Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najpiękniejsze walce i fiesta latino. Filharmonia zaprasza na ostatnie koncerty sezonu

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
Orkiestrę Sinfonia Baltica poprowadzi Ruben Silva
Orkiestrę Sinfonia Baltica poprowadzi Ruben Silva Sinfonia Baltica
Orkiestra Polskiej Filharmonii "Sinfonia Baltica" im. Wojciecha Kilara w Słupsku zakończy ten sezon dwoma koncertami - 18 i 25 czerwca. Natomiast w niedzielę, 20 czerwca, dla melomanów zagra Słupska Sinfonietta.

W piątek, 18 czerwca, Sinfonia Baltica pod batutą dyrektora Rubena Silvy zagra koncert "Najpiękniejsze walce świata". Usłyszymy utwory, które każdy meloman zna i lubi. Bilety w cenie 40/35/30 zł. Początek - godz. 19.

W piątek, 25 czerwca, na zakończenie sezonu, słupska orkiestra zaprasza o godz. 19 na "Fiestę latynoamerykańską".
W programie:

  • George Gershwin– Uwertura Kubańska
  • Astor Piazzolla - Cztery pory roku
  • Eduardo Caba - Aires Indios
  • Pablo Moncayo - Huapango
  • Manuel Enriquez - Rapsodia Latynoamerykańska
  • Arturo Marquez – Danzon nr 2

Orkiestrę poprowadzi Ruben Silva, i będzie to jego pożegnalny koncert jako dyrektora słupskiej filharmonii. Solistą będzie Janusz Wawrowski - skrzypce.
Bilety: 55/50/45 zł.

Janusz Wawrowski jest uważany za jednego z najwybitniejszych polskich skrzypków swojego pokolenia. Koncertował jako solista m.in. w Filharmonii Berlińskiej, Elbphilharmonie w Hamburgu, Musikverein w Wiedniu, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, Wigmore Hall w Londynie, NOSPR w Katowicach, Litewskiej Filharmonii Narodowej, Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, De Doelen w Rotterdamie, Tel Aviv Music Center, Seoul Arts Center i Teatro Teresa Carreῆo w Caracas. Gościł na wielu renomowanych festiwalach Chopin i jego Europa, Salzburger Festspiele, Hemsing Festival, Bebersee Festival i na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej w holenderskim Ede. Specjalnie dla niego utwory skrzypcowe napisali Norbert Palej, Tomasz Opałka, Marcin Markowicz i Albena Petrovic. Za wybitną działalność artystyczną i społeczną został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczeniem Zasłużony dla Kultury Polskiej. Jest również laureatem nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2017 i 2019. Na swoim koncie ma nominację do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku 2018. Występował na zaproszenie trzech Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuel Barroso.

Ruben Silva, polski dyrygent boliwijskiego pochodzenia, jeden z najwybitniejszych muzyków swojego pokolenia. Swą karierę rozpoczął w Boliwii, debiutując z Narodową Orkiestrą Symfoniczną. Był również założycielem Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej w roku 1975. Później, od 1978 roku, jako stypendysta polskiego rządu studiował w Akademii Muzycznej F. Chopina w Warszawie w klasie prof. Stanisława Wisłockiego. Uczestnik i laureat wielu konkursów dyrygenckich – Międzynarodowego Konkursu dyrygenckiego Gino Marinuzzi w San Remo – Włochy, III Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im.
G. Fitelberga w Katowicach (laureat i zdobywca Nagrody dla najmłodszego finalisty, 1983), Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego Radia i Telewizji Węgierskiej w Budapeszcie. W 2006 roku odznaczony medalem za zasługi dla miasta Koszalin, a w 2012 roku odznaczony przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi za całokształt osiągnięć artystycznych. Dyrygował orkiestrami na całym świecie,: w większości krajów europejskich, w Japonii, Libanie, Ameryce Południowej. Obecnie współpracuje z większością filharmonii w Polsce. Ruben Silva dokonał również wielu prawykonań światowych dzieł współczesnych kompozytorów polskich, m.in. oper „Polieukt” i „Baltazar” Zygmunta Krauzego. Dokonał również licznych nagrań archiwalnych polskiej muzyki IX wieku np. pierwsze nagranie Halki St. Moniuszki (wersja Wileńska) oraz XX i XXI wieku (m. in. utworów Henryka Mikołaja Góreckiego, Piotra Mossa, Marcina Błażewicza, Augustyna Blocha). Był dyrektorem artystycznym Opery Wrocławskiej, Opery Krakowskiej, Filharmonii Koszalińskiej, kierownikiem muzycznym Teatru Wielkiego w Łodzi. Od 1983 roku Ruben Silva związany był z Warszawską Operą Kameralną a od 2013 roku, po śmierci legendarnego Dyrektora Stefana Sutkowskiego, również jako jako dyrektor artystyczny. Prowadził w swojej karierze kilkadziesiąt premier operowych operetkowych i musicalowych w wielu polskich i europejskich teatrach. Jego interpretacje spotykają się zawsze z wysokim uznaniem publiczności oraz krytyki. Jest ceniony i lubiany za wyczucie stylu, temperament, muzykalność i znakomity warsztat dyrygencki.

Powitanie lata z Sinfoniettą

W niedzielę, 20 czerwca, na koncert "Powitanie lata" zaprasza do filharmonii na godz. 18 orkiestra Słupska Sinfonietta. Młodzieżowa orkiestra przygotowała lekki repertuar. W programie znajdą się utwory między innymi Skaldów, Maryli Rodowicz czy Wojciecha Młynarskiego, a także zagraniczne przeboje muzyki rozrywkowej. Wystąpią znane z wcześniejszych występów Kamila Lewicka oraz Katarzyna Wołoszyn. Pojawi się również debiutantka - Dorota Podleśny. Gościnnie wystąpią uczniowie studia Tu Kultura. Słupską Sinfoniettą dyrygować będzie jej założyciel Maciej Banachowski.

Słupska Sinfonietta - Młodzieżowa orkiestra symfoniczna działająca przy Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. W. Kilara w Słupsku. Zespół realizuje zarówno programy rozrywkowe, jak i poważne. Na początku czerwca orkiestra zakończyła nagrania swojej debiutanckiej płyty pt. "Kolędy świata". Efekty tej pracy będziemy mieli okazję poznać w grudniu.

Kamila Lewicka - absolwentka Katedry Sztuki Muzycznej w Słupsku oraz Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Trenerka wokalna i współzałożycielka studio artystycznego Tu Kultura. Zwyciężczyni wielu festiwali z zakresu piosenki aktorskiej.

Katarzyna Wołoszyn - wokalistka, trener wokalny, kompozytorka i autorka tekstów. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W 2019 r. uzyskała tytuł magistra sztuki w dziedzinie wokalistyki jazzowej w klasie Joanny Knitter. Współzałożycielka studia artystycznego Tu Kultura w Słupsku. Absolwentka Instytutu Neofilologii Akademii Pomorskiej w Słupsku, kierunek - filologia angielska (translatoryka). W maju 2021 r. miał premierę debiutancki singiel Katarzyny Wołoszyn ps. katya, pod tytułem "Alive".

Maciej Banachowski to pochodzący ze Słupska dyrygent i aranżer. W roku 2015 ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. im. Ignacego Jana Paderewskiego w Słupsku - w klasie gitary klasycznej. W tym samym roku podjął studia licencjackie w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie dyrygentury prof. Bohdana Jarmołowicza, które ukończył z oceną bardzo dobrą. Obecnie jest studentem studiów magisterskich w tej samej uczelni. Od ośmiu lat prowadzi młodzieżową orkiestrę „Słupska Sinfonietta”, której jest założycielem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza