Najczęstsze przyczyny zwolnień lekarskich. Na liście zaburzenia psychiczne, choroby układu oddechowego, ciąża i zatrucia

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Najczęstsze przyczyny zwolnień lekarskich. Na liście zaburzenia psychiczne
Najczęstsze przyczyny zwolnień lekarskich. Na liście zaburzenia psychiczne Polska Press
Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał, że w zeszłym roku w całej Polsce wystawiono prawie 1,3 mln zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. Lista powodów nieobecności w pracy jest jednak znacznie dłuższa.

W całym zeszłym roku, ZUS zarejestrował 27 milionów zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy, co złożyło się na łącznie 288,8 milionów dni absencji chorobowej. Najczęstszym powodem, dla którego lekarze wystawiali zwolnienia były choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej (w sumie 39,1 mln dni absencji chorobowej, 16,4 proc. wszystkich nieobecności). Dalej na liście są zwolnienia z powodu ciąży, porodu i połogu (37,5 mln dni, 15,7 proc. wszystkich nieobecności), choroby układu oddechowego (34 mln dni, 14,2 proc. wszystkich nieobecności) oraz urazy, zatrucia i inne skutki działania czynników zewnętrznych (31,7 mln dni, 13,3 proc. wszystkich nieobecności). Listę zamykają zwolnienia z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, które stanowią aż 10 proc. wszystkich nieobecności, co składa się na łączną liczbę 23,8 mln dni absencji.

- Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania wciąż utrzymują są na wysokim miejscu w rankingu chorób. Raport ZUS jest doskonałym materiałem dla ekspertów z dziedziny psychiatrii i psychologii. Trafi on także do odpowiednich instytucji, które zajmują się w Polsce profilaktyką zdrowotną – podkreślała cytowana w komunikacie prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik ZUS województwa pomorskiego podaje, że w zeszłym roku wystawiono na Pomorzu prawie 87 tys. zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. Przełożyło się to na łącznie 1,64 mln dni absencji chorobowej. Nie o wiele mniej zwolnień z tego samego powodu wystawiono w 2021 roku (86,9 tys.), ale znacznie więcej w 2020 r. (93,2 tys.), kiedy to wielu pracowników odczuło skutki pandemii.

- Główną przyczyną wystawiania zaświadczeń lekarskich z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania były reakcja na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne. W 2022 roku było to 29,3 tys. zwolnień lekarskich (529,5 tys. dni absencji chorobowej), a w 2020 roku – 32,1 tys. zwolnień (600 tys. dni absencji chorobowej) – informuje Cieszyński. - Z powodu epizodu depresyjnego w 2022 roku wystawiono 18,4 tys. zwolnień lekarskich (388 tys. dni absencji chorobowej). Z kolei w 2020 roku było to 19 tys. zwolnień (400,2 tys. dni nieobecności w pracy). Z powodu innych zaburzeń lękowych w 2022 roku lekarze wystawili 13,4 tys. zwolnień (262,5 tys. dni absencji chorobowej), w 2020 roku było to 15,5 tys. zwolnień (302,1 tys. dni nieobecności w pracy) – wylicza.

Lewe zwolnienia tez się zdarzają

Okazuje się jednak, że wiele osób nagina zasady i zwolnienia L4 nie wykorzystuje, by powrócić do pełni zdrowia. Jak podkreśla ZUS, chory musi postępować tak, aby jak najszybciej odzyskać sprawność. Sprawności natomiast na pewno nie brakuje tym, którzy w okresie obowiązywania zwolnienia pracują na rzecz… drugiego pracodawcy. Niektórzy nawet biorą L4, po czym publikują w mediach społecznościowych zdjęcia z plaży lub remontu mieszkania, choć powinni w tym czasie odpoczywać i wracać do zdrowia.

- Ubezpieczony, który wykonuje w okresie orzeczonej niezdolności do pracy, czyli zwolnienia, pracę zarobkową lub wykorzystuje zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z jego celem traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia – wyjaśnia rzecznik ZUS.

A co jeśli kontrolerzy ZUS zapukają do naszych drzwi i nie zastaną nas w domu, choć w tym czasie powinniśmy kurować się i leżeć w łóżku? Jeśli nasza nieobecność podyktowana była wizytą u lekarza, bądź w aptece, to może nam się upiec. W dużej liczbie przypadków jednak, ZUS decyduje o skróceniu czasu obowiązywania zwolnienia lekarskiego, stwierdzając, że ubezpieczony chory już nie jest.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Fogiel: bon-moty Korwin-Mikkego nie naprawią ekonomii

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie