Dobre żelazko może skrócić czas prasowania nawet o połowę! Tylko jakie wybrać? Oto najnowszy ranking żelazek z generatorem pary! Uciążliwe prasowanie odchodzi w zapomnienie! Jeśli nie lubisz wykonywać tej czynności, mamy idealne rozwiązanie.

Codziennych obowiązków jest tyle, że czasem ciężko wygospodarować czas na prasowanie. Zalegająca góra prania może przyprawić o zawrót głowy, zwłaszcza że aż 53% kobiet nie przepada za prasowaniem (według badania serwisu płatności automatycznych BM), a w innej ankiecie aż 38% osób wskazało prasowanie jako czynność czasochłonną i nielubianą, wręcz irytującą (badanie Bilendi na zlecenie Procter&Gamble). Na szczęście z pomocą przychodzi nowoczesna technologia! Dzisiaj, zamiast topornych ciężkich żelazek ze stopami nadpalającymi materiał, masz do wyboru generatory z parą wodną. Z ich pomocą wyprasujesz nawet zasłony czy bluzki i to bez konieczności ich ściągania z wieszaków czy karniszy! Mało tego – zajmie to aż dwa razy mniej czasu niż przy tradycyjnym prasowaniu, bo nie tylko odpada konieczność rozstawiania deski do prasowania, ale i sposób prasowania jest bardziej efektywny. Tkanina szybko nabierze nienagannej gładkości, znikną najgorsze nawet zagniecenia, a Ty zyskasz więcej czasu dla siebie.

Czym jest i jak działa żelazko z generatorem pary?

Na początek ważne rozróżnienie: żelazko parowe to coś innego niż żelazko z generatorem pary. W gospodarstwach domowych najczęściej można spotkać te pierwsze, w których elementem prasującym jest stopa, a samo urządzenie wyposażone jest w zbiornik z podgrzewaną wodą. W takim żelazku para jest jedynie wspomagająca, ponieważ jej zadaniem jest zwilżenie powierzchni ubrań i ułatwienie prasowania. Samo prasowanie przebiega dzięki temu szybciej, ale to stopa prasuje. Minusem w takich żelazkach jest to, że należy zwracać baczną uwagę na prawidłowe ustawienie programu odpowiedniego dla danej tkaniny – w innym przypadku możesz przypalić materiał.

Niestety za słaba temperatura w tradycyjnych żelazkach parowych może nie przynieść oczekiwanego rezultatu, a nawet utrudnić wyprostowanie zagnieceń. Najczęstszą frustracją jest wyprasowanie ubrania, które zaraz traci gładkość i wraca do stanu pierwotnego. Z kolei zbyt duża temperatura jest niebezpieczna dla tkaniny, może również powodować blaknięcie koloru i tzw. efekt świecenia.

fot. kiedy wybrać żelazko z generatorem pary?

  
Zupełnie inaczej pracuje się z generatorem pary, którego działanie opiera się na parze wodnej wyrzucanej pod określonym ciśnieniem. Para generowana jest w zewnętrznym bojlerze, następnie jest transportowana grubym przewodem do spodniej części żelazka. Wyrzucona na zewnątrz wnika głęboko we włókna, natychmiastowo wygładzając nawet trudne zgniecenia. Mało tego, wykazuje cenne właściwości, które powinny docenić szczególnie młode mamy prasujące ubranka dziecięce oraz alergicy – para wodna działa dezynfekująco oraz oczyszczająco, to jest pomaga usunąć z tkaniny resztki detergentów oraz bakterie. Przy czym należy zachować szczególną ostrożność: nie można kierować pary w swoją stronę, w kierunku innych osób czy zwierząt domowych.

Jak wygląda prasowanie z generatorem pary?

Generator pary może być wyposażony w standardowe funkcje jak auto wyłączanie po określonym czasie nieaktywności, samooczyszczanie czy opcję odkamieniania. Przewagą generatorów jest jeden uniwersalny program, którym możesz wyprasować każdy rodzaj tkaniny. Program ten dopasowuje automatycznie odpowiednią temperaturę, zatem nie musisz się martwić wcześniejszym sortowaniem ubrań ani ciągłą zmianą programów, ani czekaniem aż urządzenie się nagrzeje lub ochłodzi.

To, co wyróżnia generator pary od zwykłego żelazka parowego, to przede wszystkim wytwarzanie nawet dwa razy więcej pary, co znacząco skraca czas prasowania. Ma jeszcze jedną niewątpliwie sporą zaletę: możesz raz na zawsze zapomnieć, czym jest deska do prasowania!

Z generatorem pary nie ma konieczności prasowania poziomego – z nim możesz prasować pionowo i to rzeczy wiszące, na przykład na wieszakach czy karniszach. Z powodzeniem więc wyprasujesz zasłony, firanki czy żakiet na wieszaku. Szybko, wygodnie, bez męczącego rozstawiania deski, która zajmuje sporą powierzchnię, bez ciągłego rozkładania i naciągania ubrań, by nie było żadnych zagnieceń. Warto dodać, że żelazko jest lekkie, więc prasowanie w pionie nie jest męczące.

Oprócz podstawowej funkcji prasowania generator umożliwia bardzo szybkie i jednocześnie łatwe odświeżenie ubrań. Oznacza to, że po wyciągnięciu swoich ubrań z dna szafy, na przykład w sezonie zimowym, nie musisz ich już odnosić do pralni. Wystarczy, że odświeżysz je za pomocą pary wodnej, gdy płaszcz czy kurtka będzie wisieć na wieszaku.

Dodatkowo żelazko z generatorem pary jest wręcz idealne do prasowania grubszych materiałów jak jeans czy bawełna. Wystarczy ustawić program TURBO, a porządny wyrzut pary wyprasuje nawet tak pozornie toporne tkaniny, przy których zwykłym żelazkiem trzeba się porządnie namęczyć; tutaj odbywa się to w mgnieniu oka. Analogicznie jest dostępny program ECO, który jest idealny do prasowania delikatnych materiałów jak jedwab, wełna czy satynowa, ponieważ ograniczając energię do 30%, wytwarza mniejszą ilość pary, masz więc tu dwie korzyści, a mianowicie mniejsze zużycie energii, a także pewność bezpiecznego prasowania.

Moc urządzenia = moc pary!

Jak już wspomnieliśmy, generator pary zapewnia imponujące rezultaty prasowania. Nie byłoby to możliwe bez potężnego uderzenia gorącej pary. To dzięki niej materiały pozostają dłużej gładkie i nie gniotą się tak łatwo w szafie. Para nie niszczy nawet delikatnych materiałów, nawet misternie wykonanych koronek, nie niesie też za sobą ryzyka ich odbarwienia albo „wyświecenia”.

W tradycyjnych żelazkach parowych para wytwarzana jest najczęściej w zakresie od 4 do 6 barów, przy czym im wyższa wartość, tym po prostu lepszy efekt prasowania. Ciśnienie powoduje, że para wnika w materiał szybciej i głębiej, a to z kolei umożliwia prasowanie wielu warstw materiału naraz, na przykład pościeli lub ręczników złożonych w kostkę. Najlepsze urządzenia na rynku cechują się wręcz fenomenalnym ciśnieniem dochodzącym nawet do 8 barów i silnego uderzenia pary na poziomie do 600 g/min.

fot. nowoczesne żelazko z generatorem pary

 
Warto tutaj posłużyć się przykładem. Żelazko z generatorem pary CareStyle 7156 Braun ma dwukrotnie większy wyrzut pary niż w tradycyjnych żelazkach. Większa objętość pary generowana na minutę – aż 125 g – pozwala szybko i precyzyjnie wyprasować każdą część garderoby, do tego bez problemu dotrzesz do najtrudniej dostępnych miejsc jak przestrzenie między guzikami, mankiety czy zgięcia kieszeń i kołnierzyków. Wysokie ciśnienie pary wodnej dochodzące do 7,5 bara i silny dodatkowy wyrzut pary 500 g/min ułatwia całkowite przeniknięcie do tkaniny, co pozwala usunąć wszelkie niedoskonałości.

W generatorze pary ważna jest również stopa żelazka, ponieważ uderzenie pary z jego czubka pozwala starannie wyprasować najbardziej uporczywe zagniecenia, nawet te w kłopotliwych miejscach. Sprawdź też rozmieszczenie otworów na parę w stopie żelazka, ponieważ im jest ich więcej i są gęściej rozmieszczone, tym skuteczniej para działa na prasowaną tkaninę. Warto więc zwrócić uwagę, gdzie znajdują się aktywne strefy pary – przywołany wyżej generator pary Braun ma ich aż trzy.

Przydatne funkcje i inne ciekawe rozwiązania żelazek z generatorem pary

Porównując rozmiary standardowego żelazka z generatorem pary można mieć sporo wątpliwości, ale uspokajamy. Wprawdzie generator jest większy, ale wbrew pozorom nie zajmuje sporo miejsca, a sam przewód, którym doprowadzana jest para do stopy żelazka, można łatwo zwinąć. Żelazko z generatorem (w szczególności model Carestyle Compact) bez problemu zmieści się więc w szafce, do tego wielkość nie wpływa na wagę urządzenia. Bez wody stacja parowa nie jest ciężka, samo żelazko też jest bardzo lekkie i daje się łatwo prowadzić podczas prasowania. Nie trzeba się również obawiać rozłączenia elementów podczas przechowywania, ponieważ generator wyposażony jest w system blokujący żelazko przed wysunięciem ze stacji.

fot. kompaktowe żelazko z generatorem pary

 
Skoro generator pary jest urządzeniem dużym, może nasuwać skojarzenie, że musi być przy tym też głośne. Nic bardziej mylnego! Producenci wychodzą z założeniem, że prasowanie ma być czynnością relaksującą, zatem oprócz ciekawych rozwiązań i gładkiej stopy, która wręcz sama sunie po materiale, zapewniają, że żelazka z generatorem pary pracują niezwykle cicho. W praktyce możesz więc rozmawiać przez telefon, oglądać telewizję czy też słuchać muzyki.

Przydatną funkcją, ponieważ chodzi o bezpieczeństwo prasowania, jest auto-off. Sytuacje, kiedy martwisz się, czy żelazko zostało wyłączone po zakończonej pracy, odeszły w niepamięć. Tak samo, jak nagłe przerwanie pracy z ryzykiem przypalenia materiału. Dzięki nowoczesnej funkcji automatycznego wyłączania po 10 minutach nieużywania następuje wyłączenie nagrzewania poprzez odcięcie zasilania. To gwarantuje bezpieczeństwo dla domu, domowników i zapewnia optymalne wykorzystanie energii elektrycznej.

Niezwykle ważne są funkcje czyszczące, które ułatwią utrzymanie generatora pary w czystości. Pożądane jest, aby urządzenie było wyposażone w system usuwania kamienia. Przykładowo funkcja Fast Clean w żelazkach Braun pozwala odkamienić urządzenie w niecałą minutę. Do tego nie trzeba nic robić – ani płukać bojlera, ani potrząsać stacją pary dla pewności równomiernego czyszczenia. Wszystko się robi właściwie samo. Twoim zadaniem jest tylko wylanie wody po oczyszczeniu urządzenia, co robi się poprzez wyciągnięcie lejka z szuflady. Nie musisz się martwić również o czystość urządzenia, ponieważ specjalna siateczka przyciąga drobinki kamienia – przechwytuje aż 59% zanieczyszczeń!

Pamiętaj, że regularne czyszczenie i odkamienianie zapewnia dłuższą żywotność każdego urządzenia, a także wpływa na to, że podczas prasowania na ubraniach nie będą pojawiać się żadne plamy czy przebarwienia.

Nowoczesne generatory pary posiadają panel LED, który informuje o konieczności przeprowadzenia odkamieniania. Pojawiają się na nim również inne cenne powiadomienia, z pomocą interfejsu można ustawić program prasowania lub też zoptymalizować zużycie energii.

Najlepsze żelazka z generatorem pary według blogerów - mini ranking

Dzięki dużemu wyrzutowi pary, niewielkiej wadze i przydatnym funkcjom, których na próżno szukać w zwykłych żelazkach, prasowanie z generatorem pary jest niesamowicie komfortowe. Przekonują się o tym polscy blogerzy, którzy na co dzień sporo prasują, a to z racji bycia młodą mamą, gospodynią domową czy też z powodów czysto zawodowych (związanie z branżą modową), i szukają sprawdzonych rozwiązań i urządzeń, które ułatwią im codzienne czynności.

Nie ma co ukrywać – na półkach sklepowych znajdziesz kilka wiodących marek i ciekawe modele żelazek parowych, do tego coraz częściej pojawiają się w dyskontach po promocyjnej cenie, ale ranking blogerów nie pozostawia złudzeń:
- zdecydowanie wybierają markę Braun, której generatory pary były hitem w zeszłym roku i przebojem weszły w aktualny rok!

Oto dowody.

fot. małe żelazko z generatorem pary - ubierajsieklasycznie.pl

 
Maria Młyńska prowadząca bloga o stylu Ubierajsieklasycznie.pl we wpisie Prasowanie parą: jak prasować ubrania podzieliła się pięcioma zasadami bezpiecznego prasowania, ale również swoją opinią na temat żelazka z generatorem pary Braun CareStyle Compact. Jako osoba na co dzień dbająca o perfekcyjny wygląd doskonale wie, jak ważna jest dbałość o tkaniny, dlatego pieczołowicie opisała programy do prasowania, a także podzieliła się wskazówkami, jak skutecznie wyprasować poszczególne rodzaje tkanin. Co jednak najważniejsze, miała okazję przetestować generator Braun w praktyce i wskazuje, że jedną z zalet (obok prasowania bez wysiłku, bo wystarczy lekko jeździć stopą żelazka) jest prasowanie w pionie. Jak pisze: „Moje szczypanie się z firankami przez przynajmniej godzinę tutaj byłoby kwestią 15 minut”.

fot. profesjonalne żelazko z generatorem pary - perfekcyjnawdomu.pl

 
Podobnego zdania jest Kinga Petrus z Perfekcyjnawdomu.pl, która również miała okazję przetestować urządzenie marki Braun, tym razem żelazko z generatorem pary Braun IS7056. We wpisie https://perfekcyjnawdomu.pl/jakie-zelazko-z-generatorem-pary/ otwarcie napisała, że nie wyobraża sobie prasować tradycyjnym żelazkiem: „Prasowanie takim urządzeniem z generatorem pary to czysta przyjemność. Całe urządzenie jest lekkie, więc bez problemu każdy przeniesie go z miejsca na miejsce”. Ponadto zwróciła uwagę na stopę żelazka, która wykonana jest z eloksalu, materiału dwukrotnie twardszego od stali nierdzewnej oraz odpornego na zarysowania.

fot. prasowanie żelazkiem z generatorem pary - matkawariatka.pl

 
Inną zaletę wskazuje MatkaWariatka.pl, a konkretnie Wiola Wołoszyn, autorka bloga, którą w żelazkach denerwowała kapiąca woda: „W przypadku Brauna nic takiego nie będzie miało miejsca. Ma ono bowiem ulepszoną funkcję blokady kapania. Funkcja Anti Drip, zapobiegająca zachlapaniom, zapewnia pełną wygodę i higienę pracy. Woda nie będzie wypływać nawet podczas prasowania w niskiej temperaturze” (za: https://matkawariatka.pl/jakie-zelazko-z-generatorem-pary/).

fot. prasowanie w pionie żelazkiem z generatorem pary - oczekujac.pl

 
Duży zbiornik na wodę, autowyłączanie, cicha praca, niezwykła lekkość stopy – takie zalety generatora Braun Braun CareStyle 7 IS 7156 PRO wymienia Maria Wolna-Pasek we wpisie: Pralnia i suszarnia w domu - składanie ubrań, organizacja prasowania, dla której optymalizacja, logistyka i systematyczność, również w porządkach domowych, jest bardzo ważna z racji posiadania wielodzietnej rodziny.

Warto przytoczyć również opinie osób związanych z branżą fashion. ZOPHIA Stylistka, osobista stylistka pochodząca z Krakowa, na swoim kanale Youtube dzieli się wskazówkami, jak dobierać kolory i ubrania, by stworzyć niepowtarzalne zestawienia, a przy tym mówi o tym, jak ważny jest minimalizm. Ten minimalizm ma również odzwierciedlenie w czynnościach, jakie wykonuje, ponieważ stawia na proste i szybkie prasowanie, które jest bezpieczne dla tkanin. Dlatego rekomenduje prasowanie w pionie żelazkiem z generatorem pary Braun CareStyle 7, które pozwoli szybko doprasować koszulę czy żakiet bezpośrednio na wieszaku, co ma niebagatelne znaczenie, kiedy ma się po prostu mało czasu, na przykład przed wyjściem do pracy.

 
Z kolei Łukasz Podliński, dla którego prasowanie jest zwykłą codziennością i też jedną z ulubionych czynności, do tego znaczną część swojego zawodowego życia spędził w sklepach odzieżowych, skrupulatnie przetestował żelazko Braun na różnych tkaninach, w pionie i w poziomie. Zwrócił uwagę na duży wyrzut pary (450 g/min, model Braun CareStyle 7), co pozwala wyprasować każdą tkaninę. Zachwyciła go przede wszystkim stopa żelaza przypominająca kształtem deskę snowboardową: „Tak proste rozwiązanie, jakim jest stopka 3D (tył żelazka jest zagięty), jest dla mnie zaskoczeniem, jak tak mała rzecz może zdecydowanie ułatwić prasowanie koszuli z kieszonką, listwy guzikowej czy nadruków i ewentualnych warstw materiału (można prasować w obie strony, nie tylko z dołu koszuli do góry)” (za: Żelazko z generatorem pary - czy warto?).

Ranking blogerów warto podsumować opinią blogerki Joulenka.pl, czyli Julii Dzwończyk (https://www.joulenka.pl/jaki-generator-pary-rzecz-ktora-wyniesie-twoje-szycie-poziom-wyzej/), która zajmuje się krawiectwem i prowadzi kursy szycia. Prasowanie w tej branży jest niezwykle ważne, ponieważ to ono, jeśli zostało źle wykonane lub całkowicie pominięte, uwidacznia mankamenty wykonania ubrania czy dodatków. Jest szczególnie ważne przed samym szyciem, kiedy to trzeba wyprasować materiał, ponieważ może wpłynąć na przekrzywienie szwów, ponadto stosowane jest do formowania po szyciu na przykład zaszewek. Dlatego tak istotne jest wykorzystywanie wydajnego i lekkiego urządzenia, które wyprasuje tkaninę tak, że pomoże w schludnym wykończeniu czy uformowaniu wypukłych i wklęsłych elementów garderoby. Takie jest właśnie urządzenie marki Braun, które miała przyjemność testować.

Pani Julia tak puentuje swoją przygodę z żelazkiem z generatorem pary: „Generator jest dość mały, ale pracuje bardzo intensywnie. Pod tym względem czuję, że jest moim alter ego. Zakumplujemy się”.

Czytaj także: Ranking żelazek parowych 2019: najlepsze żelazko według blogerów

Źródła:

 • https://ubierajsieklasycznie.pl/prasowanie-para-jak-prasowac-ubrania/
 • http://perfekcyjnawdomu.pl/jakie-zelazko-z-generatorem-pary/
 • https://matkawariatka.pl/jakie-zelazko-z-generatorem-pary/
 • https://oczekujac.pl/2018/08/pralnia-i-suszarnia-w-domu-organizacja-logistyka-prania-i-prasowania-w-zyciu-rodziny-i-domu.html
 • https://www.youtube.com/watch?v=5veDOlr9bQc
 • https://www.podlinski.net/zelazko-generatorem-pary-warto/
 • https://www.joulenka.pl/jaki-generator-pary-rzecz-ktora-wyniesie-twoje-szycie-poziom-wyzej/
 • https://gazetakrakowska.pl/dobre-zelazko-parowe-stacja-pary-czy-generator-pary-co-wybrac/ar/c11-13499473
 • https://www.rp.pl/Styl-zycia/180919871-Jakie-zelazko-wybrac-Parowe-Z-generatorem-pary-Stacje-pary.html
 • https://dziennikpolski24.pl/stacja-pary-jak-wybrac-zelazko-z-generatorem-pary-czy-warto/ar/13720090
 • https://www2.braunhousehold.com/pl-pl/jak-dbac-o-ubrania/najlepsze-zelazko-z-generatorem-pary-braun-ranking-zelazek-2018
 • https://nowiny24.pl/najlepsze-zelazko-z-generatorem-pary-ranking-blogerow-2019/ar/12802480