Nasi startowali w XXIV Memoriale im. Janusza Sidły w Sopocie

Borzytuchomska biegaczka Magdalena Breza podczas prezentacji przed finałem na 100 m Fot. Talex Borysław Borzytuchom
XXIV Memoriał im. Janusza Sidły odbywał się przy bardzo niesprzyjającej aurze. Na Stadionie Leśnym w Sopocie rywalizowali młodzi biegacze z naszego regionu. Niektórzy z nich zanotowali nowe rekordy życiowe. W stawce seniorów startowali m.in. uczestnicy ostatnich igrzysk olimpijskich w Tokio Anna Kiełbasińska, Dariusz Kowaluk oraz Michał Rozmys. Wśród gości memoriału była biegaczka Angelika Cichocka.

Kilka zdań o patronie sopockiej imprezy. Janusz Sidło to lekkoatleta, który specjalizował się w rzucie oszczepem. Najwybitniejszy polski zawodnik w historii tej konkurencji (rekordzista Europy, świata, olimpijski oraz wielokrotny Polski). Był pierwszym Europejczykiem, który rzucił oszczepem ponad 80 metrów. To pięciokrotny olimpijczyk: Helsinki 1952, Melbourne 1956 (zdobył srebro), Rzym 1960, Tokio 1964 i Meksyk 1968. Był trzykrotnym medalistą mistrzostw Europy. Ten znakomity oszczepnik zmarł 2 sierpnia 1993 roku. Miał 60 lat.

Bieg kobiet na 100 metrów wygrała Anna Kielbasińska (SKLA Sopot), to srebrna medalistka olimpijska z Tokio w sztafecie 4 x 400 m. W finale sopocianka uzyskała czas 11,44 s. Wyprzedziła w nim Niemkę Jennifer Montag (11,62 s) oraz Dunkę Mathilde Kramer (11,68 s). Magdalena Breza (Talex Borysław Borzytuchom) dwukrotnie poprawiała rekord życiowy na 100 m. W eliminacjach uzyskała 12,90 s, a w finale przy przeciwnym wietrze 1,1 m/s i w deszczu zajęła szóste miejsce z wynikiem 12,72 s.
Na 400 m triumfował z kolei mistrz olimpijski w sztafecie mieszanej 4 x 400 m Dariusz Kowaluk (AZS AWF Warszawa). Na mecie uzyskał czas 45,96 s. Drugi finiszował Duńczyk Gustaw Nielsen (46,69 s).

Swój bieg wygrał również finalista olimpijski w rywalizacji na 800 m Michał Rozmys (Barnim Goleniów). Tym razem rywalizował na nietypowym dystansie 1000 m. Rozmys uzyskał swój rekord życiowy 2.17,21 min i wyprzedził Czecha Filipa Sasinka (2.18,54 min) i Nowozelandczyka Hamisha Carsona (2.21,16 min).

Niezły wynik w rzucie oszczepem miał Cyprian Mrzygłód (AZS AWFiS Gdańsk). Odległość 80.43 m zapewniła zwycięstwo gdańszczaninowi. Tomasz Rozumczyk (Fenix Słupsk) był piąty - 53.48 m (r.ż.).

Konkurs rzutu oszczepem kobiet wygrała Klaudia Regin (Jantar Ustka). Ustczanka uzyskała odległość 49.15 m.
Dla najmłodszych (grupa wiekowa U-14) były tak zwane Biegi Pomorskich Nadziei Olimpijskich. To wspaniała nowa inicjatywa Pomorskiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki w Gdańsku. W biegu 600 m zwyciężyła Oksana Pestka (Akademia Młodego Lekkoatlety Słupsk) z najlepszym czasem w Polsce w tej kategorii wiekowej - 1.40,60 min (rekord życiowy). Trzecia była Łucja Kłosińska (Talex Borysław) - 1.47,86 min (r.ż.). Koleżanka klubowa Pestki Nikola Ziniewicz w tym samym biegu zajęła piąte miejsce - 1.49,86 min.

Osiągnięcia innych słupszczan: w biegu na 300 m jako trzeci linię mety minął Mateusz Gałek z wynikiem 45,14 s; Martyna Jabłońska na 300 m była szósta - 49,01 s (r.ż.).

Konrad Metera (Lęborski Klub Biegacza im. Braci Petk) biegał na 1000 m. Lęborczanin osiągnął swój życiowy czas 3.15,78 min i uplasował się na szóstej pozycji. Siódmy finiszował słupszczanin Jakub Trojak (AML) - 3.17,77 min. Kryspin Garski (Talex Borysław) zajął dziewiąte miejsce - 3.19,47 min.

Igor Florek (Prime Food Brda Przechlewo) był czwarty w biegu na 300 m. Czas przechlewianina to: 45,56 s.