Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Żołnierze oddali krew [ZDJĘCIA]

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Dzisiaj, 1 marca, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji żołnierze z Centralnego Poligonu Sił Powietrznych z Ustki, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnych oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej “Grzmot” z Klubu Wojskowego 7. BOW oddali krew, aby uczcić pamięć bohaterów tamtych czasów.

- Inaugurujemy akcję honorowego oddawania krwi w hołdzie Żołnierzom Wyklętym. Oddajemy tym właśnie hołd, pamiętamy o tych, którzy poświęcili swoje życie za wolną Polskę. W 2010 roku śp. profesor Lech Kaczyński, Prezydent RP ustanowił Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Od kilku lat każdego 1 marca inaugurujemy akcję honorowego krwiodawstwa – powiedział minister Mariusz Błaszczak.
We wtorek, 1 marca 2022 r. szef MON zainaugurował kolejną edycję akcji honorowego krwiodawstwa ph. „SpoKREWnieni służbą”

To już 5 edycja akcji „Spokrewnieni Służbą”, w której uczestniczy Wojsko Polskie. Datę akcji wybrano nieprzypadkowo. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto państwowe ustanowione z inicjatywy świętej pamięci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego na cześć żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego, którzy przelewali krew w obronie niepodległości Polski.

- Zachęcam wszystkich żołnierzy i wszystkich tych, którzy chcą w ten sposób pomóc oddając krew. Doskonale wiemy co dzieje się za nasza wschodnią granicą. Jeżeli będzie taka potrzeba to zebrana w ten sposób krew również trafi na Ukrainę tak, żeby pomóc tym wszystkich, którzy tej pomocy potrzebują. Krew jest darem szczególnym, krew jest darem, którego zastąpić się nie da – mówił minister.

Żołnierze oraz pracownicy polskiej armii, z ponad 160 jednostek wojskowych Sił Zbrojnych RP, w okresie od 1 marca do 1 września br. będą oddawać krew w regionalnych punktach krwiodawstwa oraz w specjalnie do tego przystosowanych ambulansach. Zbiórka krwi będzie się odbywać na terenie całej Polski. W tym roku, jeśli zajdzie taka potrzeba, oddana krew będzie przekazywana potrzebującym z Ukrainy.

Wśród żołnierzy przybyłych do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku był Dowódca 73. Batalionu Lekkiej Piechoty w Słupsku Ppłk Bogusław Haftka. Wszyscy dawcy otrzymali broszury oraz materiały informacyjne od Instytutu Pamięci Narodowej- Oddział w Gdańsku.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza