Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najlepsze derby Słupska? Wiadomo, Czarni - Gryf. Tyle że w tenisie

Rafał Szymański
Rafał Szymański
Sekcja tenisa stołowego AZS Słupsk, pierwszy z lewej trener Zygmunt Kulasek.
Sekcja tenisa stołowego AZS Słupsk, pierwszy z lewej trener Zygmunt Kulasek. Archiwum
Tenis stołowy miał w Słupsku świetne kluby, świetnych zawodników i świetną publikę. Dzisiaj z tego nie zostało praktycznie nic. Kolejna zapomniana dyscyplina.

Tenis stołowy po II wojnie światowej uprawiono w Słupsku w większej liczbie klubów niż nawet najbardziej popularną piłkę nożną. Praktycznie każdy klub miał swoich przedstawicieli, którzy tworzyli sekcję. Grano w ping-ponga w KS Sparta, Stali, LZS, ZKS Gryfie, KS Czarnych, KS Gwardii. W 1954 roku Sparta była mistrzem okręgu, a w 1959 roku Czarni. W lidze okręgowej grały Sparta, Czarni i Gryf, klasę niżej Gwardia.

Derby Gryf - Czarni odbywały się w sali klubu Gryf przy ul. Jaracza, przy Fabryce Mebli. - Sala była pełniutka - opowiada Andrzej Mencel, wielki kibic słupskiego sportu. - Nie wszyscy kibice weszli. Takie było zainteresowanie. W Czarnych, mistrzu województwa z 1961 roku, grali Morawski, Gryglewicz, Boroszko. W Gryfie pierwszą rakietą był Jan Duda, wtedy już także trener zespołu, Dłużak (także prawy obrońca w piłkarskim zespole Gryfa), Rudniak, Stanisławczyk. Gryf wtedy wygrał 6:4. Atmosfera była jak cholera, doping niesamowity - opowiada kibic.

Meblos w II lidze

Po rozpadzie sekcji w Czarnych (1962 rok) i Gryfa (1963 r.) Meblos zebrał najlepszych. Był to klub powstały przy Spółdzielni Meblarzy Jedność. Miał swoją siedzibę przy dzisiejszej ulicy Wileńskiej. Drużyna wygrała w lidze wojewódzkiej, potem w międywojewódzkiej i dostała się do II ligi. Występowali wtedy w niej: K. Rudniak, J. Duda, M. Wereksa i A. Pyszora. Niestety, przygoda z tym poziomem trwała tylko rok. Potem Meblos, do lat 70., grał w lidze międzywojewódzkiej.

Akademickie sukcesy

Jako ostatni piękne tradycje tej dyscypliny kontynuowali studenci Wyższej Szkoły Pedagogicznej i powstałego przy niej Akademickiego Związku Sportowego. Powstał w 1969 roku. Występowali Z. Malinowski, Z. Kulasek, B. Nacewicz, J. Siebert, K. Rudniak, Krystyna Skoczek. W 1973 roku słupszczanie zobyli tytuł akademickich mistrzostw Polski szkół pedagogicznych i nauczycielskich. Dobre wyniki osiągali mężczyźni, ale to kobiety awansowały do II ligi. W 1976 roku w turnieju w Gdańsku słupszczanki, zajmując trzecią pozycję, uzyskały awans. Dla nowego województwa słupskiego (powstało w 1975 roku) awans był jednym z pierwszych sukcesów sportowych. Jego autorkami były: Ewa Korniluk, Danuta Ochędzan, Tamara Koźlakiewicz, Krystyna Skoczek i Ewa Gieruszczak.

Baraż o I ligę

Drużyna była nawet bliska awansu do I ligi, zabrakło dosłownie jednego seta. W sezonie 1978/1979 AZS Słupsk i AZS WSWF Gdańsk miały po tyle samo punktów (21:5) i setów (89:41). Awansować mógł tylko jeden zespół. Doszło do dodatkowego spotkania barażowego. Odbyło się w Lęborku, zakończyło się remisem 5:5.O jednego seta były jednak lepsze gdańszczanki i to one znalazły się w wyższej klasie. W 1980 roku AZS spadł jednak do II ligi. Wrócił do niej w 1993 roku, po tym jak wróciła do składu Danuta Ochędzian- -Tatara ( w międzyczasie grała w AZS Gliwice). Słupszczanki grały tam do 1995 roku. Potem, ze względów finansowych wycofał się z rozgrywek.

Różnie układało się w lidze, stosunkowo lepiej w zmaganiach indywidualnych. Tutaj w 198o roku debel E. Gieruszczak i D. Ochędzan znalazł się na ósmym miejscu w mistrzostwach Polski.

Obecnie w Słupsku w żadnym klubie nie są prowadzone treningi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza