Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości w Miastku [ZDJĘCIA]

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości w Miastku
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości w Miastku Andrzej Gurba
Wicewojewoda pomorski Mariusz Łuczyk oraz władze samorządowe złożyli wieńce i kwiaty pod Pomnikiem Narodu Polskiego w Miastku. W ten sposób uczcili pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Wicewojewoda złożył także wieniec na grobie Antoniego Kisiela, pochowanego w Miastku Żołnierza Niezłomnego.

Święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzone jest święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzień ten poświęcono pamięci bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 r. z inicjatywy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Burmistrz Miastka Witold Zajst, w towarzystwie przedstawicieli ZHP, złożył kwiaty pod pomnikiem w południe, a wicewojewoda Mariusz Łuczyk trzy godziny później. Towarzyszyli mu radni oraz członkowie i sympatycy PiS.

- Pamięć o Żołnierzach Niezłomnych jest bardzo ważna. Myślami cofamy się do roku 1945, gdzie na konferencjach pokojowych zapadły krzywdzące dla Polski decyzje. Utraciliśmy pięćdziesiąt procent terytoriów na rzecz ZSRR. Skutkiem tych działań był wielki exodus polskiej ludności. Nie wszyscy się z tym pogodzili. Nie wszyscy pogodzili się z tym, że Polska ma być satelitą ZSRR. I podjęli nierówną walkę z komunistami. Przyszedł czarny moment polskiej historii. Setki tysięcy Polaków trafiało do więzień. Byli katowani i mordowani. Ci, którzy przeżyli zmuszani byli do katorżniczej pracy. Ostatni Żołnierz Wyklęty zginął w 1963 roku. Takich żołnierzy było około 200 tysięcy. Do dzisiaj znajdujemy miejsca ich pochówków - mówił Mariusz Łuczyk, wicewojewoda pomorski.

Pod pomnikiem z okazjonalnym wierszem wystąpił Józef Kobiec.

Wieniec na grobie Żołnierza Niezłomnego Antoniego Kisiela

Po uroczystości przy pomniku, wicewojewoda pomorski złożył wieniec na grobie Antoniego Kisiela, spoczywającego na cmentarzu w Miastku. Antoni Kisiel ps. „Stal” urodził się w 1924 r. na Grodzieńszczyźnie. Żołnierz „Łupaszki” V i VI Brygady Wileńskiej. Schwytany przez NKWD w roku 1947. Wyrok odbywał w Rawiczu, Sztumie i Wronkach. Wyszedł na wolność w 1955 r. Był prześladowany przez bezpiekę. Zmarł w 2008 r.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości w Miastku

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości w M...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza