MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najpiękniejsze wieńce dożynkowe. To prawdziwe dzieła sztuki (ZDJĘCIA)

Coroczne dożynki są świętem ludowym połączonym z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Jednym z ważniejszych jego punktów jest przygotowanie wieńca dożynkowego.
Coroczne dożynki są świętem ludowym połączonym z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Jednym z ważniejszych jego punktów jest przygotowanie wieńca dożynkowego. Sylwia Lis
Czas dożynek ma się ku końcowi. Ważnym elementem święta plonów jest konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy, który przygotowuje się przez wiele tygodni. Rolnicy z powiatu bytowskiego spisali się na medal. Stworzyliśmy galerię najpiękniejszych wieńców! Zobaczcie sami.

Za nami dożynkowy czas w powiecie bytowskim. Trzeba przyznać, że święta plonów we wszystkich gminach przygotowane były perfekcyjnie.

Już po dożynkach

Coroczne dożynki są świętem ludowym połączonym z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Jednym z ważniejszych jego punktów jest przygotowanie wieńca dożynkowego. Dożynkowe wieńce zgodnie z tradycją mają uosabiać urodzaj i dostatek, stąd też obok zbóż w wieniec wplatano owoce i warzywa, dawniej do środka wkładano żywe pisklęta, co miało zapewnić zdrowy przychówek w gospodarstwie. Całość przyozdabiano czerwoną jarzębiną, polnymi kwiatami oraz kolorowymi wstążkami. Te wykonane przez rolników z powiatu bytowskiego zapierały dech.

Wieńce przygotowane w poszczególnych gminach wykonane były z niezmierną pieczołowitością. Wszystkie zapierały w piersiach dech. Rolnicy, którzy je tworzyli przyznali, że to bardzo czasochłonna praca. W tworzenie jednego zaangażowanych czasem było kilkadziesiąt osób, wszystko po to, aby był idealny.

Wieńce, jak prawdziwe dzieła sztuki

Przypomnijmy, że podczas dożynek powiatowych, które odbyły się w Nożynie komisja w składzie: Łukasz Sylka (kierownik Bytowskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa), Aneta Migiel (kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Bytowie) i Joanna Banaś (kierownik Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Bytowie) wybrała najpiękniejszy. I trzeba przyznać, że nie miała łatwego zadania. Wiele wieńców zasługiwała na najwyższe miejsca. Ostatecznie kolejność wyglądała następująco: 1. Parchowo, 2. Unichowo (gm. Czarna Dąbrówka), 3. Udorpie (gm. Bytów). Wyróżnienia: Tągowie (gm. Tuchomie), Łobzowo (gm. Kołczygłowy), Poborowo (gm. Trzebielino), Borzytuchom i Piaszczyna (gm. Miastko).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Włochy i Szwajcaria zmieniają swoje granice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza