Najtrudniejszy pierwszy krok...

  Najtrudniejszy pierwszy krok

  Materiał Informacyjny

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Najtrudniejszy pierwszy krok
  Najtrudniejszy pierwszy krok
  Każdy początek jest trudny – powiedzenie to sprawdza się tak samo w narciarstwie, jak i w każdej innej dziedzinie życia. Mawia się, że są trzy rodzaje początkujących narciarzy. Ci, którzy stawiają dopiero pierwsze kroki na dwóch deskach, ci, którzy powracają na stok po latach przerwy oraz ci, którzy powracają do sportów zimowych po przebytych urazach. Każda z tych grup ma do pokonania inne trudności i powinna podchodzić do nauki jazdy w inny sposób. Powrót do nart nie zawsze jest łatwy i prosty, jak to może się wydawać.

  Pierwsza grupa to paradoksalnie osoby, którym najłatwiej nauczyć się prawidłowej techniki i zachowania na stoku. Pamiętajmy o tym, że pierwsze kroki na nartach stawiają nie tylko dzieci, ale również dorośli. Nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie nauki. Jeżeli zatem przed wyjazdem w góry powstrzymuje cię przekonanie, że będziesz jedynym pięćdziesięciolatkiem ćwiczącym na oślej łączce w towarzystwie kilkuletnich maluchów, możesz porzucić te obawy. W każdym ośrodku znajdziemy kursy dla początkujących zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.

  Grupa druga to osoby, które miały styczność z nartami przed laty, najczęściej w dzieciństwie, a teraz chcą powrócić na stok, jako osoby dorosłe. Wprawdzie umiejętności jazdy na nartach ponoć nie zapomina się, jednak każdemu, kto miał ostatni kontakt z nartami przed laty, przyda się choć kilka lekcji pod okiem profesjonalisty. I to z wielu względów. Jeżeli od naszego ostatniego kontaktu z nartami minęło kilka czy kilkanaście lat, weźmy pod uwagę to, jak bardzo zmienił się w ostatnich latach sprzęt narciarski oraz zachowania na stoku. Do nowych desek, nowych butów, wiązań, a nawet stroju należy się przyzwyczaić na łatwych trasach, bo często nie doceniamy wpływu, jaki mają te czynniki na ułożenie ciała, swobodę ruchu i technikę narciarską.

  Problemem w przypadku powracających na trasy narciarzy mogą być też złe nawyki. O wiele trudniej nauczyć się jakiejś umiejętności od nowa niż pozbyć się starych przyzwyczajeń. Instruktorzy podkreślają, że od zupełnego nowicjusza o wiele trudniejszym materiałem na dobrego narciarza jest narciarz niedoświadczony, ale za to uparty. Jeżeli więc wracasz na stok po latach postaraj się przede wszystkim mieć otwartą głowę. Jeżeli to możliwe, zapomnij o wszystkim, czego się nauczyłeś przed laty. Stań na stoku jak zupełny nowicjusz i z pokorą przyjmij rady instruktora – to najszybsza droga do tego, aby swobodnie i bezpiecznie szusować.

  Jeżeli twoje umiejętności przed przerwą w jeżdżeniu na nartach były wysokie, a sama przerwa nie była na tyle długa, aby skorzystanie z lekcji u instruktora było konieczne, pamiętaj o tym, że zmienił się też sprzęt. Poświęć przynajmniej jeden dzień, jeżeli już nie pod okiem fachowca, to samodzielnie na łatwych trasach, na oswojenie się z nowymi nartami i akcesoriami. Mogą one wymagać od ciebie modyfikacji utartych zachowań i zmiany przyzwyczajeń.

  Grupa trzecia to osoby, które wracają do sportów zimowych po przejściu wypadku narciarskiego. Przed powrotem na stok przede wszystkim upewnij się, że twój stan zdrowia na to pozwala. Jeżeli nie ma fizycznych przeciwwskazań, twoim największym wrogiem będzie strach przed ponowną kontuzją. To zupełnie naturalna reakcja, odruch obronny naszego organizmu, który pamięta ból związany z minionym wydarzeniem. Pokonanie strachu jest jednak kluczem do osiągnięcia sukcesu i swobodnego powrotu na stok. Daj sobie na to czas – nie wymagaj od siebie zbyt wiele. Nawet jeżeli przed wypadkiem mierzyłeś się z bardzo wymagającymi trasami, powrót do dawnej formy, zwłaszcza psychicznej, może potrwać nawet kilka dni.

  Najważniejsze, aby nauka jazdy na nartach sprawiała nam przyjemność – wtedy ani się obejrzymy, aż będziemy pewnie poruszać się po stoku.

  Czytaj treści premium w Głosie Pomorza Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane