Największy spadek w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku, zanotowały przedsiębiorstwa działające w zakresie budowy budynków

Krzysztof Orliński
Krzysztof Orliński, Starszy Analityk Inwestycyjny, Metropolitan Investment S.A.
Krzysztof Orliński, Starszy Analityk Inwestycyjny, Metropolitan Investment S.A.
Udostępnij:
Główny Urząd Statystyczny opublikował wstępne dane dotyczące produkcji budowlano – montażowej w Polsce za miesiąc czerwiec 2019. Zgodnie z zaprezentowanymi wartościami produkcja budowlano–montażowa w czerwcu spadła w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku o 0,7 proc., natomiast wzrosła o 9,3 proc. w porównaniu do maja bieżącego roku.

Największy spadek w czerwcu, bo wynoszący 1,8 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku, zanotowały przedsiębiorstwa działające w zakresie budowy budynków. O 0,6% zmniejszyła się wartość produkcji budowlano–montażowej w przedsiębiorstwach zajmujących się robotami budowlanymi specjalistycznymi, natomiast nie zmieniła się w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku wśród podmiotów działających w zakresie budowy obiektów inżynierii lądowej.

Próbując tłumaczyć powyższe dane, na pewno warto zwrócić uwagę na fakt, że czerwiec bieżącego roku miał o dwa dni robocze mniej niż czerwiec roku ubiegłego, co z pewnością nie mogło pozostać bez wpływu na opublikowane liczby. Przyglądając się kolejnym publikacjom GUS w tym zakresie, z pewnością będzie można pokusić się o wyciągnięcie kolejnych wniosków.

Analizując dane opublikowane przez GUS w porównaniu z majem bieżącego roku, wszystkie w/w grupy budownictwa odnotowały wzrost wartości produkcji. Największa zmiana wynosząca 13,5 proc. dotyczyła przedsiębiorstw działających w zakresie obiektów inżynierii lądowej. O 9 proc. wzrosła produkcja wśród przedsiębiorstw zajmujących się wznoszeniem obiektów, natomiast 2,7 proc. wzrostu odnotowały podmioty zakwalifikowane w grupie budownictwa specjalistycznego.

Z kolei w ciągu pierwszych 6 miesięcy bieżącego roku, wskaźnik produkcji budowlano-przemysłowej wzrósł o 6,6 proc., jednak w analogicznym okresie ubiegłego roku, wzrost ten był większy i wyniósł 23,7 proc.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, że przed kilkoma dniami opublikowane zostały dane dotyczące produkcji przemysłowej w Polsce, wskazujące na pierwszy od 2017 roku spadek o ponad 2 proc. w stosunku rok do roku. Pierwsze analizy powyższych wartości wskazują na spadek tempa produkcji w bieżącym roku wśród przedsiębiorstw budowlanych, natomiast wydaje się być jeszcze za wcześnie, by wyciągać dalej idące wnioski.

Zgodnie z definicją zamieszczoną na stronie Głównego Urzędu Statystycznego, wskaźnik produkcji przemysłowo – budowlanej informuje o wartości sprzedanych robót budowlano – montażowych na terenie kraju, zrealizowanych siłami własnymi (bez podwykonawców), przez przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 10 osób. Wartość ta wyrażona jest w rzeczywistych cenach sprzedaży, uwzględniających rabaty i upusty, nie uwzględniających podatku od towarów i usług VAT.

Struktura produkcji budowlano-montażowej zrealizowanej na terenie kraju jest sklasyfikowana według rodzajów obiektów budowlanych i dzieli się na sześć grup.

Największe pozycje to w kolejności budynki niemieszkalne, infrastruktura transportu oraz budynki mieszkalne. Mniejsze znaczenie odgrywają rurociągi i linie telekomunikacyjne, kompleksowe budowle na terenach przemysłowych oraz obiekty inżynierii lądowej i wodnej.

Obejrzyj wideo:

Pracę zmieniamy rzadziej. Jak kiedyś, głównie dla pieniędzy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Materiał oryginalny: Największy spadek w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku, zanotowały przedsiębiorstwa działające w zakresie budowy budynków - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie