 14,2 proc. wszystkich nieobecności) oraz urazy, zatrucia i inne skutki działania czynników zewnętrznych (31,7 mln dni, 13,3 proc. wszystkich nieobecności). Listę zamykają zwolnienia z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, które stanowią aż 10 proc. wszystkich nieobecności, co składa się na łączną liczbę 23,8 mln dni absencji.

- Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania wciąż utrzymują są na wysokim miejscu w rankingu chorób. Raport ZUS jest doskonałym materiałem dla ekspertów z dziedziny psychiatrii i psychologii. Trafi on także do odpowiednich instytucji, które zajmują się w Polsce profilaktyką zdrowotną – podkreślała cytowana w komunikacie prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik ZUS województwa pomorskiego podaje, że w zeszłym roku wystawiono na Pomorzu prawie 87 tys. zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. Przełożyło się to na łącznie 1,64 mln dni absencji chorobowej. Nie o wiele mniej zwolnień z tego samego powodu wystawiono w 2021 roku (86,9 tys.), ale znacznie więcej w 2020 r. (93,2 tys.), kiedy to wielu pracowników odczuło skutki pandemii.

- Główną przyczyną wystawiania zaświadczeń lekarskich z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania były reakcja na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne. W 2022 roku było to 29,3 tys. zwolnień lekarskich (529,5 tys. dni absencji chorobowej), a w 2020 roku – 32,1 tys. zwolnień (600 tys. dni absencji chorobowej) – informuje Cieszyński. - Z powodu epizodu depresyjnego w 2022 roku wystawiono 18,4 tys. zwolnień lekarskich (388 tys. dni absencji chorobowej). Z kolei w 2020 roku było to 19 tys. zwolnień (400,2 tys. dni nieobecności w pracy). Z powodu innych zaburzeń lękowych w 2022 roku lekarze wystawili 13,4 tys. zwolnień (262,5 tys. dni absencji chorobowej), w 2020 roku było to 15,5 tys. zwolnień (302,1 tys. dni nieobecności w pracy) – wylicza.

Lewe zwolnienia tez się zdarzają

Okazuje się jednak, że wiele osób nagina zasady i zwolnienia L4 nie wykorzystuje, by powrócić do pełni zdrowia. Jak podkreśla ZUS, chory musi postępować tak, aby jak najszybciej odzyskać sprawność. Sprawności natomiast na pewno nie brakuje tym, którzy w okresie obowiązywania zwolnienia pracują na rzecz… drugiego pracodawcy. Niektórzy nawet biorą L4, po czym publikują w mediach społecznościowych zdjęcia z plaży lub remontu mieszkania, choć powinni w tym czasie odpoczywać i wracać do zdrowia.

- Ubezpieczony, który wykonuje w okresie orzeczonej niezdolności do pracy, czyli zwolnienia, pracę zarobkową lub wykorzystuje zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z jego celem traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia – wyjaśnia rzecznik ZUS.

A co jeśli kontrolerzy ZUS zapukają do naszych drzwi i nie zastaną nas w domu, choć w tym czasie powinniśmy kurować się i leżeć w łóżku? Jeśli nasza nieobecność podyktowana była wizytą u lekarza, bądź w aptece, to może nam się upiec. W dużej liczbie przypadków jednak, ZUS decyduje o skróceniu czasu obowiązywania zwolnienia lekarskiego, stwierdzając, że ubezpieczony chory już nie jest.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza